חלפו כמה חודשים מאז לידת תינוקכם. הוא השתנה כל כך בזמן הזה, ובכל יום שעובר הוא הופך לנייד וסקרן יותר ויותר. אחד מציוני הדרך ההתפתחותיים שלו בתקופת חייו הראשונה יהיה ההתהפכות. אם אתם שואלים מתי התינוק מתהפך, מהר מאוד תגלו שאתם בקושי מצליחים לעמוד בקצב שלו!

בכתבה זו, תגלו מתי תינוקות מתהפכים ואיך אפשר לעודד אותם באמצעות משחק.

באיזה גיל מתהפכים?

כל תינוק הוא אדם ייחודי בפני עצמו ויגיע לציוני הדרך ההתפתחותיים בקצב שלו. ברוב המקרים התינוק יתחיל לנענע את עצמו על הבטן, לבעוט ברגליו ו"לשחות" עם זרועותיו בערך בגיל 5 חודשים. התינוק צריך לפתח מיומנויות מוטוריות מסוג זה כדי שיוכל להתהפך בסופו של דבר.

השאלה היא מתי התינוק מתהפך? ובכן, בסביבות גיל 7 חודשים, הקטנטן שלכם כבר יוכל אולי להתהפך לשני הכיוונים - התהפכות מהבטן לגב או התהפכות מהגב לבטן. רוב התינוקות מתהפכים מהבטן אל הגב תחילה, ואחר כך בכיוון ההפוך ללא קשר לסוגיה, מתי התינוק מתהפך.

צריך לזכור שתינוקות מתחילים להתהפך בגילאים שונים, ולכן חשוב שלא תשאלו כל הורה שאתם פוגשים, מתי התינוק מתהפך, ואל תנסו גם להשוות לתינוקות אחרים. נסו להיאזר בסבלנות אם תינוקכם טרם השתלט על העניין בגיל 7 חודשים.

בגיל 8 חודשים בקירוב, תינוקכם ודאי יתחיל להתהפך בקלות. כל הפעילות הזו מבשרת את התקדמותו לציון הדרך הבא בהתפתחותו – הזחילה.

כאשר תינוקכם עובד על תרגול המיומנויות החדשות והמלהיבות הללו, חשוב להשגיח עליו, גם אם אתם לא בטוחים מתי התינוק מתהפך, במיוחד כשהוא נמצא על משטח גבוה כמו שידת החתלה, מיטה או ספה. הכי בטוח להחזיק עליו יד כל הזמן, כדי למנוע ממנו להתהפך וחלילה ליפול לרצפה.

אף פעם לא מוקדם מדי למגן את הבית, גם בתקופה שאתם בודקים מתי התינוק מתהפך, ובמיוחד אם התקופה הזו של חקירת העולם ממש מעבר לפינה. אולי כבר עשיתם כמה דברים בבית כדי להגן על התינוק, אך כעת הגיע הזמן לבדוק זאת שוב, מתוך מחשבה על תינוק נייד וסקרן, שעוד מעט יתרוצץ בין חדרי הבית. מומלץ להתקין שער לתינוקות, לדוגמה, או לחבר למקומם רהיטים שעלולים ליפול על התינוק.

מתי תינוק מתהפך ואיך לעודד תינוק להתהפך?

ללא קשר לעיסוק בנושא: מתי תינוקות מתהפכים, אפשר גם לעודד אותו לעשות פעולה זו. תינוקות לומדים על ידי משחק וגילוי, אז מה שהוא רגע של למידה בעיניכם, עבורו מדובר במשחק מהנה. זוהי הזדמנות נהדרת לעודד את התפתחותו הגופנית ללא קשר לשאלה שיכולה להטריד את מנוחתכם: 'באיזה גיל מתהפכים?'.

השכבת התינוק על הבטן בכל יום, בהשגחתכם, היא דרך מצוינת לחזק את שריריו ולפתח קואורדינציה, לה הוא יזדקק בשביל להתהפך, להתיישב, לזחול, ובסופו של דבר גם ללכת.

בנוסף לחיזוק השרירים והקואורדינציה, השכבת התינוק על הבטן לפרקי זמן קצרים (כאמור בהשגחת ההורים), היא דרך נוספת לעודד את התינוק להתהפך. הנה כמה טיפים איך לשמור על הבטיחות וגם ליהנות בזמן שהתינוק על הבטן:

  • כדאי להכין מקום ייעודי לשכיבה על הבטן, כדוגמת שמיכה פרושה על הרצפה.

  • מומלץ להשכיב את התינוק על בטנו פעמיים עד שלוש ביום, למשך שלוש עד חמש דקות בכל פעם. ככל שהתינוק יתרגל לפעילות חדשה זו, אפשר להאריך את הזמן ואת התדירות שלה.

  • כשהתינוק על הבטן, אפשר לעודד אותו להתהפך על ידי החזקת צעצוע או רעשן שהוא אוהב, השמעת רעשים, או החזקת מראה מולו.

  • חשוב להקפיד שלא להשאיר את התינוק ללא השגחה בזמן השכבתו על הבטן, ולא להניח לו לשחק בצעצועים או חפצים קטנים העלולים לגרום לסכנת חנק.

מתי התינוק מתהפך? ומה לעשות אם זה לא קורה

הקטנטן שלכם עשוי להגיע לציוני דרך מסוימים מוקדם מאחרים, או שייקח לו עוד קצת זמן לרכוש מיומנויות מסוימות. זה טבעי – כל תינוק הוא אדם בפני עצמו ומתפתח בקצב שלו.

הרופא/ה שלכם יעקבו אחר הגדילה של התינוק והתפתחותו. במידה והתינוק לא מתהפך וזה מדאיג אתכם, אם יש לכם שאלות על מצבו של התינוק, או שאתם מעוניינים לקבל תשובות לשאלה: 'באיזה גיל מתהפכים?', כדאי לשאול את הרופא/ה בביקור הבא עם התינוק.

תשובות לשאלות נפוצות בקצרה

שאלה: מתי התינוק מתהפך?

תשובה: בסביבות גיל 7 חודשים, תינוקכם יוכל להתהפך לשני הכיוונים – מהבטן אל הגב, ומהגב אל הבטן, כפי שהוסבר לעיל.

שאלה: באיזה גיל התינוק מתהפך? האם הוא יכול להתהפך בגיל חודשיים?

תשובה: בגיל חודשיים, לא סביר שתינוקכם יהיה חזק מספיק כדי להתהפך. חוזק השרירים וההתפתחות המוטורית הדרושים כדי שהוא יצליח בסופו של דבר להתהפך, מתפתחים רק בסביבות גיל 5 חודשים. אבל חשוב מאוד לפקוח עליו עין בתקופה הזאת, מפני שהתינוק יכול להתהפך בלי שהוריו ירגישו בכך – וזה עלול להיות מסוכן מאוד כשהוא על שידת ההחתלה, לדוגמה. הכי בטוח לשים עליו יד תמיד כשהוא על משטח גבוה כמו שידת החתלה.

שאלה: לכמה זמן צריך להשכיב את התינוק על הבטן?

תשובה: מומלץ להשכיב את התינוק על בטנו פעמיים עד שלוש ביום, למשך שלוש עד חמש דקות בכל פעם. כשתינוקכם יתרגל לכך, אפשר להאריך את הזמן ואת התדירות.

בין אם התינוק כבר למד איך להתהפך, או שהוא עדיין מתרגל לשכיבה על הבטן, חשוב שתהיו עם היד על הדופק ושתעקבו אחר התפתחותו הפיזית. אל תילחצו מצד אחד ויחד עם זאת, חשוב שתדעו באיזה גיל מתהפכים, כדי לעקוב. לפני שתשימו לב, הקטנטן כבר יתחיל להתגלגל כאילו אין מחר, ייעמד על רגליו, ויתרוצץ בכל רחבי הבית.

עם הזמן,  ייתכן ויעלו שאלות נוספות בנושא התפתחות התינוק, בנוסף לסוגייה  - מתי התינוק מתהפך. במהלך השנה הראשונה לחייו של התינוק, חשוב שתשימו לב גם למועדים בהם תתקיים קפיצת גדילה,  שמגיעה מדי כמה שבועות או חדשים, דבר שיכול להשפיע על מהלך ההירדמות, מהלך השינה, הארוחות ומצב הרוח של התינוק.

מוזמנים לגלות הכל על אבני דרך התפתחותיות של התינוק שלכם במדריך המלא על 'התפתחות התינוק'

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת המשפחה שלכם. יש לבדוק את ההמלצות והרלוונטיות שלהן לבריאות והתפתחות ילדכם.