מקלחת ראשונה לתינוק היא לא רק אחת מאבני הדרך הראשונות, אלא גם רגע שתזכרו תמיד. אף על פי שמקלחת לתינוק שזז, מתפתל ולעיתים צורח, דורשת תרגול, עם הזמן זה יהיה קל יותר. המשיכו לקרוא כדי ללמוד איך מקלחים תינוק, כולל מועד מקלחת ראשונה לתינוק, באיזו תדירות יהיה עליכם לרחוץ את הקטנטן במהלך החודשים הראשונים לחייו, וכמה חשוב הטיפול בתינוק לפני, במהלך ואחרי הרחצה.

באיזו תדירות כדאי לעשות מקלחת לתינוק?

תופתעו לגלות, אבל הרך הנולד לא זקוק לרחצה מדי יום. מספיק שלוש פעמים בשבוע, אם אכן מנקים היטב את אזור החיתול בכל החלפה. עדיף אפילו להימנע ממקלחת לתינוק בכל יום, דבר שעלול לייבש את עורו. במידה ונולד לכם בן זכר, חשוב לשים לב לשגרת הניקיון לאחר טקס ברית המילה, הכוללת שטיפה במים פושרים בכל פעם שאתם מחליפים חיתול ואם יש צורך גם בסבון תינוקות. את כל ההוראות המתייחסות להתנהלות לאחר טקס ברית המילה, תקבלו ממנהל הטקס.

מקלחת ראשונה לתינוק - מתי הוא באמת מוכן?

לאחר נשירת גדם חבל הטבור, תוכלו לעבור מרחצה עם ספוג, בין אם באמבטיה לתינוק או בכיור. מקלחת ראשונה לתינוק, אמורה להיות עדינה ומהירה. יחד עם זאת, ייתכן שתאלצו להשתמש שוב בספוג בלבד, במידה והתינוק זז הרבה או שהוא עדיין לא מוכן.

האם ניתן לעשות מקלחת לתינוק, בזמן שגדם חבל הטבור עדיין מחובר?

במהלך השבועות הראשונים לחייו של התינוק, וכל עוד גדם חבל הטבור עדיין לא נפל, חשוב לערוך מקלחת לתינוק עם ספוג בלבד. מומלץ לעטוף את התינוק במגבת, ולנקות את גופו עם מטלית לחה, מים וסבון, כשאתם רוחצים בכל פעם חלק אחר בגופו. חשוב לעשות פעולה זו על משטח ישר ונוח, כדוגמת שידת החתלה.

גדם חבל הטבור נופל בדרך כלל תוך כשבועיים. אם הגדם עדיין לא נושר לאחר מכן, התייעצו עם הרופא/ה שלכם. כדי שגדם חבל הטבור יתייבש ויפול מעצמו, חשוב לבצע מקלחת לתינוק עם ספוג או מטליות לחות בלבד.

איך לעשות מקלחת לתינוק?

איך מקלחים תינוק? רגע לפני שמתחילים, חשוב להכין את כל הציוד הדרוש כולל: שמפו, סבון, מגבת או חלוק, בגדים וכוס לשטיפה. מומלץ גם להכין מראש את אזור ההחתלה, כולל שני חיתולים (עדיף שיהיה תמיד אחד ספייר), מגבונים וסט של בגדים. וודאו שהכל נמצא בהישג יד לפני שאתם מתחילים עם המקלחת לתינוק. לעולם אל תשאירו את תינוקכם ללא השגחה באמבטיה ובכלל. וודאו גם שהחדר חם, לפני שאתם מפשיטים את התינוק.

לפניכם הנחיות מפורטות לביצוע מקלחת לתינוק, שלב אחר שלב:

  • הניחו מגבת ליד האמבטיה או הכיור, והוסיפו כ -5 סנטימטרים של מים חמימים (בסביבות 37 מעלות צלזיוס). בדקו את טמפרטורת המים באמצעות המרפק שלכם או עם פנים פרק כף היד, כדי לוודא שהמים לא חמים מדי.

  • בעודכם תומכים בראשו של התינוק ביד הפחות דומיננטית שלכם, נסו להכניס את רגליו (עם היד החזקה יותר) קודם למים. עשו זאת במהירות כדי שלא יתקרר, ושימו לב שראשו ורוב גופו נמצאים מעל מפלס המים.

  • שטפו את גופו של התינוק, ראש לכף רגל, עם מים צלולים. אם תרצו, השתמשו גם בסבון עדין המיועד לרך הנולד. בזמן המקלחת לתינוק, הקפידו להשתמש במים חמימים, אותם אתם יכולים לשפוך בזהירות על גופו. כך תוכלו לשמור עליו כדי שלא יהיה לו קר, במהלך שטיפת הגוף. השתמשו במטלית רכה כדי לשטוף את פניו.

  • במידה ולתינוק עדיין לא צמח שיער, מספיק לחפוף את ראשו עם שמפו פעם עד פעמיים בשבוע. עסו את הקרקפת בעדינות עם טיפה של שמפו, כולל את הנקודות הרכות. היזהרו ממגע ישיר של סבון או שמפו, עם עיניו. כשאתם שוטפים את ראשו, הניחו את ידכם על עיניו, כדי למנוע מצב זה. במידה ונכנסו מעט שמפו או סבון לעיניו של התינוק, נגבו את האזור באמצעות מטלית לחה הספוגה במים צלולים.

  • בגיל מאוחר יותר, תוכלו להשתמש בכסא אמבטיה לתינוק. חשוב לזכור, כי גם אם מושב האמבטיה (כך גם לגבי כרית אמבטיה לתינוק) לתינוק נראה יציב ונוח, עדיין אין להשאיר את התינוק לבד באמבטיה ולו לרגע אחד.

לאחר המקלחת נגבו את התינוק ועטפו אותו. מומלץ גם למרוח על עורו קרם היפואלרגני ונטול ריח. הדבר יכול לסייע במניעת עור יבש או התפתחות אקזמה. אם התינוק סובל מקשקשת תינוקות (סבוריאה), זמן הרחצה הוא הזדמנות טובה להבריש את הקרקפת באמצעות עיסוי עם שמפו.

זכרו, אם במהלך המקלחת לתינוק גיליתם כי שכחתם ציוד, אל תשאירו אותו ללא השגחה באמבטיה. קחו אותו איתכם.

מתי הזמן הטוב ביותר ביום, לעשות מקלחת לתינוק?

התשובה לשאלה: 'מתי לקלח תינוק?' היא, שאין זמן מושלם לעשות אמבטיה לתינוק. זו לגמרי החלטה שלכם. נסו לבחור זמן בו התינוק בדרך כלל רגוע, ורגעים בהם קיים סיכוי נמוך שתפריעו לו. אולי תרצו לעשות לו מקלחת במהלך היום, זמן בו באופן טבעי הוא הרבה יותר עירני. אפשר גם לעשות לו אמבטיה בשעות הערב, כחלק משגרת השינה שלו.

אם אתם מתכננים לעשות מקלחת לתינוק לאחר האוכל, המתינו זמן מה כדי להבטיח את השלמת תהליך העיכול.

בנוסף, אם תרצו לשלב גם עיסוי לתינוק כחלק משגרת הערב של התינוק, לפני או אחרי המקלחת, מוזמנים לקרוא את המדריך המלא בנושא 'עיסוי תינוקות'.

האם אפשר להציע צעצועי אמבטיה לתינוק?

למעשה, התינוק לא זקוק לצעצועי אמבטיה. התזת מים תספק לו מספיק בידור והנאה. ככל שהוא מתבגר, אפשר להציע לו צעצועים צפים או ספרים עמידים למים (מותאמי גיל ובטיחותיים), שיעסיקו אותו בזמן הרחצה. בסופו של דבר, הוא יתחיל ליהנות מרחצה באמבטיה, פעילות שבשלב מסוים יכולה להפוך לזמן משחק יותר מאשר זמן אמבטיה לתינוק. כאשר הוא יגדל, אפשרו לו להשתכשך במים וליהנות מהרחצה. יום אחד עוד תיזכרו בחיוך, במקלחת הראשונה לתינוק. זכרו! כל עוד התינוק במים, אל תורידו ממנו את העיניים ולו לרגע אחד. מקלחת או אמבטיה לתינוק, יכולה להפוך לזמן מהנה כל עוד עושים את זה נכון. הקפידו להכין את כל הציוד הדרוש מראש ובהישג יד, ואפשרו לקטנטן או לקטנטנה שלכם ליהנות מכל שלב בדרך, עד שיתרגלו ליהנות מהמים. ואל תשכחו לשמור על בטיחותם. בהצלחה! האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי מרופא/ת הילדים או המשפחה שלכם. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.