כבר כפעוט, התינוק החדש שלך מפיק קולות שיכולים לתת מידע רב על מה שמתרחש בעולמו. תוהה מה הפירוש של "גו" ו“גה"? המדריך הבא יעשה סדר בבלבול ויסביר צעד אחר צעד את שפת התינוקות.  תמיד כדאי לזכור שקריאה של ספר עם ילד בכל גיל עוזרת בהתפתחות השפה.

גיל חודש

לאחר שבילה כתשעה חודשים בסביבה רגועה, התינוק החדש שלך בוודאי נבהל מכל הצלילים והתחושות החדשים. הבכי שלו, תנועותיו המהירות ואנחותיו עשויים לסמן שהוא חווה משהו חדש. הם יכולים גם לעזור לך לדעת טוב יותר מתי הוא רעב או עייף.

ארבעה חודשים

בגיל זה, התינוק שלך עשוי להתחיל לחקות את הקולות שהוא שמע מאז הלידה. כדאי להקשיב ולבדוק אם התינוק מנמיך את טון הדיבור או מגביה אותו כשהוא ממלמל - זה סימן בטוח לכך שהוא מחקה את גוון קולך. אפשר לעודד זאת על ידי דיבור איתו בצורה איטית וברורה ככל הניתן.

שישה עד שמונה חודשים

יתכן שילדך מתחיל לזחול בגיל זה. יתכן שאפשר להבחין בו מצביע על צעצועיו וממלמל בו זמנית וזו דוגמה מובהקת לתקשורת מוקדמת. יש תינוקות שאומרים את מילותיהם הראשונות בשלב זה, בדרך כלל “אמא” או “אבא”.

12 עד 18 חודשים

התינוק שלך יוסיף בוודאי עוד כמה מילים בחודשים הקרובים. יתכן שהוא יתחיל גם לחקות שיחה על ידי מלמול עם הפסקות “ומענה” לשאלות. אמנם אוצר המילים שלו עדיין מוגבל בגיל זה, אך הוא כבר מבין הרבה ממה שאת אומרת. כדאי להמשיך לדבר איתו כדי להאיץ את התפתחות השפה שלו.

18 עד 24 חודשים

עכשיו כשילדך כבר למד מספר די רב של מילים, הוא יתחיל לחבר אותן יחדיו ליצירת משפטים פשוטים. ככל שיתקדם, יעשה קל יותר לתקשר איתו, מה שיהווה מאורע חשוב ששניכם ציפיתם לו זמן רב.

המאורעות החשובים בהתפתחות מגיעים בקצבים שונים

ילדים מפתחים כישורי שפה בקצב האישי שלהם, כמו כל שאר אבני הדרך ההתפתחותיות. התינוק החדש שלך הוא ייחודי, ויכול להיות שייקח לו יותר זמן מלאחרים להתחיל לעשות קולות ומחוות, או פחות זמן. מהר מאוד הילד שלך יגיע לגיל הגן ויתחיל להיות דברן מאוד - בקרוב יגיע הגעגוע לשקט ולשלווה האלה!