בדיוק כמו כולנו, גם תינוקות אוהבים נגיעות מלטפות, חיבוקים ונשיקות. באותו אופן התינוק שלכם יכול ליהנות מעיסוי, פעילות שיכולה לעזור בחיזוק הקשר בינכם ולסייע בהרגעתו, כי מה יותר טוב מתינוק שליו ומרוצה? המשיכו לקרוא כדי לקבל מידע על היתרונות של עיסוי תינוקות, כיצד עושים את זה נכון, ולהכיר כמה שיטות שיעזרו לכם לעסות את תינוקכם בנוחות בבית.

מהם היתרונות של עיסוי תינוקות?

עיסוי תינוקות הוא טיפול מרגיע, הכולל נגיעות עדינות וליטוף של התינוק, באופן המתקשר לאהבה ולטיפול. היתרונות של עיסוי לתינוק יכולים לכלול:

 • מעודד קשר משמעותי וחזק, באמצעות מגע עור לעור.

 • משמש כלי להרגעת התינוק, שיכול לעזור לו גם לישון טוב יותר. כך גם לגבי הפחתת הבכי.

 • בעל השפעה חיובית על רמות הלחץ והשקט הנפשי של התינוק.

 • מסייע להתמודדות עם קוליק, גזים וכאבים נוספים הנובעים מבעיות במערכת העיכול, כדוגמת עצירות.

 • משפיע לחיוב על התפתחותו התקינה של התינוק וגדילתו, במיוחד כשמדובר בפגים.

 • מסייע בחיזוק המערכת החיסונית ומערכות הגוף השונות.

 • מסייע לשיפור זרימת הדם ועוזר לתינוק לנשום בצורה נכונה.

 • יכול להקל על כאבי שיניים.

משרד הבריאות ממליץ ללמוד עיסוי לתינוק, ולהתאים את צורת המגע (טפיחות קלות, ליטוף, מגע עדין ועוד) ואת מקום העיסוי (בטן או רגליים) לאופי ותגובה של הקטנטן או הקטנטנה שלכם.

איך עושים עיסוי לתינוק?

עם מעט הכנה וכמה טכניקות בסיסיות, תוכלו להתחיל עם עיסוי תינוקות, גם לקטנטן או לקטנטנה שלכם. לפניכם כל השלבים, כיצד לעשות את זה נכון:

 1. בחרו את המיקום. נסו למצוא סביבה חמימה ומרגיעה, כמו חדר שקט או אזור מוצל מחוץ לבית, במידה ויש יום יפה. עיסוי תינוקות יכול להתקיים על הקרקע וגם על המיטה או על שידת ההחתלה. זכרו להשגיח היטב על תינוקכם ולא להשאיר אותו ללא השגחה, אפילו לא לרגע אחד, במיוחד כשמדובר במשטחים גבוהים, מהם הוא יכול להתגלגל וליפול. כשאתם עושים עיסוי לתינוק, הקפידו להניח עליו תמיד יד אחת במהלכו.

 2. הכינו את התינוק ואת עצמכם. במידה ואתם מתכוונים להשתמש בשמן עיסוי לתינוקות, עליו נרחיב בהמשך, הניחו אותו לצידכם, וכך לגבי כל מה שדרוש לכם כדי להתחיל. כשאתם מוכנים, הניחו את התינוק בעדינות על שמיכה או מגבת והסירו את בגדיו, למעט החיתול. הסבירו לו ברכות כי הגיע הזמן לעיסוי. זכרו כי עיסוי לתינוק לאחר הרחצה יכול לעזור להרגיע אותו או אותה, ויחד עם זאת, מדובר בפעילות נפלאה ונעימה ברוב שעות היום.

 3. שימו לב למגע ולתנועות. התחילו את העיסוי בליטופים עדינים על כל חלק בגופו של התינוק, כולל הראש הצוואר, הגב העליון, הכתפיים, הידיים, המותניים, הירכיים והרגליים. ככל שהוא גדל ומסתגל לשגרת העיסויים, תוכלו להגביר את הלחץ ואת הנגיעות בהדרגה, אך לא חזק מדי ואם אתם לא בטוחים, עדיך שתתייעצו עם איש מקצוע. נסו לעשות כל מה שמשמח אותו ויחד עם זאת, הימנעו מדגדוג או מגירוי התינוק. לפניכם כמה סגנונות עיסוי לתינוק: -עסו את התינוק בכפות ידיים פתוחות -עסו את התינוק באמצעות האצבעות או האגודלים -בצעו תנועת גריפה עם קצות האצבעות -טופפו קלות על גופו עם קצות האצבעות -בתנועות איטיות עסו את ידיו ורגליו של התינוק

 4. עסו את גופו מכף רגל ועד ראש. הניחו את התינוק או התינוקת על הבטן, ועסו את גופם בעדינות מאזור הראש והפנים ועד לאזור הידיים והרגליים. אם אתם משתמשים בשמן עיסוי לתינוקות השתמשו בכמות קטנה, כדי למנוע מצב בו העור יהיה חלק מדי, דבר שעלול להקשות עליכם להרים או לסובב אותו מצד לצד. בשלב הבא, הפכו אותו על גבו, פרשו וכופפו בעדינות כל אחת מזרועותיו ורגליו בנפרד, ואז בו זמנית. תוכלו לחזור על פעולה זו שוב מאזור הראש ועד לכפות הרגליים. במידה והתינוק אכל לפני העיסוי, הימנעו ממגע בבטנו. במידה ולא, תוכלו לנסות את עיסוי הבטן הנקרא - עיסוי תינוקות בסגנון 'גלגל מים'. בצורה עדינה באמצעות כפות ידיכם מבצעים תנועת גריפה על בטנו של התינוק מלמעלה למטה, יד אחר יד.

 5. היו רגועים ותקשורתיים. לאורך כל העיסוי, חשוב שתנהלו עם התינוק שלכם שיח. דברו אליו בשקט, ספרו לו סיפור או שתשירו לו שיר. הדרך בה הוא מגיב תאפשר לכם לדעת האם הוא נהנה מהעיסוי או שלא. אם הוא מנפנף בזרועותיו ונראה מאושר, אתם כנראה עושים את זה נכון. אם הוא מתרחק מכם, מתנועע בעצבנות או נראה אומלל, ככל הנראה הגיע הזמן להפסיק. תוכלו לנסות שוב בפעם אחרת.

אם אתם מהססים לפני התחלת העיסוי לתינוק, חפשו מידע בנושא בספרייה, ברחבי האינטרנט, צפו בסרטונים או שתפנו לרופא/ה או לטיפת חלב. ישנם גורמים פרטיים וציבוריים (כולל גם קופות החולים), המציעים סדנת עיסוי תינוקות עם מדריכים ומדריכות מוסמכים/ות. במידה ותינוקכם סובל מבעיות רפואיות מסוימות, או אם אתם חוששים להתחיל, מומלץ לפנות לרופא/ה הילדים שלכם או לאח/ות טיפת חלב.

מאיזה גיל אפשר להציע עיסוי לתינוק, והאם זה בטיחותי?

לאחר השבועות הראשונים ללידת התינוק, תוכלו להציע לו עיסוי. יחד עם זאת, חשוב לבצע את העיסוי בעדינות, במיוחד כשמדובר ברך הנולד, ולוודא שהתינוק רגוע, ערני ומרוצה.

לעולם אל תבצעו את העיסוי בעמוד השדרה, והימנעו גם מעיסוי תינוקות חולים, עם חום או לתינוקות שאינם רגועים.

מתי ובאיזו תדירות מומלץ להציע עיסוי לתינוק?

תוכלו לבצע עיסוי תינוקות לקטנטן שלכם כמה שתרצו, כל עוד גם הוא בעניין. חשוב מאוד לעשות זאת בעדינות, במיוחד כשמדובר ברך הנולד. לפניכם כמה טיפים לבחירת המועדים המומלצים לביצוע עיסוי תינוקות:

 • המתינו 45 דקות או יותר לאחר ההאכלה. עיסוי מיד לאחר הארוחה, עלול לגרום להקאה של התינוק.

 • שימו לב למצב הרוח של תינוקכם. אם הוא נראה רגוע ובוהה בכם, כנראה שהוא מוכן להתחיל. אם הוא נראה חסר מנוחה, מסיט את מבטו או שגופו הופך לנוקשה כאשר אתם מרימים אותו, עדיף שתוותרו על עיסוי לעת עתה.

 • בחרו זמן שמתאים לשניכם. מועד ותדירות העיסויים, תלויים לחלוטין בכם ובתינוק, המבצעים פעילות זו יחד. ייתכן שתחליטו להעניק עיסוי לתינוק בשעות הערב, כחלק משגרת השינה שלו, פעילות מרגיעה שיכולה להפוך לחלק בלתי נפרד מטקס השינה.

במה ניתן להשתמש במהלך עיסוי התינוק?

יתכן שתרצו להשתמש בשמן עיסוי תינוקות במהלך העיסוי, כדי לעזור להפחית את החיכוך שנוצר בין הידיים שלכם לעורו העדין של התינוק. יש מומחים הממליצים על שמן צמחי, שלא נספג במהירות כמו שמן תינוקות רגיל. ייתכן שתחליטו כי השימוש בשמן פשוט יוצר יותר מדי בלגאן. במידה והחלטתם כן למרוח שמן לפני או במהלך העיסוי, מומלץ לבחור במוצר אכיל ונטול כימיקלים או ריחות, למקרה שחלקו יגיע לפיו של התינוק.

לפני שתשתמשו בשמן עיסוי תינוקות בפעם הראשונה, חשוב שתבדקו אותו, כדי לבחון את תגובתו של עור התינוק. עשו זאת על ידי מריחה של כמה טיפות על אזור העור והמתינו לראות האם אכן נוצרת תגובה. במידה וכן, הפסיקו להשתמש בשמן ושקלו לנסות סוג תכשיר אחר, כדוגמת קרם גוף המתאים לתינוק או שתוותרו עליו לחלוטין.

השפעת העיסוי על הגזים אצל התינוק

עיסוי לתינוק, יכול גם לסייע בהתמודדות עם גזים. עצם הפעולה מעודדת שחרורו ותנועה של אוויר כלוא. רוב המחלות הקשורות לקיבה, מתפתחות בחלק הימני התחתון של בטן התינוק, היכן שמתחיל המעי הגס, ומסתיימות בפינה השמאלית התחתונה. מומלץ לעסות את התינוק משמאל לימין (כשפניכם אליו), דבר שיכול לסייע בתחושת אי הנעימות של התינוק ולעזור לו להרגיש טוב יותר.

עיסוי תינוקות המשמש גם כערוץ תקשורת נוסף בניכם, הוא דרך נהדרת גם להרגיע את הקטנטן שלכם. ייתכן שתגלו שאתם נהנים מהזמן המשותף יחד, לא פחות ממנו או ממנה. כאמור, חשוב לבחור להציע את העיסוי כאשר התינוק נמצא במצב רוח טוב. מי יודע, אולי פעילות זו תהפוך עם הזמן לרגע ביום, בו אתם מבלים יחד ומלאי ציפייה לקראתו.

בין עיסוי אחד לשני, כנראה שיעלה הצורך להחליף לא מעט חיתולים וגם להשתמש במגבונים. מוזמנים להכיר את סוגי החיתולים והמגבונים של פמפרס, כדי לבחור לתינוק שלכם את מה שמתאים לו. האם אתם יודעים מהי מידת החיתול הנכונה לתינוק? מוזמנים לקרוא את 'המדריך לבחירת גודל החיתול לתינוק', כדי להבין איזה דגם לבחור, ומתי להחליף מידה.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הילדים או המשפחה שלכם. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.