רגע שתינוק נולד ועד שהוא מגיע לגיל שלוש, יש חשיבות רבה למספר שעות השינה שלו לאורך היממה. על מנת להבין מתי הכי כדאי להרדים את התינוק, כך שיהיה שליו ולא עייף מדי, מומלץ להכיר את טבלת שינה לתינוקות, שתעזור לכם להבין מתי הכי כדאי להרדים את הקטנטן או הקטנטנה שלכם.

מהם חלונות שינה?

חלונות שינה הם הזמן המתאים ביותר להרדים את התינוק, כשהוא עייף אבל לא יתר על המידה, כדי למנוע מצב של עייפות יתר. לפניו או אחריו, יהיה קשה יותר להרדימו והתהליך ככל הנראה יכלול גם בכי וחוסר נוחות. למעשה, חלונות שינה של תינוקות יכולים להקל על תהליך ההירדמות ואף לשפר את טיב השינה של התינוק.

לדוגמא, חלונות שינה בגיל 4 חודשים כוללים שלוש תנומות במהלך היום, ושינה אחת רצופה בלילה, כאשר בין כל אחת מהן יש הפרשים אופטימליים שיבטיחו לתינוק שינה נעימה ורציפה.

לתינוקות עד גיל 8 חודשים נחוצות 3 תנומות במהלך היום- בוקר, צוהריים ואחר הצוהריים. משלב זה ועד גיל שנה וחצי הם מוותרים על שנת אחר הצוהריים. אחרי גיל שנה וחצי אפשר לוותר גם על תנומת הבוקר, וכך שנותרה רק שנת צוהריים.

כמה תינוק צריך לישון?

כדי להבין לכמה שעות זקוק התינוק, ומתוך זה כמה זמן מומלץ שישן בלילה וכמה תנומות כדאי שיהיו במהלך היום, תוכלו להשתמש בטבלת שינה. הטבלה מכילה גם מידע המסביר כמה תינוק צריך לישון בכל תקופת זמן. אתם יכולים לבדוק בטבלת חלונות שינה אצל תינוקות, כמה שעות תינוק צריך לישון בהתאם לגילו, וכך למנוע מצבים של עייפות יתר במהלך היום. שימו לב שהמידע אודות כמה תינוק צריך לישון, מכיל את מספר שעות השינה בלילה (השינה הארוכה יותר), וסך כל השעות שעליו לישון לאורך היום (בין 2 ל-4).

חשוב לזכור שכל פעוט מסגל לעצמו הרגלים שונים וכן חלונות שינה משלו, אך לרובם יש את אותו טווח של חלונות שינה כפי שכתוב בתוך טבלת שינה תינוקות של פמפרס:

גיל כמה תינוק צריך לישון ביום כמה תינוק צריך לישון בלילה הפרשי זמנים (בשעות)
משנת לילה לשנת בוקר משנת בוקר לשנת צהריים משנת צהריים לשנת אחה"צ משנת אחה"צ לשנת לילה
עד 4 חודשים 5 שעות 10 שעות 1-2 1-2 1-2 1-2
4-8 חודשים 3.5 שעות 11 שעות 1-1.5 2 2 1-1.5
8-15 חודשים 3.5 שעות 11 שעות 2-3 2-3 לרוב אין צורך בשנת אחה"צ 3-4
15-18 חודשים 2 שעות 11 שעות 3-4 4-5 לרוב אין צורך בשנת אחה"צ 4-5
1.5-3 שנים 1-2 שעות 11 שעות לרוב אין צורך בשנת בוקר 4-6 לרוב אין צורך בשנת אחה"צ 4-6

סדר יום לתינוק שלי

סדר יום של תינוק חיוני בשביל לקבוע לאוצר שלכם שגרת יום שיהיה מודע אליה, ולייצר עבורו חלונות שינה קבועים. כך הוא ידע מתי עליו לאכול, מתי עליו לישון ואתם תוכלו למנוע מצבים של עייפות יתר לאורך היממה.

אמנם סדר יום לתינוק בן חודשיים די זהה לרשימת סדר יום לתינוק בן 3 חודשים אך ככל שהתינוק שלכם גדל, גם סדר היום שלו צריך להשתנות ולהתאים את עצמו לצרכי התינוק שלכם. ככלל, סדר יום לתינוק בן חצי שנה יכול להכיל אלמנטים זהים מתוך סדר יום לתינוק בן שנה אך לכל תינוק צרכים משלו וכך גם סדר יום משלו.

אם תהיתם כמה שעות תינוק צריך לישון לאורך היממה, זכרו שלכל תינוק יש הרגלים שונים, ולכן גם לשני תינוקות באותו הגיל יכולות להיות שעות שנת תינוקות שונות, אבל כל עוד אין חריגה מטווח השעות התקין המצוין בטבלת חלונות שינה של פמפרס- זה בסדר גמור.

במצב בו תינוק ישן יותר מדי מהטווח התקין, עולה השאלה "האם להעיר אותו כדי לתת לו אוכל?", וסביר להניח שכל איש מקצוע ייתן תשובה אחרת לשאלה זו. אם תינוק ישן הרבה סימן שהוא לא ישן טוב בלילה, או אולי ישנה בעיה המצריכה טיפול רפואי. לכן חשוב להתייעץ עם גורם מקצועי שידע לאבחן את הבעיה ולתת לה מענה בהתאם.

איך תדעו כמה שעות שינה תינוק צריך וכיצד להתאים את סדר היום לתינוק שלכם? התייעצו עם הרופא/ה, הקשיבו לתינוקכם ולשפת הגוף שהוא משדר (מתי הוא עייף, מתי הוא רעב) והקפידו על שעות קבועות של האכלה, הנקה, יציאה לטיולים וכו'.

עייפות יתר – קיים דבר כזה?

עייפות יתר היא מצב פיזיולוגי שכיח בקרב תינוקות, שנוצר בעקבות חוסר שינה אצל תינוקות בלילה ולאורך היום. כתוצאה מחוסר שעות שינה לתינוק הוא עשוי להראות סימני עוררות ו"היפראקטיביות", ולכן קשה לאבחן עייפות יתר אצל תינוקות בתסמינים הללו. חשוב לשים לב לשפת הגוף של האוצר שלכם, להבחין האם מראה סימני עייפות כמו משיכת אוזניים וידיים קפוצות, ולנסות להרדים אותו בהתאם לכתוב בתוך טבלת חלונות שינה תינוקות של פמפרס.

במידה ואתם תוהים כמה שעות שינה צריך תינוק והאם הוא ישן מעט מידי או הרבה מידי, מומלץ להתייעץ עם רופא/ה, במיוחד אם המצב מחמיר והתינוק ישן יותר מידי או לא ישן מספיק.

מחזורי שינה אצל תינוקות

שינת תינוקות בלילה מורכבת ממספר מחזורי שינה הכרחיים לגדילה והתפתחות תקינה של תינוקך. מחזור שינה של תינוק אורך כ-45 דקות בממוצע ומשפיעה על כמה תינוק צריך לישון לאורך הלילה, בעוד שאצל מבוגרים מחזור שינה יכול להגיע לעד כ-90 דקות. חשוב להבין את מחזורי שינה תינוקות על מנת לדעת מתי הם עשויים להתעורר (כל 45 דקות) ולהיערך בהתאם. שינה של תינוק (ובעיקר של האוצר שלכם) היא אחד הדברים החשובים ביותר עבורו וכמובן עבורכם. הפרעה במחזורי השינה עלולה ליצור הפרעות שינה אצל תינוקות ולכן מומלץ להתייעץ עם רופא/ה במידה ואתם מזהים שהתינוק לא ישן באופן סדיר ורציף בהתאם לשעות השינה שעליו לישון כל יממה.

מחזורי שינה משפיעים על כמה שעות שינה תינוק צריך וחשובים לסדר התקין של חלונות שינה של התינוק, ובעלי השפעה על שנת תינוקות במהלך היום. אם תינוק לא ישן ביום יכול להיות שיהיו לו הפרעות שינה בלילה שיתבטאו בשינה מרובה או קושי בהרדמות. גם תינוקות שזה עתה נולדו עשויים לחוות קשיים בהרדמות. אם תינוק בן חודש לא ישן יש לבדוק האם זוהי תופעה שחוזרת על עצמה, מתי הוא מראה סימני עייפות ולכמה זמן הוא כן מצליח להירדם, וכך לאבחן האם ישנה בעיה רפואית או שזהו מצב תקין. מומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי על מנת לקבל חוות דעת מהימנה ולפעול בהתאם.

איך להרדים תינוק בקלות ובמהירות

לאחר שהבנתם כמה שעות שינה תינוק צריך לישון בלילה כדי להתפתח כראוי, הגיע החלק המסובך- תהליך הרדמת התינוק. הרדמת תינוק עשויה להיות תהליך מעייף גם עבורנו. אם תהיתם איך מרדימים תינוק בצורה מהירה ובטוחה, בוודאי תשמחו לשמוע שקיים טקס שינה שיעזור לכם. טקס שינה לתינוק נועד להקל על הרדמת התינוק לקראת השעה בה הוא צריך לישון לפי חלונות שינה המתאימים לו (כחצי שעה-45 דקות לפני חלון השינה הצפוי) ולמנוע מצבים של מחסור בשינה או עייפות יתר לאורך היום.

מוזמנים לקרוא את המאמר המלא בנושא הכולל 9 שיטות להרדים תינוק בצורה טובה ונכונה.

קפיצת גדילה אצל תינוקות

עד גיל שנה, התינוק שלכם עתיד לעבור קפיצת גדילה - תקופת של יום עד שבוע במהלכה התינוק אוכל יותר מהרגיל, ישן יותר ואף עשוי לבכות יותר על מנת למלא את הצורך בקרבה הורית. במסגרת קפיצת גדילה תינוקות ידרשו יותר מהרגיל (האכלה תכופה, נשיאה על הידיים לעיתים קרובות) וגם חלונות שינה עשויים להשתבש, אך אין סיבה לדאגה. היו קשובים לצרכים שלו וזכרו שזהו ציון דרך משמעותי בגדילה ובהתפתחות של האוצר החדש במשפחה.

החזיקו מעמד! אתגר הרדמת התינוק הוא אחד האתגרים השכיחים בהורות. מוקדם מהצפוי הקטנטן שלכם ישן כמו.. תינוק! וגם אתם. חשוב לדעת שעייפות יתר היא אחת הסיבות שיכולה להסביר מדוע התינוק שלכם בוכה ללא הפסקה. מוזמנים לקרוא את המדריך שלנו בנושא 'איך להרגיע תינוק בוכה' ולמה בכלל תינוקות בוכים?

לילה טוב!

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הילדים או המשפחה שלכם. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.