מתי עליי להתחיל לצחצח את שיני התינוק? ניתן להתחיל לטפל בחניכיים של התינוק עוד לפני שהשן הראשונה מבצבצת. אין צורך להשתמש במשחת שיניים, אלא רק לשפשף קלות את החניכיים בתנועות סיבוביות בעזרת מגבת רכה, בד גזה או מברשת שיניים רטובה. אף שהתינוק לא בהכרח יבין מיד מדוע מצחצחים את שיניו, תינוקות אוהבים שגרה ותינוקך יתחיל לזהות את הטיפול בשיניים כחלק משגרת יומו. לאחר שתבחינו בשן הבוקעת, אפשר להוסיף "צחצוח שיניים" לשגרת הבוקר והערב.

באיזו משחת שיניים להשתמש, ובאיזו כמות? טיפה קטנה (בגודל גרגר אורז) של משחת שיניים תהיה מושלמת. כדאי לחפש משחת שיניים לתינוקות או לילדים המתאימה לגיל התינוק. בגיל 3 כבר אפשר לשים יותר משחה, בגודל גרגר אפונה. כדאי להתייעץ עם רופא השיניים בכל שאלה או עניין שמטריד אותך.

באיזו מברשת שיניים להשתמש? במרכולים וברשתות הפארם יש מבחר גדול של מברשות שיניים לתינוקות, המופרדות לרוב לפי גיל– לתינוקות, לפעוטות, ולילדים. יש לבחור מברשת המתאימה לגיל התינוק, בעלת סיבים רכים, ראש מברשת קטן וידית ארוכה. אפשר לקחת את התינוק לחנות, לבחור שלוש מברשות ולתת לו לבחור את הצבע האהוב עליו.

מתי הכי טוב לצחצח? האידאל הוא פעמיים ביום – אחרי ארוחת הבוקר וממש לפני השינה (אבל אחרי הארוחה האחרונה). פעולת הצחצוח תסיר את החיידקים שנותרו מהמזון, העלולים להפוך לפלאק מזיק הגורם לעששת.

האם לצחצח את שיני התינוק או להניח לו לצחצח לבד? עד שהתינוק יוכל להחזיק את המברשת בביטחון, מוטב שאימא או אבא יצחצחו לו שיניים. אפילו כשהוא יוכל להחזיק את המברשת, כדאי לעמוד לידו ולהשגיח, במיוחד בתהליך הצחצוח, השטיפה ויריקת המים. יש לשער שהוא יזדקק לעזרה כדי שזה ייעשה כראוי. בדרך כלל עד גיל 6 ילדך יוכל לצחצח שיניים בעצמו.

האם כל התינוקות זזים ומתפתלים בזמן הצחצוח? כן, יש תינוקות שבהחלט נאבקים במברשת השיניים! עבור הורים מסוימים צחצוח שיני התינוק דומה במקצת להתאבקות עם נחש. במיוחד עבורם, הכנו רשימת טיפים ורעיונות איך לעזור לתינוק ליהנות מצחצוח השיניים. בנוסף, ביקור אצל רופא השיניים יכול להיות דרך נחמדה ללמד את ילדך לשמור על בריאות השיניים.