בימים שאנו בבית, ולא יכולים לצאת לגני השעשועים, לגינות ולג'ימבורי, חשוב שנמצא פעילויות מהנות עם הילדים, שיכולות לשמש אותנו גם בימים שבשגרה. אספנו עבורכם 22 רעיונות נהדרים, הכוללים משחקים משותפים, משחקים לגיל שנה וחצי ומעלה וגם פעילויות לילדים גדולים, שיאפשרו משחק משותף או עצמאי, כל עוד אתם בסביבה להשגיח כמובן. עם קצת דמיון ומה שיש בבית, תוכלו כולכם ליהנות!

עם קצת דמיון, הילדים ואתם יכולים לעשות המון כיף, בין אם עכשיו או כרעיונות לפעילויות עתידיות. לפניכם משחקים כיפיים לתינוקות, לפעוטות ולילדים גדולים יותר. תיהנו!

פעילויות עם התינוק בבית

משחקים כיפיים עם תינוקות יכולים להיות מאוד פשוטים, ולא דורשים הרבה הכנה. להלן כמה משחקי בית לילדים פשוטים ומהנים:

 • השמיעו רעש עם חפצים אקראיים.

  אספו כמה חפצים בטוחים שיש בבית כדוגמת קופסה ריקה או כף עץ ומכסה, ותנו לתינוק שלכם לבחור, עם מה הוא רוצה לשחק. הוא יוכל ליהנות מהמשחק, כולל הרעש שמסביב. רק וודאו שכל מה שאתם עושים, לא כולל אביזרים שבירים או מסוכנים.

 • רעיונות לפעילויות מרתקות - מסע בבית.

  פעילות מהנה נוספת שתוכלו לעשות בבית, היא להראות לתינוקכם כיצד דברים מסוימים עובדים. הראו לו כיצד הוא לוחץ על המתג שמדליק נורה או לחיצה על פעמון, שמשמיע צליל כה חזק. התבוננו מהחלון והציגו לו את המכוניות העוברות, את הציפורים ואת הצורה המשתנה של העננים. כך גם לגבי כל מה שאתם רואים וחשים, כולל ריחות של אוכל או של פריחה.

 • ערכו מסיבת ריקודים.

  הפעילו מוסיקה מהנה ורקדו עם התינוק שלכם. אם הוא כבר גדול ויכול לעמוד או ללכת, גם עם התמיכה שלכם, רקדו אתו גם יד ביד.

 • קראו ספרים יחד.

  זה בדיוק הזמן להתחיל לקרוא ספרים עם תמונות כפעילות לפעוטות וגם תינוקות. האנישו את הדמויות בסיפור, והשתמשו בקולות שלכם כדי להפוך את הסיפור למוחשי ומעניין. תוכלו גם לאפשר לתינוק/פעוט שלכם להיות מעורב, בכך שתעזרו לו להחזיק את הספר ולהפוך את הדף. מוזמנים לקבל רעיונות לספרי ילדים מומלצים, אותם תוכלו להקריא וגם לקרוא עם הילדים.

 • בנו מסלול מכשולים.

  התינוק או הפעוט שלכם בוודאי אוהב לזחול, לטפס ולחקור. צרו מסלול מכשולים באמצעות כריות וקופסאות. הקטנטן שלכם יכול להתלהב מהאתגר בו עליו לעלות על חפצים, לזחול תחתם או מסביבם. אתם יכולים גם ליצור הר עליו יוכל לטפס. הכינו ערמה של כריות ושמיכות, ואז עודדו אותו לטפס עליו וסביבו, כשאתם נשארים בקרבת מקום. אפשר גם ליצור גשר. קחו שני כסאות והציבו אותם גב לגב. למעלה הניחו מגבת או שמיכה ועודדו את הפעוט שלכם לזחול מתחת לגשר. הוא יאהב את תחושת ההישגיות, וגם למצוא אתכם מחכים בצד השני.

 • בועות סבון.

  הפריחו בועות סבון סביב התינוק, וצפו בו מנסה לתפוס אותן. אם הוא גדול מספיק, אפשרו לו להפריח אותן בעצמו, כשאתם לידו. יש להימנע ממגע עם העיניים או בליעת החומר המשמש להפרחת הבועות.

 • משחקים כיפיים עם קוביות.

  ערמו קוביות למגדל, ואפשרו לתינוק או לפעוט לפזר הכל. ומה עם יצירת משחקים? לפניכם משחק קוביות DIY: הכינו בלוקים של קופסאות משלכם על ידי מילוי קרטוני חלב, קופסאות דגנים, או קופסאות נעליים בנייר והדבקתן.

 • משחקי כדור.

  גלגלו כדור קדימה ואחורה. אתם יכולים גם לנקוב בתכונות הכדור בזמן המשחק, לדוגמה, אמרו לתינוק/פעוט: "גלגל לכיוון שלי את הכדור הצהוב!" או לילדים גדולים יותר: "גלגל לכיוון שלי את כדור הפסים הגדול."

 • משחק קוקו.

  התינוק שלכם ישמח לשחק את המשחק האהוב, בו אתם חושפים את פניכם מאחורי הידיים שלכם או מאחורי שמיכה. אתם יכולים לעשות פרצוף מצחיק, כדי לשלב הומור וצחוק.

כדי לקיים הפעלות לילדים בבית, ולאפשר לילדים להרגיש חופשי בגבול מסוים, חשוב שתסדרו את ארונות המטבח שלכם ואת השידה או הספרייה בסלון בהתאם. את ארונות המטבח הנמוכים נעלו והשאירו תא או ארון אחד פתוח, בו תאחסנו את כל האביזרים והכלים הבטוחים לתינוק/פעוט. שימו שם סירים קטנים, כלים עם מכסים וכלי עץ שיאפשרו לתינוק/פעוט שלכם, לשחק ולחקור. אחרי שתאבטחו את השידה או הספרייה, תוכלו לפנות את המדף התחתון, ולאחסן שם משחקים ואביזרים המתאימים לגיל הילד.

טיפ נוסף לגבי צעצועים לגיל שנתיים או פחות: התינוק שלכם יכול להסתקרן עם משהו "חדש", אם תשכילו לחשוף בפניו בכל פעם צעצוע אחד או שניים. נסו גם לעודד אותו לזחול, כדי להגיע למשחקים מעניינים, וליצור תחושה של הישג.

רעיונות לפעילויות לפעוטות: דברים שאפשר לעשות בבית

להלן כמה פעילויות לפעוטות כולל רעיונות למשחק עצמאי.

 • מיון חפצים.

  הניחו מערך של חפצים בטוחים על הרצפה ועזרו לפעוט שלכם ללמוד כיצד למיין אותם לפי צבע, גודל, צורה או סוג. חפצים יכולים לכלול כמעט כל מה שיש בבית כמו: גרביים, כובע, מברשת, ספוג נקי, בקבוקים וקופסאות.

 • הכינו קופסה בצורה חמודה.

  קחו קופסת נעליים ישנה וגזרו כמה פתחים, בהתאם לגדלים של 3-4 מהחפצים שאספתם. עזרו לפעוט ללמוד למקם כל פריט בחור הנכון.

 • שחקו מחבואים.

  ככל שהפעוטות שלכם מתבגרים, הם יכולים לעמוד באתגר שמציב המשחק מחבואים. הילדים גם יכולים לאהוב את הריגוש של הסתתרות מאחורי וילון או כורסא ולחכות שם בשקט, עד שתמצאו אותם.

 • עזרה עם מטלות הבית.

  ילדים בדרך כלל ישמחו לחקות אתכם, גם כשאתם מבצעים את מטלות הבית. נסו לעודד את הרצון שלהם להועיל, בכך שתאפשרו להם להשתתף בביצוע משימות בטוחות, החל מאיסוף הצעצועים והחזרתם למקום ועד למיון גרביים.

 • בישול עם ילדים.

  למה לא לבשל עם הילדים, או לאפות עוגיות או קאפקייקס? אם הפעוטות שלכם בשלים לכך, תנו להם לעזור לערבב את החומרים, לשפוך את הבלילה לתבנית או להקציף את המוצר המוגמר. רק וודאו שהכל בטוח: למשל, אל תשאיר כלים חדים בהישג ידם של הילדים, והרחיקו אותם מהתנור החם ומהכיריים.

 • הצגת סיפורים משפחתיים.

  הילדים שלכם יאהבו שתספרו להם על עצמם ומאיפה הם באו. הראו להם את אלבום התמונות, את עצמכם כשהייתם צעירים יותר, של הסבים והסבתות או כשהם עצמם היו תינוקות.

 • צרו יחד ספר אלבום.

  אספו כמה ציורים או רישומים שהילד שלכם הכין ותנו לו לבחור את האהובים עליו ביותר. צרפו אותם יחד לתיקייה או מחברת גדולה ורשמו ליד כל אחד תאריך ועוד תופינים. בעוד כמה שנים, ילדכם יאהב לקבל מזכרת מיוחדת, שמציגה את פעילות היצירה שעשה כשהיה קטן.

 • כתבו מכתבים יחד.

  אם הילד יודע קרוא וכתוב, גם אם כמה אותיות בלבד, עודדו אותו לכתוב מכתב לסבא וסבתא או לחבר/ה טוב/ה. אפשר גם לכתוב בשמו ולבקש ממנו לקשט את המכתב ולסיימו בחתימתו. את המכתב אפשר לשלוח כתמונת ווטסאפ או במייל. כשתוכלו להיפגש, תביאו להם את המקור.

 • קמפינג!

  בין אם יש לכם אוהל מוכן וגם אם לא, אין כמו קמפינג בית לילדים! כל מה שאתם צריכים זה כמה כסאות עם סדין עטוף בחלקו העליון, כדי ליצור את האוהל. הניחו בפנים כרית נוחה, וכמה ספרים והיכנסו יחד כדי לקרוא סיפורים, לקשקש ואם האוהל מספיק גדול, גם לשחק משחקים דידקטיים ועוד. עם הזמן, אולי תגלו שהילד שלכם משתמש ביצירתיות ובדמיון שלו, כדי להפוך את האוהל לכל מה שהוא ירצה שיהיה, בין אם זו חללית, ספינת פיראטים או טירה.

 • משחקי כדור

  הפעוט שלכם יכול ליהנות לגלגל את הכדור קדימה ואחורה, או לשחק אתכם ולתפוס, ואלו דרכים טובות לשפר את כישוריו המוטוריים כולל תיאום עין יד. רק וודאו שאתם מפנים מהשטח, אגרטלים, מסגרות של תמונות וכל אביזר שביר. אם יש לכם סלון גדול או גינה, תוכלו לשחק משחקים של ילדים כדוגמת: חיי שרה, כף וכדור, כדור נוצה, 'חמור באמצע' ועוד.

 • פעילות יצירה לפעוטות ולילדים, עם ספגטי צבעוני ואורז.

  בשלו כמות קטנה של ספגטי ואורז והניחו כמה כפיות במגוון קערות שונות. המתינו שהספגטי או האורז יתקררו והוסיפו צבעי מאכל צבעוניים, אחד לכל קערה (ברשת יש לא מעט צבעי מאכל טבעיים, שתוכלו להכין בבית. עדיף). כשהכל מוכן, תנו לילד לסחוט את המאכלים בידיים ולחקור את הצבעים, המרקמים והצלילים השונים. הוא ככל הנראה יאהב לעשות בלגן ולהרגיש חופשי.

 • ציור אצבעות – עבודת יצירה עם גואש.

  קחו כמה גיליונות נייר גדולים ושפכו מעט (או הרבה) צבע. אל תשכחו להניח נייר עיתון או בד לבד, כדי שהרצפה או השולחן לא יתלכלכו. תנו לילד שלכם לשחק עם הצבע ולערבב אותו עם אצבעותיו, כדי לראות כיצד ניתן ליצור צבעים חדשים וצורות מעניינות. אתם יכולים גם לעזור לו ליצור טביעות יד. כדי להבין איך עושים את זה נכון, הכנו עבורכם מאמר בנושא יצירה עם ילדים, בו תוכלו לקרוא בהרחבה על ציור עם צבעי ידיים כולל מתכון לצבעי ידיים.

 • עבודות יצירה של חלון ויטראז'.

השיגו מעט נייר טישו ותנו לילד לקרוע אותו לצורות קטנות; בשלב הבא, עזרו לו להדביק את כל החלקים על החלון, כדי ליצור חלון זכוכית צבעוני משלו. אתם יכולים להשתמש במים או בדבק (רק וודאו שזה מהסוג שיישטף בקלות אחר כך). אם תרצו שיהיה בלגאן.. אבל פחות, תוכלו ליצור ויטראז' באמצעות הדבקת ריבוע גדול של נייר שעווה על החלון תחילה, ואז הדבקת הצורות. רעיון זה יכול יעזור לו ללמוד להתאים צורות ולאפשר לו לבטא את היצירתיות שלו. הוא גם יכול לראות כיצד הצבעים משתנים בהתאם לאופן בו השמש זורחת פנימה.

בנוסף לרעיונות המוצגים כאן, וגם כדי להרגיש מחוברים להורים אחרים, תוכלו להצטרף למגוון הקהילות שעוסקות גם בנושא של יצירה לפעוטות ותינוקות, משחקים דידקטיים או משחקי בית. זה המקום גם לשתף רעיונות לפעילויות משלכם.

בנוסף, אם אחד מכם מרגיש קצת לחוץ או נאבק באתגר ספציפי, חשוב להיות שם האחד בשביל השני. גם כשאתם בבית עם הילדים, קשר עם הורים אחרים באמצעות טלפון, וידאו צ'אט או צ'אט קבוצתי, יכול לעזור לכם להרגיש שאתה לא לבד.

פעילויות היצירה המוצגות במאמר זה, הן רק חלק מהפעילויות המהנות הרבות שתוכלו לעשות עם התינוק או הפעוט שלכם בבית. חלקן דורשות רק חפצים שיש בבית ומעט דמיון. הילדים שלכם, בכל גיל, לומדים באמצעות משחק. בעוד שפעילויות אלה עוזרות להתפתחות של הילד, תזכו כולכם לזמן איכות משפחתי ומהנה.

בהצלחה!