אם את מגלה דימום בשלבי ההריון הראשונים, אין צורך להיבהל. ייתכן שמדובר בתופעה של דימום שמעיד על השתרשות,המתרחשת כאשר הביצית המופרית מתחברת לדופן הרחם. עם תנועת הביצית, כמה מכלי הדם שבדופן הרחם עלולים להיקרע ולגרום לדימום קל או אפילו להכתמה. זה נורמלי לחלוטין ולא מסוכן להריון. למרות שהדימום הזה יכול להידמות לוסת, וכאבי השרשה עשויים להזכיר כאבי מחזור, יש כמה הבדלים בין השתרשות הריון לדימום של וסת. מוזמנת לגלות איך מזהים דימום השתרשות, מה ההבדל בין דימום שמעיד על השתרשות לדימום שמעיד על המחזור החודשי, והאם יש סיכונים לדימום מסוג זה.

דימום השתרשות או מחזור חודשי – איך אדע?

בהתחלה, לא תמיד ברור, האם מדובר בדימום שמשמעותו השתרשות או במחזור החודשי שלך. עם זאת, ישנם כמה הבדלים שחשוב לשים אליהם לב. למרות שכל אישה חווה את המחזור בצורה שונה, הצבעו וכמות הדימום, יכולים להעיד על מקורו. גם זמן המחזור (תחילה, אמצע או סוף), יכול לשפוך אור על המקור. זיהוי סימני הריון מוקדמים נוספים כדוגמת השתנה תכופה יותר, עייפות ובחילה (עם דגש על בחילות בוקר), יכולים לעזור לך להבין לאן נושבת הרוח.

להלן הסימנים והתסמינים העיקריים שיכולים להעיד על דימום השתרשות בהריון בהשוואה למחזור החודשי:

  • כמות הדם. דימום שמקורו בהשתרשות קל יותר ובדרך כלל בא לידי ביטוי בהפרשות או כתמים קטנים, בדומה לטיפות דם, שתוכלי לראות על התחתונים שלך.

  • צבע וגוון. דימום ורדרד או חום בניגוד לצבע אדום בוהק, שאופייני בדרך כלל לדימום שמקורו במחזור החודשי.

  • סמיכות. גם אם יש לך דימום כבד כשאת מקבלת וסת, דימום השרשה יהיה שונה וסמיכותו לא תשתנה.

כלי שימושי לתקופת ההריון

מתי מופיע דימום שמעיד על השתרשות?

דימום השתרשות בדרך כלל מופיע כ-10 עד 14 יום לאחר ההתעברות, כאשר הביצית המופרית נקשרת לרירית הרחם שלך. חשוב לזכור כי ההשרשה וההתעברות יכולות להתרחש 5 ימים לאחר קיום יחסי המין, זמן בו הזרע יכול לחיות בתוך מערכת הרבייה של האישה.

כמה זמן דימום השתרשות נמשך?

גם אורך הדימום יכול לתת תשובה לשאלה. וסת נמשכת בדרך כלל בין ארבעה לשבעה ימים, ואם חשבת שגם אורכו של דימום השתרשות כמה ימים, תתפלאי לדעת שהוא נמשך רק כמה שעות עד יומיים. אם זה ההריון הראשון שלך, יתכן שהדימום יהיה מעט ארוך יותר לעומת זה של אישה שילדה כבר. דימום השרשה נפסק מעצמו, ולכן אין צורך לטפל בכך.

האם עלי לבצע בדיקת הריון במהלך דימום השתרשות?

בהחלט ניתן לבצע בדיקת הריון ביתית בזמן שאת חווה דימום השתרשות. יש לזכור כי הורמון ההריון גונדוטרופין כוריוני אנושי (hCG) שמזוהה בבדיקת הריון, מתחיל להיווצר בגופך רק ברגע ההשרשה של הביצית המופרית ברחם - הטריגר לדימום השתרשות. לכן, ככל שאת מבצעת את הבדיקה מוקדם יותר, כך הסיכוי לזיהוי של hCG, נמוך יותר והבדיקה לא בהכרח מדייקת. אם יש לך סבלנות ובמטרה לקבל תוצאה נכונה יותר, מומלץ לחכות עד אחרי היום הראשון של האיחור במחזור.

במידה והתשובה היא אכן חיובית, נסי לקבוע פגישה עם הרופא/ה שלך, במטרה לאשר את עובדת היותך בהריון. כדי לקבל הערכה של תאריך הלידה הצפוי שלך, את מוזמנת להיכנס ולהשתמש במחשבון ההריון שלנו – לחישוב תאריך הלידה הצפוי שלך.

מהם הסיכונים של דימום השתרשות?

יש לך ודאי הרבה שאלות וחששות בשלבי ההריון הראשונים.לגבי דימום השרשה אין לך מה לדאוג. גם מעבר לדימום השתרשות, דימום קל יכול להתרחש במהלך ההריון בשל סיבות שונות, כמו גירוי בצוואר הרחם לאחר קיום בדיקה או דלקת קלה. כאמצעי זהירות, דווחי לרופא/ה שלך על כל דימום שמתרחש.

אם את חווה דימום חזק או כבד יותר, פני לבדיקה אצל הרופא/ה. שימי לב לכל הסימפטומים האחרים שאת חווה, ואם את מודאגת התייעצי גורמים מקצועיים.

אחת התופעות השכיחות ביותר לגבי דימום השרשה היא אי-מודעות להריון, דבר שיכול לגרום לך להניח שהדימום הוא רק וסת קלה. זה עלול להקשות על חישוב תאריך הלידה המשוער, אבל הרופא/ה שלך יוכלו לתת לך הערכה מדויקת יותר במהלך בדיקות המעקב השגרתיות.

דימום השתרשות עלול להיות מבהיל, אך אין סיבה לבהלה. זהו תהליך טבעי המתרחש בגופך כחלק מהתקופה הנפלאה שאת עומדת לעבור. דימום השרשה מתרחש בדרך כלל בחודש הראשון להריון, כך שהוא יכול לתת לך אינדיקציה לגבי איזה שבוע את בהריון. לאחר שתחשבי באיזה שבוע את, קראי על התפתחות ההריון והעובר בכל שבוע ושבוע, דרך לוח שבועות ההריון שלנו.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת הנשים או המשפחה שלכם. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך.