הפתעה! נראה שאתן ממלאות את שאיפותיכן להקמת משפחה גדולה, והכל בהריון אחד! ההריון שלכן בטוח יהיה מיוחד, או לכל הפחות מעט שונה מהריון עם תינוק אחד, וכך זה הולך לקרות:

תצפיות מוקדמות

הודות לבדיקת האולטרסאונד בהריון, ניתן לראות ריבוי עוברים כבר בשבוע השישי של ההריון. אף על פי שקשה להבדיל בין פעימות לב של עובר אחד לאחר, הרופא סופר את מספר הפעימות לדקה בפועל של כל אחד מהעוברים.

במה שונה הריון מרובה עוברים?

בתור התחלה, אתן הופכות באופן אוטומטי למטופלות בסיכון גבוה. אולי אתן מרגישות טוב, אך הריון עם תאומים או עם מספר רב יותר של עוברים (HOM) כרוך בסיכונים מיוחדים. ודאי יפנו אתכן למומחה לרפואת האם והעובר (MFM) בעל/ת הכשרה לטפל בהריונות בסיכון גבוה. בהשוואה לנשים בהריון עם עובר אחד, אתן תבקרו אצל הרופא/ה לעתים תכופות יותר, תבצעו בדיקות דם מרובות יותר ובדיקות אולטרסאונד תכופות יותר.

תאומים זהים לעומת תאומים לא זהים תאומים זהים

סוג זה של תאומים מתרחש כאשר ביצית אחת מתחלקת לשני עוברים, וכתוצאה מכך נוצרים תינוקות “זהים”. לעתים שני העוברים נמצאים באותו שק מי השפיר, עובדה המגבירה את הסיכון לבעיות כגון הסתבכות בחבלי הטבור. סיכון נוסף הוא מעבר דם בין התאומים ברחם - המוביל לכך שתאום אחד מקבל את מרבית התזונה והתאום השני מקבל מעט מדי. זו הסיבה שרופאים תמיד מודדים כל אחד מהעוברים במהלך הריון מרובה עוברים.

תאומים לא זהים

מופרות שתיים (או יותר) ביציות באותו זמן ונוצרים מספר עוברים כתוצאה מכך. בהריון עם יותר משני עוברים עשויים להיות גם תאומים זהים וגם תאומים לא זהים, וגם שלישיות באותו ההריון. הסיכון העיקרי בהריון עם תאומים לא זהים הוא לידה מוקדמת.

לידה מוקדמת

סיכון זה הוא החשוב ביותר בכל הריון מרובה עוברים. במקרה של הריון עם תאומים או הריון עם יותר משני עוברים, כל אחד מהעוברים נוטה להיות קטן יותר משום שכולם צריכים לחלוק את אותו המקום ברחם. זה לא כל כך נורא להיוולד שבוע לפני שבוע 40, אך לידה בשבוע 36 עלולה ליצור אצל העובר בעיות עם הנשימה ועם היניקה, כמו גם בעיות אחרות הנוצרות אצל פגים.

הכנה היא המפתח

הדבר הטוב ביותר שאתן יכולות לעשות עבור העוברים שלכן הוא לטפל בעצמכן וללכת לכל הביקורים אצל הרופא/ה. אתן בסיכון גבוה יותר לסיבוכים, אז נוחו הרבה עד הפגישה עם הגוזלים הקטנים שלכן!