אם את מגלה דימום בשלבי ההריון הראשונים, אין צורך להיבהל. יתכן שמדובר בתופעת דימום השתרשות הריון, המתרחש כאשר הביצית המופרית מתחברת לדופן הרחם. עם תנועת הביצית, כמה מכלי הדם שבדופן הרחם עלולים להיקרע ולגרום לדימום קל או אפילו רק להכתמה. זה נורמלי לחלוטין, ולא מסוכן להריון. למרות שהדימום הזה יכול להיראות דומה לווסת, וכן כאבי השרשה עשויים להזכיר כאבי מחזור, יש כמה הבדלים בין השתרשות הריון לדימום של וסת. כך תגלי איך מזהים דימום השתרשות, מה ההבדל בין דימום השתרשות או מחזור והאם יש סיכונים לדימום כזה.

דימום השתרשות או מחזור – איך אדע?

בהתחלה, את יכולה לתהות האם מדובר בתופעת דימום השתרשות או מחזור , בעיקר כי הוא מתרחש כ-10 עד 14 ימים אחרי ההתעברות, שזה לרוב הזמן שבו היית מקבלת את הווסת. אם את חווה דימום השתרשות ביום המחזור הצפוי שלך, יכול להיות שאלו סוגי דימומים אחרים, וכדאי שתתייעצי עם רופא/ה שלך. זכרי כי אצל כל אישה המחזור החודשי שונה, ולכן לרוב אין סיבה לדאגה.

כמו כן, דימום השרשה יכול להביא איתו גם כאבי השרשה כמו כאבי בטן תחתונה אשר די מזכירים כאבי מחזור, ולכן את עלולה להתבלבל ביניהם.

למרות שכל הנשים חוות את הווסת בצורה אחרת – לחלק יש דימום כבד, בעוד שלאחרות יש דימום חלש יותר – עדיין אפשר לזהות את ההבדלים. שימי לב אם משהו אינו כשורה, משום שגם אם הווסת שלך אינה סדירה, תוכלי להבחין בשינוי בסוג הכתמים כמו הצבע, השטף או משך הדימום.

אם אינך בטוחה איך מזהים דימום השתרשות איך נראה דימום השתרשות הריון ועוד, אלו הסימנים העיקריים שיסייעו לך לדעת אם מדובר בתופעת דימום השתרשות או מחזור:

כלי שימושי לתקופת ההריון

מחשבון הריון

על ידי חישוב מועד הלידה המשוער, תוכלו להתכונן כמו שצריך לבואו של התינוק.

בחרי את שיטת החישוב הרצויה:

נשמח לדעת קצת יותר:

//
נא בחרי תאריך
//
נא בחרי תאריך

מחשבון הריון

תאריך הלידה המשוער* שלך הוא
מזל טוב! את בשבוע ה-
*זהו תאריך לידה משוער בלבד. בפועל, התינוק יגיע כשיהיה מוכן. התייעצו עם הרופא/ה שלכם לגבי מועד הלידה הצפוי.

  • כובד הדימום. דימום השרשה דומה להכתמה קלה, כך שאם את רגילה לווסת כבדה, יהיה לך קל להבדיל בין שני הדברים.

  • צבע. לתופעת דימום השתרשות צבע ורדרד או חום כהה בשל היותו דימום קל, ולא צבע אדום בהיר כמו בזמן הווסת.

  • סמיכות. גם אם יש לך דימום כבד כשאת מקבלת וסת, דימום השרשה יהיה שונה ותמיד תהיה לו אותה סמיכות.

גם הבחנה בסימני הריון מוקדמים אחרים תעזור לך לדעת איך מזהים השתרשות הריון. אם יש לך ספק, עשי בדיקת הריון כדי לראות אם הגוף שלך מייצר hCG, הורמון ההריון העיקרי המעיד על כך שאת בהריון, או התייעצי עם הרופא/ה שלך.

כמה זמן דימום השתרשות נמשך?

גם האורך של הדימום יכול לתת תשובה לשאלה איך מזהים דימום השתרשות. ווסת נמשכת בדרך כלל בין ארבעה לשבעה ימים, ואם חשבת שגם אורכו של דימום השתרשות כמה ימים, תתפלאי לדעת שהוא נמשך רק כמה שעות עד יומיים. אם זה ההריון הראשון שלך, יתכן שהדימום יהיה מעט ארוך יותר לעומת זה של אישה שילדה כבר. דימום השרשה נפסק מעצמו, ולכן אין צורך לטפל בכך.

מהם הסיכונים של דימום השתרשות?

יש לך ודאי הרבה שאלות וחששות בשלבי ההריון הראשונים, אך לגבי דימום השרשה אין לך מה לדאוג. גם מעבר לדימום השתרשות, דימום קל יכול להתרחש במהלך ההריון בשל סיבות שונות, כמו גירוי בצוואר הרחם לאחר בדיקות או דלקת קלה. כאמצעי זהירות, דווחי לרופא/ה שלך על כל דימום שמתרחש.

אם את חווה דימום השתרשות חזק או כבד יותר, פני לבדיקה אצל הרופא/ה. שימי לב לכל הסימפטומים האחרים שלך, ואם את מודאגת התייעצי גורמים מקצועיים.

אחת התופעות השכיחות ביותר לגבי דימום השרשה היא אי-מודעות להריון, וכך את עלולה להניח שהדימום הוא רק וסת קלה. זה עלול להקשות על חישוב תאריך הלידה המשוער, אבל הרופא/ה שלך יוכל לתת לך הערכה יותר מדויקת במהלך בדיקות המעקב השגרתיות.

דימום השתרשות עלול להיות מבהיל, אך אין סיבה לבהלה. זהו תהליך טבעי המתרחש בגופך כחלק מהתקופה הנפלאה שאת עומדת לעבור. דימום השרשה מתרחש בדרך כלל בחודש הראשון להריון, כך שהוא יכול לתת לך אינדיקציה לגבי איזה שבוע את בהריון.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת הנשים או המשפחה שלכם. יש לבדוק ולוודא את ההמלצות לעיל והרלוונטיות שלהן לנשים ההרות ולתינוק החדש.