לפי אתר הכללית, בין 10% ל-20% מהילדים בישראל סובלים מתופעה של אסטמה של העור, שעלולה לגרום לאי נוחות, לכאב, ליובש בפנים או פריחה באזורים שונים בגוף.

הבשורה הטובה- פריחה אצל תינוקות, שעלולה להעיד על אסטמה של העור אצל תינוקות, לרוב אינה מסוכנת ובהחלט אינה מדבקת. יחד עם זאת, היא מחייבת התייחסות ובמקרים מסוימים גם טיפול.

אטופיק דרמטיטיס או אסטמת עור - מתי? איך מזהים?

אסטמה של העור מופיעה בדרך כלל לפני גיל חמש ונראית בעיקר באזור הראש, על הקרקפת, מאחורי האוזניים, בקיפולי הצוואר, הברכיים והמרפקים. תופעה זו של פריחה אצל תינוקות או פריחה בעור אצל ילדים, תתבטא בהופעת קשקשים על העור, במיוחד באזור הראש.

סימפטומים נוספים למצב של פריחה אצל תינוקות, פעוטות או ילדים הם עור אדום, יבש ומגורה, נפיחות, גבשושיות קשות על הפנים, הזרועות העליונות והירכיים, עור כהה של עפעפיים או סביב העיניים ועור מגורה סביב הפה, העיניים או האוזניים.

אסטמה של העור - קודם כל תרגיעו

פריחה אצל תינוקות או ילדים עלולה להוביל לאי נוחות גדולה עד לכדי בכי בכל גיל. לכן, קודם כל חשוב להרגיע את התינוק או את הפעוט. ישנן כמה דרכים לטפל באסטמה של העור:

ניתן למרוח קרם לחות על האזור המגורה מספר פעמים ביום: בזמן האכלה או החלפת חיתול. המטרה היא לשמור על לחות העור, שעלולה להיפגע במצב של אסטמה אצל תינוקות. חשוב למרוח את הקרם בעדינות ולא לשפשף בחוזקה.

כדאי להימנע מקרם עתיר נוזלים או מסוג מסוים של סבון או קרם רחצה לאמבטיה, שעלולים לגרום למצב של עור יבש, צריבה, גירוד ואדמומיות. גם הזעה עלולה להחמיר מצב של פריחה אצל תינוקות או ילדים.

תתפלאו, אבל שינה טובה ואיכותית, יכולה גם היא לגרום לשיפור במצב של אטופיק דרמטיטיס.

באופן כללי, חשוב שתימנעו מכל דבר שעלול לגרות את העור ולהחמיר את תופעת אטופיק דרמטיטיס כגון: סוגים מסוימים של בעלי חיים, תרסיסים כימיים, עשן סיגריות, בדי צמר וניילון. העדיפו תמיד בגדים העשויים 100% כותנה.

סוגים שונים של מזונות: יש הטוענים שסוגים שונים של מזון עלולים להחמיר מצב של אטופיק דרמטיטיס. ההמלצה שלנו - התייעצו עם הצוות הרפואי עתיר הידע לפני שתבחרו למנוע או שלא למנוע מילדכם מזונות כאלו ואחרים.

אטופיק דרמטיטיס אצל ילדים - ממה זה נובע?

הגורם המדויק למצב של אסטמה של העור אינו ידוע. ככל הנראה מדובר בשילוב של מבנה עור, שמאפשר חדירה של חומרים היוצרים גירוי ושל פעילות מוגברת של מערכת החיסון.

ישנם מספר גורמים, שנמצא כי הם קשורים לתופעה של אסטמה של העור כגון: גנטיקה, מערכת חיסון שאינה מפותחת לחלוטין ולכן אינה מסוגלת להגן באופן מיטבי על עור התינוק, וגורמים חיצוניים כגון: מזג אוויר חורפי ויבש, או טמפרטורות גבוהות במיוחד. תינוקות או ילדים אלרגיים, מועדים כנראה יותר לסבול ממצב של או אסטמה של העור.

אסטמה של העור - איך מטפלים?

מטרות הטיפול הן להפחית גירוד והיווצרות דלקת, ולהוסיף לחות לעור. הטיפול בתופעה של אטופיק דרמטיטיס יהיה תלוי בסימפטומים ממנו סובל התינוק או הילד, בגילו ובמצב בריאותו הכללי. אופן הטיפול יהיה תלוי גם בחומרת המצב.

מה כולל הטיפול?

  • רחצה עם מים חמים ונעימים

  • שמירה על ציפורניים קצרות וכיסוי האזורים הנגועים באמצעות בגדים או תחבושות, במטרה למנוע גירוי או גירוד

  • שימוש במשחות שונות, כמו משחות אנטי דלקתיות, תרופות אנטיביוטיות וגם סטרואידים שיכולים לתת מענה לאטופיק דרמטיטיס או אסתמה של העור. ייתכן והצוות הרפואי ימליץ על שימוש בסירופ או כדורים, שיכולים לתת מענה לטיפול בזיהום.

  • ישנם הדוגלים בפוטותרפיה - טיפול באור. מדובר בטיפול קל ופשוט, שיכול להיעשות במרפאה או בבית.

חשוב גם שתעזרו לתינוק או לילד להתמודד עם חוסר הנעימות, וכי תמשיכו לתת מענה לצרכיו הבסיסים, תוך התייחסות לסבל שנוצר כתוצאה ממצב של אסטמה של העור. במטרה למנוע גירוד מתמשך, שעלול לפצוע את עור התינוק עד כדי דימום, נסו לשים על ידיו כפפות או כל בד אחר נעים למגע.

הבריאות של התינוק חשובה יותר מהכל. אחרי שקראתם על אסטמה של העור, בוודאי תרצו ללמוד גם על סבוריאה או אדמדמת, כל שתהיו מוכנים לכל תרחיש!