Caring-for-your-newborn

הריון הוא זמן להתכונן. אם את בוחרת בלידה טבעית, זה הזמן שלך להשקיע קצת זמן ומאמץ ולדעת עליה יותר. למושג לידה טבעית יש משמעות שונה מאמא לאמא. בכתבה הזו נתייחס למשמעות של לידה טבעית המתרחשת ללא תרופות וללא התערבות. אז אם את מעוניינת בלידה טבעית, קריאת עצות, הצעות על בחירת מקום ללידה וטיפים לטכניקות הקלה על כאב, יכולים לעזור לך.

בכתבה זו נדבר על הנושאים הבאים:

1. מצאי את הרופא/ה הנכון/ה לך

  1. בחרי היכן את רוצה ללדת

  2. למדי על שיטות אלטרנטיביות להקלה על כאב

  3. צרי תכנית לידה טבעית

  4. שמרי על כושר

  5. איך תשכרי דולה

  6. קבלי שיעורי הכנה ללידה

  7. התכונני לבלתי צפוי

1.  מצאי את הרופא/ה הנכון/ה לך

בין אם יש לך כבר רופא/ה ועכשיו את שוקלת לידה טבעית, ובין אם את כבר נעולה על לידה טבעית- בחירת הרופא/ה שלך חשובה. הכרחי שתהיה לך מערכת יחסים טובה, שיהיה כבוד לרצונך ושתקבלי עזרה במסע ללידה טבעית. בנוסף, יתכן שיהיו לך שיקולים אחרים. למשל, את יכולה לחפש רופא/ה עם קשר למרכז לידה. בכל מקרה, חשוב שאת והרופא/ה שלך תהיו באותו ראש בנוגע ללידה ולהעדפות שלך.

2. בחרי היכן את רוצה ללדת

בחירת מקום הלידה היא החלטה חשובה. ייתכן שתרגישי כי לידה בבית חולים פחות מתאימה לך, ותעדיפי את הנוחות המוכרת שמגיעה עם לידה טבעית בבית. אם את שוקלת לידה בבית, דברי עם הרופא/ה שלך לגבי הסיכונים האפשריים.

מיילדת מוסמכת יכולה לעזור להפחית את הסיכון לסיבוכים, אך חשוב שתהיה לך גישה מהירה לרופא/ה ולתוכנית חירום, למקרה שתזדקקי לטיפול דחוף בבית החולים.

הרופא/ה שלך יכול/ה להמליץ על לידה בבית, אבל ייתכן שתצטרכי להימנע מכך אם את מקיימת אחד או יותר מהבאים: עברת בעבר ניתוח קיסרי, את בהריון עם יותר מעובר אחד, התינוק שלך לא פונה עם הראש כלפי מטה.

כחלופה, נשים רבות שמעוניינות בלידה טבעית, בוחרות ללדת במרכז לידה, שמהווה סביבה ביתית המעניקה לנשים יותר עצמאות ונוחות, בזמן שהמיילדות והאחיות נמצאות על ידן. מרכזי לידה עובדים יחד עם בתי חולים למקרי חירום.

אפשרות נוספת היא לבקש לידת בית חולים טבעית. גלי אילו אפשרויות יש לך באזור שלך, כך שתוכלי לבחור מה הכי טוב בשבילך. תוכלי גם לבקר בבית החולים המקומי או במרכז הלידה שקרוב אלייך בשביל להחליט.

3. למדי על שיטות אלטרנטיביות להקלה על כאב

כאשר את מתכוננת ללידה טבעית חשוב שתדעי את האפשרויות שלך להקלה על הכאב. החדשות הטובות הן שיש הרבה דברים שאת יכולה לעשות בשביל להתמודד עם הכאב של לידה טבעית.

הנה כמה טכניקות להקלה על כאב בלידה: טכניקת הרפיה. יש הרבה טכניקות הרפיה פיזיות שאת יכולה לנסות כדי להפחית כאבי לידה וחרדה. את יכולה לבחון את ההרפיה ההדרגתית כשאת מתוחה ומשחררת אזורים ספציפיים בגוף מהרגליים כלפי מעלה, או מהראש כלפי מטה. טכניקת הרפיה נפשית, כמו דמיון מודרך, עשויה לעזור להסיח את דעתך מהכאב. טכניקות נשימה ממוקדות. נשימה מבוקרת זו טכניקה שאת יכולה ללמוד בשיעורי ההכנה ללידה, והיא יכולה לעזור לך להירגע במהלך הלידה. נשימות איטיות ועמוקות מהבטן יכולות לעזור להפחית את רמת הכאב שאת מרגישה. שליטה על הנשימה שלך עוזרת לך ולעובר שלך לקבל שפע של חמצן בהריון, וגם תעזור לצירים ע"י שליחת יותר חמצן לרחם. נשימה ממוקדת גם מסייעת בהפחתת חרדה והרגעת קצב הלב. הליכה, שינוי תנוחות ותנועה. מציאת התנוחה הנכונה יכולה להקל על כאבי לידה ולעזור לה להתקדם. הצירים שלך יעילים יותר במהלך הלידה כאשר את בתנועה. שוחחי עם הרופא/ה שלך על האפשרויות שלך. טיפול במגע או עיסוי. מגע יכול לעזור, אם זה עיסוי או פשוט החזקת ידיים. אם את מעוניינת, דברי עם הרופא/ה שלך כדי לבדוק מה האופציות העומדות בפנייך. היפנוזה. הרפיה עמוקה והיפנוזה עצמית יכולה לעזור להפחתת החרדה, הפחד והכאב. כך שאולי כדאי לך להסתכל על שיטת היפנוברת'ינג כצורה טבעית להתמודדות עם כאב. כשתגיעי לשליש השלישי של ההיריון שלך, דברי עם הרופא/ה שלך על העדפותייך, זכרי שתצטרכי לקחת בחשבון מה האפשרויות הפתוחות בשבילך.

4. צרי תוכנית לידה טבעית

תוכנית לידה יכולה לעזור לך לחשוב על האפשרויות העומדות בפנייך, ולעזור לך לוודא שאת והרופא/ה שלך משדרים על אותו גל. תוכנית הלידה שלך יכולה להיות פשוטה או מפורטת להעדפתך, והיא יכולה להכיל דברים כמו השיטות המועדפות שלך להקלה על כאב, ובקשות שונות כמו מי את רוצה שיחזיק את התינוק ישר לאחר הלידה. כשאת מכינה את תוכנית הלידה שלך, דברי על כך עם הרופא/ה שלך, שיכול/ה לעזור לך עם ההעדפות, האפשרויות וסדרי העדיפויות שלך. העובדה שתהיה לך תוכנית לידה יכולה לעזור לך להרגיש בטוחה ונינוחה יותר. רק זכרי שלידה היא בלתי צפויה, ודברים לא תמיד הולכים כמתוכנן.

5. שמרי על כושר

בין אם את בוחרת בלידה טבעית או לא, הבאת תינוק דורשת הרבה כושר גופני, ולכן חשוב שתהיי בריאה וחזקה. ברגע שיש לך את אישור הרופא/ה שלך, התחילי להוסיף התעמלות לשגרה שלך.

6. שכירת דולה

דולה- עוזרת לידה מקצועית- יכולה לתת לך תמיכה נפשית ופיזית במהלך הלידה הטבעית. זמן טוב לחפש אחת הוא כאשר את נכנסת לשליש השלישי של הריונך, ככה תוכלי להכיר אותה לפני היום הגדול. הדולה שלך תוכל לסייע במספר דרכים: חינוך לגבי הלידה. בשליש השלישי, הדולה שלך תעזור להבין יותר טוב למה לצפות במהלך הלידה ובזמן שאחריו. תמיכה פיזית ונחמה במהלך הלידה. תפקידה החשוב ביותר של הדולה הוא לספק לך תמיכה מתמשכת בזמן בלידה, בין אם זה בצורת סיוע בנשימה, טיפול במגע או עיסוי. תמיכה רגשית. דולה תעזור לך עם עידוד, חיזוק ודחיפה נפשית.

כאשר את עוברת לידה טבעית, את תזדקקי לכל התמיכה הנוספת שאת יכולה לקבל, ודולה מנוסה יכולה לתת לך את זה. עם זאת, דולות אינן נשות מקצוע רפואיות, והסיוע שהן יכולות לספק מוגבל. אם דולה מתאימה לך או לא זו החלטה אישית, יכול להיות שאת מעדיפה פחות אנשים איתך בחדר במהלך הלידה, או שאת מעדיפה שהשותף שלך יהיה נוכח ויעשה חלק מהתפקיד של הדולה.

7. שיעורי הכנה ללידה

חינוך ליולדות או שיעורי הכנה ללידה יכולים לעזור לך להתכונן לאתגרים בלידה טבעית. הנה כמה מהדרכים בהן הם יעזרו לך: ילמד אותך למה לצפות במהלך הלידה ואחרי הולדת התינוק. שיעורי הכנה ללידה יציגו לך סיפורי לידה טבעית ויכולים לעזור לך לגלות מה קורה במהלך הלידה. השיעורים יסייעו לך לזהות את סימני הלידה ולהבין טוב יותר מה הגוף שלך יעבור כאשר תלדי. פיתוח שיטות התמודדות עם כאב. סביר להניח שתתרגלי נשימה, דמיון מודרך וטכניקות הרפיה כדי לעזור לך להתמודד עם הכאב. בנוסף, תוכלי ללמוד על האופציות התרופתיות שלך, למקרה שתשני את דעתך בבוא הזמן. ניהול החששות שלך. זה טבעי לחלוטין להרגיש לחוצה לגבי ההיריון והלידה. שיעורי הכנה ללידה הם מקום בו את יכולה לדבר על כל הדאגות שלך עם אימהות לעתיד. בנוסף, המדריך נמצא בשביל לעזור להפריך מיתוסים שקשורים לעניין ולהפיג את הפחדים שלך. קבלת מידע לגבי סיבוכים אפשריים. גם אם את מתכננת לעבור לידה טבעית, התערבויות רפואיות עלולות להיות הכרחיות במקרה שיתעוררו סיבוכים. בשיעורי ההכנה ללידה ניתן ללמוד אילו התערבויות שגרתיות עשויות להיות נחוצות, ובמה הן כרוכות לשמוע על סיפורי לידה טבעית ולשאול שאלות. שיעורי הכנה ללידה יכולים לעזור גם לבן הזוג להבין יותר על מה שיקרה במהלך הלידה וכיצד הוא יכול לעזור, ככה שזה רעיון טוב להשתתף בשיעורי ההכנה ללידה יחד עם השותף שלך. נסי למצוא כיתה עם מדריך מוסמך, כשבקבוצה אין יותר מ10 עד 12 זוגות. זמן טוב להירשם לשיעורי ההכנה ללידה הוא במהלך השליש השני או תחילת השליש השלישי.

8. התכונני לבלתי צפוי

גם אם את מוכנה נפשית ופיזית ללידה ללא תרופות בשביל הכאבים, אין רע בשינוי דעתך, את עדיין יכולה להחליט שאת מעדיפה להשתמש באפידורל. למרות שתהיי בפיקוח הרופא/ה שלך, אירועים בלתי צפויים יכולים לקרות. בסופו של דבר,  גם הלידה שלך לא תלך כמתוכנן, זה לא הופך אותך לפחות אמא, הדבר החשוב ביותר הוא הבריאות שלך ושל הקטן שלך.

לידה זה הישג מדהים, לא משנה איך היא מתרחשת. אם תבחרי לנסות לידה טבעית, יהיה חכם לעשות מספר הכנות נוספות לקראת היום הגדול, וגם להקשיב לסיפורי לידה טבעית של נשים נוספות. בדרך זו, תהיו מוכנים ככל האפשר למסע!