ייתכן ששמעתם כבר את הביטוי: 'מוטוריקה עדינה', ואולי תהיתם מה זה בעצם אומר? וכיצד תוכלו לסייע לילדכם גם בתחום הזה? מוזמנים ללמוד על הנושא ולגלות כיצד תוכלו לעזור באמצעות פעולות פשוטות, לשיפור המוטוריקה אצל ילדכם, על פי גילו או גילה.

מה זה אומר, מוטוריקה עדינה?

מדובר על היכולת לתאם תנועות של השרירים הקטנים בפרק כף היד, ביד, באצבעות ואפילו בבהונות. זאת, לעומת מוטוריקה גסה, שכוללת מיומנויות של תיאום תנועות שרירי הידיים, הרגליים וכפות הרגליים, כמו גם היכולת לשלוט בכל הגוף ולתאם בין איבריו.

חיזוק מוטוריקה עדינה, יכול להיעשות באמצעות פעילויות ומשחקים המתאימים לשלב ההתפתחות של הילד. היכולות להזיז צעצוע או להרים חתיכת אוכל קטנה מהצלחת, משמשות אבני דרך חשובות. חזרה על פעילויות אלו לחיזוק המוטוריקה העדינה, יכולה לעזור לילדכם להתמודד עם פעולות מורכבות יותר כמו כתיבה או כיפתור חולצה. זכרו כי כל ילד מתפתח בקצב שלו, וכך גם במקרה הזה, שברוב המקרים יקרה במוקדם או במאוחר.

מוטוריקה עדינה של תינוק בן 1-3 חודשים

לפני גיל חודש, סביר להניח שידיו של התינוק יהיו קפוצות, בעוד אצבעותיו הקטנות כרוכות סביב אגודלו. בשלב זה הוא יכול לאחוז בכל מה שתשימו בידו, כדוגמת רעשן. עם זאת, הוא עדיין לא יוכל לעשות מעבר לכך. אם תלטפו את כף ידו, ייתכן שהוא יתפוס את אצבעכם בחוזקה רבה. במידה ותנסו להזיז אותה, זה עלול לגרום לו להרפות לפתע. סוג זה של אחיזה מכונה 'אפקט הלפיתה', עליה אין לתינוק שלכם שליטה. מדובר על אחד ממגוון הרפלקסים הרבים איתם הוא נולד. כאשר ילדכם יגיע לגיל 3 חודשים, ייתכן שתשימו לב לעובדה שהוא מתחיל לשלוט בידיו, ואף מצליח לשמור עליהן פתוחות חלקית, רוב הזמן. בשלב זה, אם תניחו את אותו רעשן בידו, הוא יתפוס אותו ואולי אף יביא אותו לפיו. ברגע שיאבד עניין הוא ישחרר את הרעשן מידו.

מוטוריקה עדינה של תינוק בן 4-7 חודשים

עד גיל 4 חודשים, התינוק שלכם יכול לאחוז ברעשן, להזיז אותו מצד לצד, להכניס אותו לפיו ואולי אף להעבירו מיד ליד.

בגילי 4-7 חודשים, הוא יכול גם להתחיל להשתמש בידיו כמו טופר או מגרפה קטנה, ולהרים דברים שהוא אוהב על ידי גרירת הפריט לכיוונו. בנוסף, הוא יכול בשלב זה לאחוז בפריט מסוים בידו האחת, להעבירו לידו השנייה, ואף לסובב את פרק כף ידו כדי להביט באובייקט טוב יותר.

מוטוריקה עדינה של תינוק בן 8-12 חודשים

מגיל 8 חודשים לערך ועד שילדכם יחגוג את יום הולדתו הראשון, תופתעו מאבני הדרך שיציין ויכולים להעיד על התפתחות המוטוריקה הגסה שלו, כדוגמת התהפכות, זחילה, עמידה ואולי אפילו הליכה. בו זמנית, הוא יפתח גם את כישורי המוטוריקה העדינה שלו, אם רק תסתכלו היטב.

במהלך תקופה זו, הוא עשוי לעבור מתנועת הטופר או המגרפה ל'אחיזת צבת', בה הוא עושה שימוש באגודל, ב'אצבע המורה' או באצבע אחרת, כדי להזיז חפצים קטנים. תוכלו גם להראות לו כיצד להצמיד את אצבעותיו, כדי ללמד אותו סוג זה של אחיזה.

אל תתפלאו אם התינוק שלכם יתחיל לזרוק חפצים או פריטים הנמצאים בסביבתו. הוא יהיה כל כך נרגש לחקור את ההתפתחות החדשה הזו, הכוללת תיאום יד-עין, שהוא עשוי להרים חפצים ולזרוק אותם שוב ושוב, בתקווה שאתם תהיו בסביבה כדי לאסוף אותם עבורו. התנהגות זו מסייעת לו להבין את הקשר הלוגי של סיבה ותוצאה. זו גם דרך אפקטיבית למשוך את תשומת ליבכם. אם הוא אכן במצב רוח לזרוק צעצועים, תוכלו לתת לו כדורים רכים לשחק איתם, במקום קוביות עץ קשות או כל דבר מסוכן או בעל ערך אחר. מומלץ בתקופה זו להרחיק את ילדכם מכל פריט שביר או כבד במיוחד. אתם אף פעם לא יודעים מתי הוא יזרוק את המלחייה על הרצפה. תנו לו כוסות וצלחות פלסטיק בזמן הארוחה, למען ביטחונו וביטחונכם! כדי לשמור על סביבה בטוחה, שמרו חפצים שבירים, כמו אגרטלים, מחוץ להישג ידו.

מוטוריקה עדינה של ילד בן שנה

מזל טוב! הגעתם לחגיגות יומולדת שנה! כעת תוכלו להתרשם מההתקדמות שעשה הקטנטן שלכם במהלך שנה. כמובן שכישורי המוטוריקה הגסה, כמו הצעדים הראשונים המיוחלים, עשויים להיות המרשימים ביותר, אך גם המוטוריקה העדינה, כבודה במקומה מונח.

שיפור מיומנויות מוטוריות גסות מאפשרות לילדכם לחקור טוב יותר את סביבתו, תוך מתן הזדמנויות לחדד את גם כישורי מוטוריקה עדינה. ייתכן שבשלב זה הוא עדיין לא מסוגל להרים חפצים קטנים מאוד ויחד עם זאת, ההישג הזה ככל הנראה נמצא מעבר לפינה. ישנם ילדים שבשלב זה ירצו לבחון את כישוריהם באמצעות אחיזה והזזה של חפצים גדולים יותר, כמו גושי עץ וחתיכות פאזל.

בסביבות הזמן הזה, אתם עשויים גם לשים לב עד כמה נושא תיאום היד והעין של ילדכם משתפר. גם אם הוא משתמש ביד אחת יותר מאשר בידו השנייה, זה לא בהכרח אומר שזו היד הדומיננטית שלו, עדיין.

מוטוריקה עדינה של ילד בן שנתיים

למרות שתקופה זו ידועה לפעמים כ'גיל שנתיים הנורא', היא באמת לא כל כך נוראית כשמבינים את קצב ההתפתחות שאתם צפויים לראות אצל ילדכם. היכולת שלו להשתמש בידיו ובאצבעותיו, עשויה להיות מרשימה יותר ויותר. כעת הוא מסוגל להרים משהו זעיר כמו אפונה ואף לקיים תנועות מתואמות כמו פתיחת מכסה של צנצנת.

מוטוריקה עדינה חיונית, כשמדובר במשימות יומיומיות שאנו לוקחים כמובן מאליו, כמו להתלבש, לקשור שרוכי נעליים ולהקליד. משחקי מוטוריקה עדינה בגיל הרך יכולים להיות פעילות מהנה ולאפשר זמן איכות משותף. פעילות זו יכולה גם לעזור לילדכם להשיג אבני דרך נוספות בכל הקשור לנושא, כמו גם כישורים אחרים להם יזדקק בשגרת היום יום.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הילדים או המשפחה שלכם. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.