גם בהריון, את יכולה להשתחרר ולהנות מעיסוי מפנק ומרגיע. אחרי הכל, את עובדת קשה ברגעים אלו ממש בשביל להביא לעולם את התינוק שלך. יש נשים הנמנעות מביצוע מסאז בהריון מתוך חשש שהוא עלול לפגוע בעובר. למעשה, מסאז בהריון יכול להתאים ואף לסייע להקל על תופעות הלוואי והכאבים המעיקים בהריון – כל עוד הוא נעשה בעיתוי המתאים ובהתאמה לנשים הרות.

למה תורם מסאז בהריון?

מסאז בהריון עוזר בשיפור זרימת הדם, הפחתת כאב, הרפיית שרירים, שיפור תחושות הנפש והגוף והפגת מתחים. מסאז בהריון יכול לסייע בהקלה עם מספר תופעות שכיחות בהריון, למשל:

  • התכווצויות שרירי התאומים ברגליים. נשים רבות בהריון חוות התכווצויות שרירים בשרירי התאומים (חלק הרגל האחורי שבין הברך לקרסול). הכאבים המתסכלים פורצים לרוב בשעות הלילה, במיוחד סביב השליש השני והשלישי של ההריון. במקרה ותקף אותך כאב – מסאז' בשרירי התאומים יכול לסייע. בנוסף למסאז', מתיחה של הרגל יכולה לעזור בשחרור השריר התפוס.

  • כאבים בכפות הרגליים. עיסוי כפות רגליים בהריון יכול לסייע לנשים המרגישות חולשה או כאב בכפות הרגליים. עם זאת, על מנת לא לגרום נזק או כאב רב יותר, עדיף לבצע עיסוי מסוג זה רק אצל מטפל/ת מוסמכ/ת משום שישנן נקודות רגישות בכפות הרגליים.

  • כאבי גב. עיסוי גב יכול לסייע בהפחתת כאבי גב במהלך ההריון ושחרור שרירים תפוסים. בעת מסאז בהריון מומלץ להתחיל את העיסוי בגב התחתון ולהמשיך כלפי מעלה. בזמן העיסוי כדאי לשכב על הצד ולהניח כרית בין הרגליים.

  • בחילות בהריון. תופעת הבחילות היא נפוצה מאוד בשליש הראשון להריון. לפי הרפואה הסינית, עיסוי נקודה שנמצאת סמוך לשורש כף היד יכולה להקל על הבחילות בהריון.

מי יכול לבצע עיסוי לנשים בהריון?

מסאז בהריון, כמו כל טיפול במסגרת רפואה משלימה, צריך להתבצע על ידי מטפלים מקצועיים ומוסמכים לטיפול בנשים הרות, שמכירים את ה"עשה ואל תעשה" בעת מסאג לנשים בהריון.

עם זאת, לאחר התייעצות עם הרופא/ה שלך, סביר מאוד שתוכלי גם ליהנות ממסאז' ביתי שיבצע בן הזוג או כל אדם אחר קרוב ואהוב עליו את סומכת. במהלך העיסוי, יש להימנע מפעולות שיכולות לגרום נזק כמו לחיצות על נקודות רגישות בגוף או מגע חזק ועמוק.

ממה להיזהר במהלך עיסוי בהריון?

עיסוי חזק מדי. עורן של חלק מהנשים נעשה רגיש במיוחד בתקופת ההריון, מה שעשוי לגרום לכך שמגע שהיה נעים בעבר עלול להיות חזק ואף מכאיב, גם במקרה של מסאג לנשים בהריון. במידה ואת מרגישה שעוצמת העיסוי חזקה מדי ושנגרם לך כאב, בקשי להפחית את עוצמת המגע או להפסיק אותו על מנת למנוע שטפי דם.

שימוש בשמן עיסוי חם. אין מניעה משימוש בשמנים המותרים לנשים בהריון במהלך עיסוי, אך יש להקפיד כי השמן לא מחומם לטמפרטורה גבוהה עד כדי כאב. מרגישה שהשמן גורם לצריבה בעורך? אל תתעלמי מכך, שתפי מיד את המטפל/ת.

רגע לפני שאת רצה לקבוע עיסוי בהריון, התייעצי עם הרופא/ה שלך בנוגע לסוג העיסוי והמועד שלו ביחס לשלב בו את נמצאת בהריון ושבוע ההריון שלך. הגעת לשלב העיסוי? שתפי את המטפל/ת בנוגע להריון שלך, היי קשובה לגופך, וכמובן, תהני!

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת הנשים או המשפחה שלכם. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.