סוף-סוף, תינוקך שנולד פג, מוכן לעזוב את בית החולים! הנה מספר דברים שכדאי לדעת כדי להיערך להגעתו הביתה.

בין אם תינוקך הפג היה בבית החולים רק כמה ימים או שבועות רבים, העובדה שעכשיו אפשר לקבל את פניו בבית היא הישג גדול. אפשר לחגוג את היום הזה ממש כמו שהיית עושה עם תינוק שנולד בזמן (בלונים, שלט גדול), אבל כדאי גם לנקוט כמה אמצעי זהירות אחרי שמסיימים את ההתארגנות.

תינוק שנולד בלידה מוקדמת ידרוש טיפול מיוחד יותר וכדאי גם להקדיש תשומת לב מיוחדת לציוני הדרך ההתפתחותיים שלו בשבועות ובחודשים הבאים. למען ביטחון התינוק (והשפיות שלך), הנה כמה עצות שיעזרו לך במשימה.

קור רוח ושלווה זה טבעי לדאוג מעט כשתינוקך הפג מגיע הביתה, אבל חשוב לזכור שהוא לא היה חוזר הביתה עכשיו לולא הרופאים היו סבורים שהוא מוכן. תינוקך משתחרר מבית החולים מפני שהוא יצא מכלל סכנה, מסוגל לנשום בעצמו, לינוק או לאכול מבקבוק, והוא העלה כבר משקל.

רופא/ת הילדים ימסור לך את כל המידע הדרוש על הטיפול בתינוק, אך תמיד ניתן להתקשר בכל שאלה או עניין שמטרידים אותך.

לחגור בבטחה רוב התינוקות הפגים יכולים לנסוע הביתה בסלקל רגיל של תינוקות, אבל יש גם כאלה שיזדקקו למיטת תינוקות מיוחדת במקרה שיש להם עדיין בעיות נשימה. בית החולים ירצה לבדוק את הסלקל או המיטה שבהם בכוונתך להשתמש, ולנטר את התינוק כשהוא בתוכם.

בסלקלים מסוימים צריך לבצע התאמות כדי שתהיה תמיכה נכונה לראש התינוק (חשוב להקפיד לנהוג לפי הוראות היצרן בהתקנה ובשימוש בכיסא הרכב).

ששש, התינוק ישן! לא כל פג נבהל מאורות חזקים או מקצת רעש, אבל מומלץ להתחיל עם סביבה שקטה בשבועות הראשונים לאחר שתינוקך יגיע הביתה. בני המשפחה והחברים יבינו אם יבקשו מהם לדחות קצת את הביקור שלהם, עד שיהיה לך ולתינוקך סדר יום קבוע ויהיה לך נוח לארח.

מכיוון שמערכת החיסון של התינוק שנולד טרם זמנו עדיין מתפתחת, חשוב להתעקש שכל האורחים ירחצו ידיים לפני שהם נוגעים בתינוק (ומי שמצונן צריך פשוט לא לבוא בינתיים).

כשתינוקך המתוק יגיע הביתה, חשוב לא לשכוח גם את עצמך. זה לא פשוט להיות הורה טרי, במיוחד כשתינוקך נולד פג, לכן כדאי ליישם את העצה הישנה - לישון כשהתינוק ישן, ולהניח לאחרים להטות שכם בעבודות הבית ובמשימות אחרות.