חיברות, ניידות רבה יותר ואוצר מילים מתרחב מכינים את הילדים לשינויים בחיים. שינויים אלה עשויים להיות קשים עבור שני הצדדים. ההורה צופה מהצד בחרדה, מפחד שהילד ייפול לאחר הצעדים הראשונים שעשה בכוחות עצמו. הילד מתחיל להרגיש עצוב כשהוא חייב להיפרד מחבר אחרי מפגש משחק מהנה במיוחד.

פרידה וחרדה

פרידה מהווה אתגר כאשר ילדים מתחילים לפחד במיוחד לגבי עזיבת הורה או מטפל. כמות מסוימת של חרדה היא טבעית ואפילו צפויה. קשה יותר להיפרד כשהחרדה הופכת להיות יותר חזקה, כשהיא נשארת לזמן ארוך יותר וכשהיא מתמשכת. הילד שלא רוצה ללכת למעון הוא דוגמה נפוצה. ילדכם עשוי להתאמץ במיוחד כדי להישאר בבית איתכם.

איך לעזור לילד שלכם

זכרו שבעיות עם חווית הפרידה עולות במרבית המקרים במהלך מעברים התפתחותיים כגון שינה ב"מיטה של ילדים גדולים" או הסתגלות לאח או אחות קטנים חדשים.

  • בקשו ממנו לומר מה הוא מרגיש לילדים קטנים אין בהכרח את הכישורים המילוליים הדרושים כדי לחלוק באופן ישיר את חוויותיהם, אז בקשו מהילד לשחק או לצייר כדי ללמוד יותר על הרגשות שלו.

  • התבוננו ציינו באיזה שלב התגובה האינטנסיבית מתרחשת. התגובות שאתם רואים אצל הילד יכולות להדריך אתכם במאמציכם לטפל במצבי פרידה קשים. יש ילדים שלא מתקשים כלל להיפרד אחרי שהפעילות או האירוע תמו. עבור אחרים, הפרידה קשה וכואבת. זיהוי המצבים בהם הפרידה מכאיבה לילד היא דרך אחת להתכונן עם תגובה כשזה קורה.

  • עזבו במהירות אם אתם משאירים את ילדכם עם שמרטף בפעם הראשונה, כדאי שתצאו מהר ככל האפשר עם אמירת "להתראות" אחת, שהילד ישמע. בדרך זו הוא ידע שעזבתם ויוכל לעבור מידיעה שאתם שם, להתבוננות בעזיבה שלכם ולהסתגלות להיות עם השמרטף.

היום הראשון של בית הספר

הליכה לבית הספר בפעם הראשונה הוא מעבר חשוב נוסף עבור ילדים. גלו את הדרכים השונות להקל על המעבר. היפגשו עם חברים לכיתה לעתיד ובקרו בבית הספר במהלך הקיץ כדי להקטין את הפחד מהלא נודע. גנים רבים מציעים תכניות מעבר שלב בהן ההורים מגיעים לבית הספר עם ילדיהם בתחילת השנה.

איך תעזרו לעצמכם

  • קחו בחשבון את הבעיות שלכם אם הילד שלכם מתנתק בשמחה מהחיבוק שלכם ורץ לעבר הכיתה ברגע שאתם מגיעים לבית הספר, האם אתם חושבים "רגע אחד! האם עד כדי כך קל לו לומר שלום?" אמנם זו תגובה טבעית ואנושית, אך חשוב לשקול אם בעיות הפרידה של ההורים משפיעות על אלה של הילד.

  • צרו טקס משלכם זה יכול להיות משהו פשוט כמו לנופף לשלום ולהפריח נשיקות זה לזה. טיפ נוסף הוא לתכנן פעילות כיפית עם הילד ברגע שתיפגשו שוב.

זכרו: הגדילה קשה, עבור הילדים וגם עבור ההורים!