A199_2

התאוששות לאחר הלידה

בעקבות הלידה, גופך יזדקק לתקופת החלמה, מטבע הדברים. אורך תקופת ההחלמה תלוי בבריאותך הכללית, אבל ייתכן שתחלוף שנה שלמה לפני שגופך יחזור למצב שהיית בו לפני ההריון.

התכווצויות הרחם לאחר הלידה וחזרה לממדים רגילים

זמן קצר לאחר הולדת התינוק, השיליה יוצאת והרחם מתכווץ בחוזקה על מנת לחסום את כלי הדם הפתוחים בדפנות הרחם. האזור שאליו השיליה היתה מחוברת דומה מאוד לפצע פתוח שצריך להתרפא. את תרגישי את התכווצויות הרחם, שנקראות לפעמים "כאבים לאחר הלידה", כתחושה של התכווצויות חזקות במשך כמה ימים לאחר הלידה. אם את מניקה, תרגישי את ההתכווצויות האלה בזמן ההנקה, כי גירוי הפטמה מעורר את ההתכווצויות ברחם. למרות שהתכווצויות אלה כואבות, דעי שהן עוזרות לך להחלים במהירות רבה יותר ושהן יחלפו. תוכלי לקבל תרופות לשיכוך כאבים אם ההתכווצויות מכאיבות מאוד.

התכווצויות ברחם לאחר הלידה הן חלק מתהליך התכווצות הרחם שלך לממדיו הנורמליים. האחות המטפלת תבדוק אותך בזמן שאת בבית החולים והיא עשויה לתת לך עיסוי בבטן כדי לעזור לרחם להתכווץ.

הפרשות

לאזור שאליו היתה השיליה מחוברת ייקח עד עשרה ימים להחלים לחלוטין. בימים האלה אולי תבחיני בהפרשה דמית מהנרתיק, שנקראת לוכיה. הפרשה זו תופיע בצבע אדום חזק כיום או יומיים לאחר הלידה, דומה מאוד לדם וסתי כהה. בהמשך כמות ההפרשה קטנה וצבעה הופך לחום כהה, ולאחר מכן ורוד, ובתום 10 ימים נותרת מעט הפרשה לבנה. אלה סימנים לכך שאזור השליה נרפא לחלוטין.

עד להיעלמות הלוכיה, עלייך להימנע לחלוטין מיחסי מין ולשמור על הגיינה טובה של אזור החיץ (בין פי הטבעת לנרתיק)   במשך היום, על מנת למנוע חדירה של חיידקים לנרתיק.

החלמה של אזור החתך

בין אם הלידה נרתיקית או קיסרית, סביר שיהיה חתך כלשהו שיזדקק להחלמה. אם את יולדת בלידה נרתיקית, יש סיכוי שתעברי חיתוך של חיץ הנקביים. זהו חתך קטן, שנעשה במטרה להגדיל את פתח הנרתיק זמן קצר לפני הופעת ראשו של התינוק בפתח, ולאחר הלידה סוגרים אותו בעזרת תפרים. כבכל חתך, גם החלמה לאחר חיתוך החיץ תארך כמה שבועות. הגוף יספוג את התפרים, אבל ייתכן שתרגישי שהאזור רגיש וכואב בשבוע שלאחר הלידה. ייתכן זיהום באזור, אבל בעזרת טיפול טוב בהגיינת התפרים, בדרך כלל אפשר להימנע מזיהום.

אם עברת ניתוח קיסרי, החתך בבטן יחלים במשך זמן רב יותר - בין ארבעה לשישה שבועות, ובדרך כלל תזדקקי לתרופות לשיכוך כאבים. בתחילה תקבלי תרופה נרקוטית חזקה לשיכוך כאבים שתגרום לך סחרחורת או תחושת נמנום. אם התפרים אינם מהסוג שנספג, יהיה צורך להוציאם כחמישה ימים לאחר הלידה.

כמה טיפים להחלמה:

ישנם דברים רבים שתוכלי לעשות כדי לסייע לתהליך ההחלמה בבית:

 • על מנת למנוע זיהום של חתך חיץ הנקביים, החליפי את התחבושת הסניטרית שלך לעתים קרובות,
  לפחות פעם בכל ארבע עד שש שעות. נקי את אזור החיץ לאחר מתן שתן או צואה באמצעות התזת מים חמים עליו וייבושו בעזרת פד גאזה בתנועות טפיחה קלות. זכרי לנגב תמיד מקדימה לאחור. שבי באמבט חמים או הניחי קומפרסים חמים כדי לעודד את ריפוי החתך.
 • בצעי תרגילים לחיזוק שרירי האגן/שחרור (תרגילי קיגל)
  בעזרת התרגילים האלה תזרימי דם לאזור ותזרזי את ריפוי החתך.
 • הקפידי שהתחבושות  שעל החתך הקיסרי יהיו נקיות ויבשות.
  עקבי אחר טיפים שיתנו לך המטפלים בבית החולים.
 • אכלי מזון בריא
  כדי לסייע בתהליך הריפוי. הקפידי לצרוך חלבונים, ויטמינים, והרבה נוזלים.
 • עלייך לנוח!
  השתדלי להישאר במיטה או על הספה בשבוע הראשון לאחר הלידה. אל תזדרזי לעשות דברים רבים, גם אם את מרגישה טוב. הפעילויות היחידות שתעשי אמורות להיות קשורות לטיפול בתינוק. תני למישהו אחר לדאוג לסידורים, בישול, כביסה ויתר עבודות הבית. תכנני מראש כיצד לקבל עזרה במטלות אלה לאחר הלידה.
 • כדאי שתשני בזמן שהתינוק ישן.
  לפנייך לילות רבים של שינה בלתי רצופה, כך שתזדקקי לפיצוי על שעות שינה חסרות בתנומות במשך היום. השתדלי לישון כמה שיותר שעות ביממה (גם אם זו לא שינה רצופה), כפי שישנת לפני שהתינוק נולד.

מתי להתקשר לרופא/ה

התקשרי לרופא/ה אם את מבחינה באחד מהסימנים הבאים, מכיוון שהם עלולים להצביע על כך שתהליך הריפוי אינו מתקדם כשורה, או שאת מפתחת זיהום:

 • עליית חום מעל ל-37.8 מעלות צלזיוס, שנמשכת יותר מיום אחד.
 • דימום בצבע אדום או דימום כבד (לוכיה) לאחר היום הרביעי שלאחר הלידה, או שמופיעים קרישי דם גדולים בתוך הלוכיה.
 • הלוכיה מדיפה ריח רע.
 • כאבים באזור הבטן התחתונה כמה ימים לאחר הלידה.
 • סימני זיהום (אדמומיות, חום, נפיחות והפרשות) באזור חתך החיץ או החתך הקיסרי.

מאחר שלידה היא תהליך נורמלי ולא מחלה, גופך מתוכנת להחלמה מהירה. אם תעקבי אחר ההמלצות הבאות, תופתעי להיווכח שאת מחלימה במהירות רבה לאחר הלידה.

בנוסף אולי תאהבו את: