בין אם אתם ספורטאים מקצועיים, או שהפעילות הגופנית האהובה עליכם היא רביצה על הספה מול הטלוויזיה, פעילויות לילדים בבית עם דגש על תרגילי ספורט ופעילות גופנית, כשנמצאים בין ארבע קירות 24-7, היא דרך נהדרת להיות בכושר וגם ליהנות מזמן איכות משפחתי. תנועה לגיל הרך, יוגה או פעילות גופנית לילדים, יכולות לספק פעילות ספורטיבית לילדים בכל הגילים, גם אם אתם לא גרים בהכרח בבית עם חצר. התעמלות לילדים – המדריך המלא, כולל דוגמאות שימושיות.

פעילות לתינוקות ופעוטות

בימים בהם כולם נמצאים בבית בכל שעות היום, הלחץ והמתח יכולים להגיע לרמות גבוהות. תינוקות ופעוטות, יכולים להרגיש את מצב הרוח שלכם בטון שבקולכם, באופן זרימת הדם כשאתם מחזיקים בידם או בפעימות הלב החזקות שלכם, כשאתם מחבקים אותם. זה בדיוק הזמן, לחזור לאחור, לנתק את הגוף והנפש ולהטעין אותם מחדש. לעיסוי ויוגה, בשילוב מוסיקה לגיל הרך, יתרונות גופניים ונפשיים עם דגש על פעילות משפחתית נהדרת.

1. עיסוי

עיסוי תינוקות ופעוטות, כולל מעט הכנות וטכניקות בסיסיות.

 • צרו אווירה נעימה, עם מוזיקה מרגיעה, אותה ניתן למצוא ביוטיוב.

 • שבו בנוחות. בצעו את העיסוי על הרצפה או המיטה, והניחו את תינוקכם על שמיכה או מגבת שלפניכם, כך שתוכלו לשמור על קשר עין וזכרו לשמור על בטיחותו!

 • השתמשו במגע עדין. עם זאת, הימנעו מדגדוג תינוקכם, דבר שעלול להרגיז אותו.

 • לטפו לאט את כל חלקי גופו של תינוקכם. כולל ראש, צוואר, כתפיים, גב, גב עליון, מותניים, ירכיים, כפות רגליים וידיים.

 • הישארו רגועים. דברו עם הילד לאורך כל העיסוי. אתם יכולים לשיר לו או לספר סיפור. נסו לחזור על שמו ועל המילה "להירגע" כשאתם עוזרים לו לשחרר מתח.

2. יוגה

יש הטוענים כי פעילות זו, יכולה גם לעזור להורים ולילד לתקשר, ולקדם פיתוח מיומנויות מוטוריות. יחד עם זאת, לפני שאתם מתחילים, התייעצו עם הרופא/ה שלכם (אפשר בזום, בווטסאפ וידאו וכדומה), ונקטו את כל אמצעי הזהירות, כדי לעשות זאת בבטחה. חשוב להיזהר במיוחד על ראש התינוק, בו אין לו שליטה עד גיל 6 חודשים לפחות, ולוודא כי יש לו תמיכה. חשוב לבצע את הפעילות עבור תינוקות ופעוטות, במשך 15 עד 20 דקות בלבד בכל פעם.

שילוב של פעילות ומוסיקה לגיל הרך

פעוטות ככלל, במיוחד כאשר הם נמצאים בבית כל היום, צריכים למצוא דרך כדי להוציא את האנרגיה שלהם. ילדים בגיל הזה, זקוקים לתנועה רבה וגם למגוון רחב של תנועות. מסיבה זו, חשוב לאפשר להם פעילויות ספורט לילדים ותרגילים פיזיים, שיאפשרו להם לתעל את האנרגיה הזו לכושר, איזון ורוגע.

תנועה לגיל הרך – בעלי חיים. עודדו את הפעוט לזחול כמו נחש, לקפוץ כמו צפרדע, לדהור כמו סוס או ללכת כמו כלב על ארבע.

פעילות לילדים בבית עם סרטי דיסני. סרטי וולט דיסני, משמשים מאז ומעולם מקור השראה. האתר הבריטי chane4life מציע לכם מגוון פעילויות לילדים בבית, המלווים במוזיקה לגיל הרך מהסרטים האהובים ביותר וכוללים מגוון תרגילים לכל הגילים.

המלך אמר. בעוד שהכללים פשוטים, אפשרויות התנועה הן אינסופיות. בכל פעם, בן משפחה אחר נותן פקודה, הקשורה לתרגילי ספורט לילדים כדוגמת: קופצים כמו קנגורו, עומדים על רגל אחת וקפצו כמה פעמים, רוצו עד סוף הבית/המרפסת או הגינה וחזרה וכדומה.

משחקי כדור. השתמשו בסוגים ובגדלים שונים של כדורים, כדי להציע פעילות ספורטיבית לילדים: חמור באמצע, זריקת כדור כמה שיותר פעמים ומי שמפיל, נפסל. אפשר לשדרג את המשחק שבכל תור יש הגבלה אחרת: עמידה על רגל אחת, קפיצות במקום ועוד. זאת בנוסף לכדורגל, כדורסל, משחק מחניים ועוד, משחקים אותם ניתן לקיים בגינה, במרפסת גדולה מספיק וגם בין ארבע קירות עם כדור ספוג, גרביים מגולגלות, סל כביסה ועוד.

משחק הכיסאות. סדרו את הכיסאות בצורה ישרה או מעגלית והשמיעו מוזיקה. הילדים צריכים ללכת מסביב לכיסאות, כל עוד המוזיקה מתנגנת ולשבת בכיסא הקרוב, ברגע שהמוזיקה נפסקת. הילד שעומד כשהמוזיקה מפסיקה צריך לבצע משימה, תרגיל מתמטי או כל פעילות מהנה וחווייתית אחרת.

שימוש בכלי נגינה משפחתי במידה ויש לכם כלי נגינה בבית, זה בדיוק הזמן להדריך את דור ההמשך. גיטרה, פסנתר  מפוחית או חליל - אם אתם יודעים לנגן, העבירו זאת לילדיכם והקימו להקה או תזמורת משפחתית. בזמן שחלק מבני המשפחה מנגנים, השאר יכולים לרקוד לצלילי המוזיקה או לקיים תרגילי ספורט וריקוד.

ספורט לילדים –לאתגר גם את הגדולים!

את ה'גדולים' חשוב לאתגר עוד יותר, כדי להשאיר אותם פעילים, במיוחד כשמדובר על ילדים גדולים ובני נוער. בגיל הזה, חשוב גם להציע להם ליזום ולתכנן את הפעילות, דבר שיכול להשפיע לטובה על ההשתתפות. תרגילי ספורט עם הילדים... מתחילים!

מסלול מכשולים ותחנות. מסלולי מכשולים יכולים לאפשר לכם פעילות פיזית, עם כל מה שיש בבית. חלקו את המתחם לאזורים שיהפכו לתחנות:

 • זחילה מתחת לשולחנות

 • קפיצה מעל כריות

 • השלכת כדורי גרביים לסל הכביסה

 • עליית מדרגה - על שולחן קטן, ספסל או כל אביזר בטיחותי אחר

 • קפיצה על חבל

 • עליית מתח

 • כפיפות בטן

כדי לעודד את כל המשתתפים ולעורר מוטיבציה, מומלץ גם לשלב מוזיקה קצבית.

תפוח אדמה חם. משתמשים בכדור ספוג רך ומעבירים אותו מבן משפחה אחד לשני, כאילו הוא רותח. מי שנפסל הוא זה שלא מצליח לתפוס ולהעביר את הכדור.

באולינג. גם אם אין לכם את הפינים והכדור, אם תהיו יצירתיים, תוכלו להשתמש במה שיש בבית. במידה ואתם נוהגים לאסוף בקבוקים למחזור, סביר להניח שזמן רב לא הלכתם לרוקן את השקית. השתמשו בהם כפינים יחד עם כדור טניס, כדור ספוג או כל כדור אחד שיש ברשותכם. ניתן גם להשתמש בחפצים נוספים שאפשר להפיל עם כדור או אפילו גרביים מגולגלות.

just dance. ריקוד מול מסכים, בין אם מדובר בטלוויזיה, טאבלט או מחשב. מדובר בלהיט היסטרי שיכול להרקיד את כל המשפחה. בפועל, אתם מחקים את תנועותיהן של הדמויות בקצב המוזיקה. תוכלו למצוא מגוון ריקודים לכל הגילים ובמקצבים שונים ביוטיוב.

פעילות לילדים בבית, יכולה וגם רצוי שתכלול תרגילי ספורט לילדים. במאמר זה הצגנו מגוון דוגמאות לתינוקות, פעוטות וילדים. בפועל, תוכלו לחשוב באופן יצירתי ולבדוק מה יש בבית, בין אם אתם גרים בדירה או בבית קרקע. נסו לשתף את כל בני המשפחה בחשיבה ויצירת פעילות ספורטיבית, כחלק בלתי נפרד מההכנות. הקפידו גם לשלב מוסיקה לגיל הרך, מוסיקה לילדים או להיטים עכשוויים, שיעודדו גם את הגדולים לקחת חלק.

כצידה לדרך, בנוסף למה שהצענו מעלה, להלן רעיונות נפלאים לפעילות ספורטיבית לילדים:

שהייה עם ילדים בבית מדי יום וכל יום, יכולה להיות מאוד מאתגרת, למרות שגם להשתעמם זה טוב. יש הטוענים ששעמום ובהייה מובילים לרעיונות, יצירתיות ואפילו רוגע. ואם נחזור רגע למציאות, נשמח לעזור עם מגוון רעיונות לפעילויות עם הילדים בבית, שיכולות להיות מהנות עבור כל בני המשפחה, פעילויות לפעוטות וילדים כדוגמת בישול או יצירה. בנוסף, הורים רבים נמצאים במצב חדש - ישן, בו הם עובדים מהבית, בבית ועם הילדים. מזומנים להיכנס לכתבה בנושא, שמשלבת גם טיפים מאוד חשובים, כדי לאפשר לכם לעבוד מהבית עם הילדים.