מזל טוב! נולד לכם בן זכר! אם בחרתם לקיים ברית מילה, חשוב שתדעו מה זה אומר, איך להתכונן, במה כרוך התהליך ומה כולל שלב ההחלמה.

רגע לפני שממשיכים, חשוב לציין כי הכתבה מיועדת להורים שבחרו לערוך ברית מילה לתינוק שלהם. המידע שלפניכם מציג את ההתנהלות לפני, במהלך ואחרי ההליך. גם בנושא עריכת הברית על ידי מוהל מוסמך או רופא, המאמר לא נוקט עמדה לכאן או לכאן.

מהי ברית מילה?

ברית מילה הינה אחת המצוות החשובות ביהדות, המסמלת את הברית שכרת אלוקים עם אברהם אבינו. במהלך טקס ברית מילה מתבצע חיתוך של העורלה - שכבת עור העוטפת את ראשו של הפין.

במטרה להפחית את הכאב שעלול להרגיש התינוק, ניתן למרוח משחת אלחוש על הפין.  מוהל-רופא או רופא (בלבד), יכולים גם לבצע הרדמה מקומית באמצעות זריקת אלחוש לפין, אם יבחרו בכך ההורים. כשעה לפני תחילת טקס ברית מילה אפשר לתת משככי כאבים -באישור הרופא-מוהל או רופא/ה הילדים בלבד. במהלך הטקס, מכריז מנהל הטקס או אחד ההורים על שמו של התינוק בפני הנוכחים.

בעבר הרחוק היה נהוג שאביו של התינוק יקיים את טקס ברית מילה, או שיעביר את הזכות למי מטעמו. כיום, מקיימים את ברית המילה מוהל מוסמך, מוהל-רופא או רופא. מנהג נוסף הוא בחירת סנדק בברית, דבר שנחשב לזכות גדולה, כיוון שהסנדק נעשה בעל ברית לתינוק, ומחזיק אותו במהלך הטקס.

בכל מילה, בין אם מבוצעת על ידי רופא ובין אם על ידי מוהל, אפשר למרוח על הפין קרם מאלחש שניתן לרכוש ללא מרשם בבית מרקחת (חומרים פעילים: לידוקאין, פרילוקאין). הקרם גורם לאילחוש של עור הפין.

יש למרוח את הקרם על הפין כשעה לפני ההליך ולכסות את האזור עם ניילון נצמד. טרם ביצוע הברית יש לנגב היטב את הפין ולהסיר את הקרם.

כאשר הברית מבוצעת בידי רופא, אזי מיד לפני תחילת הפעולה ובמידה וההורים בוחרים בכך, הוא יזריק חומר הרדמה (דוגמת זה שמשמש את רופאי השיניים) תחת עור הפין, בכל היקף הבסיס. ההזרקה מבוצעת באמצעות מחט דקיקה מאוד. חומר ההרדמה עשוי למנוע לחלוטין כל תחושת כאב מהפעוט בזמן ביצוע המילה.

מתי עושים ברית מילה?

בתורה כתוב "וביום השמיני ימול בשר ערלתו" (ויקרא יב ג). את ברית המילה עורכים בגיל שמונה ימים גם כדי לאפשר לתת לילד זמן התאוששות מהלידה, והתחזקות לקראת טקס ברית מילה. במידה והתינוק נולד לפני השקיעה, אזי יום הלידה נחשב ליום הראשון. תינוק שנולד אחרי השקיעה, סופרים את היום הבא כיום הראשון. במידה ומצבו הרפואי של התינוק אינו מאפשר זאת (משקל לידה נמוךצהבת יילודים ועוד), יידחה קיום טקס ברית מילה.

האם זה מסוכן?

ברמת העקרון טקס ברית מילה לא אמור לסכן את התינוק וגם אחוז הזיהומים הנוצרים כתוצאה מכך, מזערי. כן חשוב לבחור במוהל מוסמך או ברופא כדי לוודא שההליך מתבצע כראוי. מחלקת בריתות ברבנות הראשית לישראל פרסמה, כי על פי הנתונים המגיעים מבתי החולים וממשרד הבריאות עולה, שרוב הסיבוכים של טקס ברית מילה, נובעים מניהול הטקס על ידי מוהלים שאינם מוסמכים. בחודש יוני 2018 הפיצו משרד הבריאות והרבנות הראשית לישראל עלון המסביר על בחירת המוהל או רופא מוהל מוסמך ומקצועי. העלון מציג גם רשימת המוהלים מוסמכים, כפי שמופיע באתר הרבנות הראשית לישראל.

מה חשוב לבדוק לפני?

ישנם כמה תנאים הכרחיים לקיום טקס ברית מילה:

 • התינוק בריא, וכך גם מצב איבר המין

 • משקלו 2.5 ק"ג ומעלה

 • צבעו של עור התינוק, במידה והגוון צהבהב ויש חשש לצהבת חשוב לשקול את מועד קיום ברית המילה

 • במידה וישנה היסטוריה משפחתית של נטייה לדימום

מה להביא לברית מילה?

לקראת הברית חשוב להצטייד בכמה דברים:

 • כרית לברית

 • כיסא לאליהו הנביא וכיסא לסנדק

 • בקבוק יין מתוק כשר

 • גביע לקידוש

 • סידור

 • טליתות

 • חיתולים

 • חיתולי בד

 • סירופ משכך כאבים

 • מטליות לחות

 • מוצץ

 • חליפה לברית

כיצד מכינים את התינוק?

חשוב להכין את התינוק לקראת טקס ברית מילה. בנוסף לאלחוש על ידי משחה או זריקה, כפי שהוזכר בראשית המאמר, מומלץ להאכיל את התינוק כשעה לפני ברית המילה ולהלבישו בלבוש הכולל שני חלקים. בקשו ממנהל הטקס לתת לכם הנחיות ברורות ומדויקות לגבי אופן הטיפול בתינוק לפני הטקס, במהלכו ועל מה חשוב להקפיד מיד או בימים שלאחר ברית המילה.

אופן ההתנהלות אחרי ברית מילה

ככלל, חשוב להיות בקשר רציף עם מנהל טקס ברית המילה ולקבל הנחיות מדויקות, מעבר לניהול מעקב שלכם ההורים המפורט להלן. אחרי סיום טקס ברית מילה, חשוב לשים לב לכמה דברים, במטרה לתת לתינוק מענה מתאים ונכון. כיום-יומיים אחרי טקס ברית מילה, אתם גם עלולים לזהות עצבנות ואי שקט אצל התינוק, כתוצאה מכאבים שעלולים להופיע. ראשית, וודאו כי הדימום הנו קל (הפרשה ורדרדה), שאינו הופך למאסיבי ושמדובר בכמה טיפות דם בלבד. בנוסף, יש לבדוק את כמות השתן שנותן התינוק בחיתול. במידה ונראה כי התינוק סובל מכאבים, אפשר לתת לו משככי כאבים, אחרי התייעצות עם רופא/ת הילדים ובהתאם מינון המומלץ לגילו ומשקלו של התינוק.

נהלו שגרת ניקיון בימים שלאחר ברית המילה, בהתאם להנחיות שתקבלו ממנהל הטקס,  הכוללת שטיפה במים פושרים מדי החתלה, ונסו למנוע הדבקות של אבר המין לעור הגוף. במידה ויש ספק או שאלה וכדי לקבל הסבר מפורט בכל שלב, חשוב לפנות למוהל, מוהל-רופא או רופא המנהלים את ברית המילה, שאמורים גם לקיים מעקב אחר התינוק בשעות ובימים הראשונים אחרי ניהול הטקס.

מתי לפנות לרופא/ה?

ישנם כמה מצבים שמחייבים התייחסות ואף פנייה דחופה למיון:

 • התינוק אינו רגוע כהרגלו

 • התינוק חיוור

 • התינוק ישנוני

 • התינוק מסרב לינוק או לאכול מבקבוק

 • התינוק בוכה ללא הפסקה

 • כמות גדולה של דם שיוצא מהפין או חיתול עם כתמי דם

 • צורת הפין משתנה: נפוח מהרגיל או בעל גוון כהה

בכל מקרה בו עולה שאלה או מתעורר ספק, חשוב מאוד לפנות לרופא/ת הילדים שלכם, שיבדקו את התינוק ואף יחליטו האם יש צורך להפנות למיון.

baby_boy_party

איך מתכננים אירוע ברית בשמונה ימים?

טקס ברית מילה הנו אירוע מרגש להורים ולכל בני המשפחה והחברים. יש הבוחרים לעשות אותו באינטימיות בביתם , בבית המוהל/רופא או בבית החולים. אחרים מקיימים אירוע גדול, ויש המשלבים ועורכים את הטקס עם קומץ של משפחה וחברים ולאחר מכן מקיימים אירוע. בכל דרך בה תבחרו, חשוב שתדעו איך להיערך ולעשות את זה נכון, במיוחד כשמדובר באתגר בו יש לכם כמה ימים בלבד להכין אירוע ברית מילה. חלק זה של המאמר בא לתת מענה לסוגיה זו וגם להציג בפניכם רשימת משימות הנדרשות לפני קיום האירוע.

רגע לפני שמתחילים . . .

במטרה לאפשר לכם לארגן את האירוע בזמן קצר, חשוב שתעשו תחקיר מקיף לפני הלידה, של כל המקומות הרלוונטיים מבחינתכם, כדי לגבש רשימה שתשמש כבסיס להכנת אירוע בזמן קצר. תבחנו כמה צלמים, תבדקו מגוון אטרקציות ותנסו לצמצם את הרשימה ליום בו תסגרו את האירוע. מכיוון שיש לכם כמה ימים לארגן אירוע שלם, אולי כדאי שתמפו את כל המקומות ואנשי המקצוע הפוטנציאליים ל2-3, דבר שיאפשר לכם החלטה מהירה ונכונה יותר בהמשך.

הזמנה לברית מילה

אם פעם נהגו להדפיס את ההזמנה, ולהעניק אותה באופן אישי או באמצעות דוור חייכן, היום ניתן לעצב הזמנה לברית באפליקציות השונות הזמינות ברשת ובחנויות האפליקציות, ולשלוח אותה במייל או בווטסאפ.

בחירת מקום לאירוע ברית

הגדירו לעצמכם את מסגרת התקציב ומה הכי חשוב לכם באירוע. התכנון יתבסס על המקום אותו תבחרו ועל הפרמטרים הנוספים שיפורטו כאן.

מרחב פתוח וירוק, גן אירועים פורח, אולם ממוזג או אולי הבית שלכם...בחירת מקום לאירוע ברית המילה היא הבסיס לאירוע עצמו. חשוב לבחור מקום קרוב יחסית למקום מגוריכם.הנסיעות הראשונות עם התינוק לא תמיד נוחות ולא כדאי להגיע לאירוע עם עצבים מרוטים אחרי צווחות קורעות לב. ישנם אולמות שמציעים גם שירותי קייטרינג ותוכן, באחרים תשלמו רק עבור המקום עצמו. נסו לעשות תחקיר קצר ברשת, על ידי תשאול משפחה וחברים וגם כתתו רגליכם מעט, כי אין כמו מראה עיניים.

עיצוב אירוע ברית מילה

בנושא העיצוב, תוכלו לבחור בחבילה הבסיסית שמציע המקום או לקיים אירוע קונספט עם בלונים לברית, עיצוב מרכז שולחן, עוגה מעוצבת, בר מעוצב ועוד.

קייטרינג

רוב גני ואולמות האירועים מציעים קייטרינג כחלק בלתי נפרד מאירוע ברית. אחרים, יאפשרו לכם לבחור קייטרינג מתוך רשימה או בנפרד. בקשו מהמקום לקיים טעימות, במטרה לוודא שמדובר במזון איכותי וגם כדי להרכיב את התפריט לאירוע ברית המילה שלכם.

תיעוד אירוע ברית

צילום הרגעים מהרגשים יאפשר לכם להתענג על זיכרונות מהאירוע בכל רגע נתון. כשאתם בוחרים צלם לברית או צלמת בקשו לראות תיק עבודות, שוחחו עם לקוחות עבר ובדקו מה

כוללת החבילה - האם רק צילומים, האם גם אלבום תמונות והאם מדובר באלבום תמונות מעוצב ואולי גם אלבום נוסף לסבים ולסבתות.

תוכן האירוע ואטרקציות

במקרה הזה השמים הם הגבול! קיימות מגוון הפעלות לילדים, החל מאמן בלונים, קוסם, דיג'יי, מתנפחים ועוד. אם תרצו, תוכלו גם להציג מצגת משלב ההריון והלידה, או להכין גם ברכה לברית מילה ולהקריא אותה לכל הנוכחים.

מחיר אירוע ברית מילה תלוי בל הפרמטרים הללו ועוד: מיקום האירוע, היום והשעה, כמות האורחים, סוג האוכל, תוכן האירוע והאטרקציות ותופינים נוספים כדוגמת צלם, מגנטים ועוד.

במידה ואתם מתכוננים לברית, סבירות גבוהה שאתם מתלבטים גם לגבי השם שתבחרו לתינוק. כדי להקל עליכם בבחירה, יצרנו עבורכם את רשימת שמות לבנים.

בקרוב תתחילו לתכנן שגרת שינה לתינוק, ולכן חשוב שתכירו את הנושא כבר עכשיו. מוזמנים לקרוא הכל אודות השינה, כולל: כמה זמן אמור לישון תינוק ביום ובלילה, ומדוע חשוב לזהות חלונות שינה.  

בהצלחה!

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת המשפחה שלכם. יש לבדוק את ההמלצות והרלוונטיות שלהן לבריאות והתפתחות ילדכם.

* התוכן פונה לשני המינים. במידה ונעשה לעיתים שימוש בלשון זכר או נקבה, הפנייה מיועדת לשני המגדרים.