חלב אם של כל אמא מותאם במיוחד לתינוק שלה והוא מלא בתאים הנלחמים בזיהומים ובתאי חלבון שישמרו על התינוק בריא ושמח. הנקה יכולה להיות מהנה גם עבור האם וגם עבור התינוק.

ההאכלות הראשונות של התינוק הן רגעים מיוחדים. אף רגע אחר לא יכול לאחד יותר בין האם לבין התינוק בשנה הראשונה לחייו.  לתת לתינוק את החומרים המזינים שהוא זקוק להם כדי לגדול ולהתפתח זה דבר נפלא, אך הזמן שאתם מבלים יחד לא פחות חשוב.

בהתחלה יהיה צורך בתרגול, אך המאמץ שווה את זה, בעיקר בגלל הסיבות הבאות

הנקה טובה עבור האם

הנקה טובה לבריאות האם כמו שהיא טובה לבריאות התינוק. מלבד העובדה שזו הדרך האידיאלית ליצור קשר עמוק עם התינוק החדש, הנקה עוזרת לעורר את ההורמונים המכווצים את הרחם חזרה לגודל שלפני ההריון.

הנקה גם עוזרת לרדת במשקל לאחר ההריון משום שנעשה בה שימוש בשומן המיוחד שהעלית בזמן ההריון, לפני שהוא הופך לחלק בלתי נפרד ממבנה הגוף. הנקה עוזרת לרדת במשקל בדיוק בקצב הנכון.

נשים מניקות צריכות להעלות במשקל עוד 2‏-4.5 ק"ג בזמן ההריון כדי לשמור על גוף בריא בזמן שהן מזינות את התינוק. אם את מאבדת משקל במהירות, זה עלול להפחית את כמות החלב כשהתינוק נמצא בפרץ גדילה וצריך לאכול יותר. הקילוגרמים הנוספים האלה ייעלמו באופן טבעי בחצי שנה הראשונה.

למה לצפות בהאכלות הראשונות

החלב יגיע כמה ימים לאחר הלידה. עד אז, השדיים יהיו טרודים בייצור קולוסטרום (חלב ראשית) אשר יזין את התינוק באופן זמני. הקולוסטרום הוא חומר עבה וצהבהב זה מלא בחלבונים ובנוגדנים שיעזרו לתינוק להילחם במחלות.

הקולוסטרום נועד להיות המזון הראשון של התינוק וה"חיסון" הראשון שלו נגד מחלות. התינוק אגר מים ושומן רבים לשימוש בזמן שהוא צורך חומר יקר ערך זה. הקיבה שלו יכולה להכיל נוזלים רק בכמות של כפית בשלב זה, אז הוא לא זקוק להרבה כדי להתמלא.

לפני שהחלב מגיע, התינוק ירצה לינוק כל שעה ביום או יומיים הראשונים לחייו. זה עוזר לגופך ליצור אספקה טובה של חלב, כזו המותאמת במיוחד לצרכיו של התינוק. בתוך יומיים עד ארבעה ימים בלבד, גופך יתאים את עצמו ל"מידע" זה, והתינוק שלך יצטרך לינוק לעתים רחוקות יותר, בערך כל שעתיים שלוש, או 8‏-12 פעמים ביממה.

כשהחלב מגיע, הוא ייראה שונה מאוד מהקולוסטרום; חלב אם רגיל נראה יותר כמו חלב רזה…נוזל דליל בגון כחלחל-לבן.

יצירת אספקת חלב טובה

בתקופת ההנקה, חשוב מאוד להקפיד על תזונה נכונה, על שתיית נוזלים מרובה ועל מנוחה. הקפידי להירגע, לישון כשהתינוק ישן ולשתות הרבה נוזלים בריאים. חלב, מים ומיץ טבעי הם אפשרויות טובות.

יש לשמור על תזונה בסיסית בריאה כדי להמשיך את ייצור החלב, אך אין צורך להגזים. חלק מהתינוקות היונקים די רגישים למזונות מסוימים בתזונה של האם, אך רובם ממשיכים כרגיל ללא קשר למזונות שהאם אוכלת.

באופן כללי, הגוף שלך מגיב לרעב של התינוק: אם התינוק לא אוכל הרבה, הגוף לא יפיק חלב רב, ואם התינוק אוכל הרבה יותר, הגוף שלך יפיק יותר חלב!

מתי מאכילים את התינוק

האכילי את התינוק שלך לפי דרישה - כלומר, בכל פעם שהוא רוצה לאכול. בכל האכלה בימים הראשונים הוא לא יאכל הרבה משום שהקיבה שלו זעירה, אך הוא ירצה לאכול לעתים קרובות. מרבית התינוקות שזה עתה נולדו יזדקקו ל-10‏-12 האכלות ביממה, או להאכלה אחת כל שעה עד שלוש שעות.

בזמן יצירת אספקת החלב, העירי את התינוק להאכלות אם הוא ישן יותר משלוש שעות במהלך היום או ארבע שעות במהלך הלילה. אחרת הוא יתעורר רעב מדי ויהיה קשה להאכילו כמו שצריך. ברגע שהדברים יתחילו להסתדר, התינוק יעיר אותך בכל פעם שיהיה רעב.

כמה זה מספיק?

כמו אמהות מניקות רבות, אולי גם את לא בטוחה מתי התינוק אכל די הצורך. תוכלי לדעת שהוא אוכל לפי קולות הבליעה בזמן ההנקה. רמז נוסף נוגע לטיב השינה של התינוק לאחר שסיים לאכול. אם הבטן שלו מלאה והחיתול נקי, הוא כנראה יחזור מיד לישון לאחר ההאכלה.

סימנים אחרים לכך שהתינוק מקבל מספיק אוכל:

  • הוא מרטיב בערך שישה חיתולים בכל יום לאחר שהחלב מגיע ויש לו בין 2‏-5 יציאות צהבהבות רכות ביום עד גיל שישה שבועות. תינוקות מסוימים מעבדים חלב בצורה כה יעילה שהיציאות שלהם מגיעות בתדירות נמוכה.

  • השתן של התינוק צריך להיות בגוון צהוב חיוור, לא צהוב חזק או כתום

  • השדיים שלך מרגישים רכים ו"ריקים" לאחר כל האכלה