חשיפה של סיפורים לילדים, עם דגש על ספרי ילדים מומלצים המייצרים חווית קריאה נעימה, היא אחת המתנות שתוכלו להעניק לילדכם. ספרי תינוקות, ספרים לפעוטות, ספרים לילדים - אין גיל מוקדם מידי כדי להתחיל. בשלב בראשון לחייו,  התינוק מוקסם מהבעות פניכם ומהשינוי בקולכם. כשמדובר בילדים גדולים יותר,  שעת הסיפור הופכת לחוויה מרתקת במהלכה הילד וההורה חולקים זמן איכות מעניין, מותח, מצחיק ומעשיר. קריאת סיפור בשעות אחר הצהריים או לפני השינה, יכולה לתרום לחיזוק הקשר עם הילדים שלכם וגם להתפתחותם, בכל גיל.

למה חשוב להקריא ספרי ילדים?

מחקרים מראים שקריאת סיפורי ילדים מגדילה את אוצר המילים של התינוק או הילד, משפרת את כישורי השפה שלו ואפילו עוזרת בהתפתחות המוח שלו (למדו עוד על כישורי השפה של תינוקות ופעוטות במאמר 'באיזה גיל מתחילים לדבר?'). בנוסף, הרגלי קריאה שמתחילים מילדות, עשויים לשרת את האוצר שלכם בהמשך הדרך ובתחומים נוספים, בנוסף לתחום סיפורים לילדים.   תינוקות מקשיבים לכם מגיל צעיר כשאתם מספרים סיפורים לילדים. הם שומעים את טון הדיבור, הצורה בה אתם מלטפים את המילים וקולטים את התייחסותכם לתמונות שאתם מציגים להם. הקראת סיפורי ילדים היא דרך נהדרת להעשיר את עולמם הרגשי והנפשי ואת אוצר המילים העתידי שלהם, מהרגע בו הם יוצאים לאוויר העולם. הערך המוסף של קריאת ספרי ילדים הנו בילוי זמן איכות והנאה מה'ביחד' המשפחתי.

מתי הזמן הנכון להקריא סיפורים לילדים?

יש הורים שבוחרים ליצור שגרה של סיפורים לילדים בשעות הערב, כחלק מטקס השינה. כך כולם מרוויחים זמן משותף בקריאה נעימה של ספרי ילדים וגם - יוצרים סדר יום עם מסר ברור: כשהספר נסגר, היום נגמר והגיע הזמן ללכת לישון. הורים אחרים אוהבים דווקא לשלב שעת סיפור כחלק מפעילות יומית של משחק עם התינוק או הילד. הם משתמשים בזמן הקריאה של ספרי תינוקות כדי לעבור ביחד על תמונות הספר, לקרוא בקול רם, לשאול שאלות, לענות ולפעמים גם להפעיל את הדמיון ולהמציא סיפור.

סוגי ספרי ילדים - ספרי ילדים מומלצים

קיים מגוון רחב של סיפורים לילדים: ספרים לתינוקות, ספרים לפעוטות, סיפורים קצרים לילדים, ספרי ילדים קלאסיים באורך מלא ועוד. אפשר לרכוש ספרי ילדים חדשים, משומשים או לשאול ספרים מהספריה הקרובה אליכם. הפעילות מאפשרת חוויה נפלאה לכם ולילדים. זו גם הזדמנות עבורכם ליהנות מחדש מהמילים והסיפורים.

ריכזנו עבורכם חמישה ספרי ילדים מתוך רבים מומלצים ואהובים. ייתכן ומדובר בשלל סיפורי ילדים שאתם זוכרים מתקופת ילדותכם או סיפורי ילדים חדשים שלא הכרתם:

הזחל הרעב

במרכז עלילת הספר, שאייר ועיצב אריק קרל נמצא זחל רעב שנהנה מאכילת סוגי מאכלים. בכל מאכל, הוא משאיר חור בו יכול הילד להכניס את אצבעותיו - פעילות שמעודדת גם את חוש המישוש. הזמן עובר והזחל הופך לגולם ולבסוף לפרפר מקסים וצבעוני. הספר הוא חלק מרשימת ספרי פעוטות האהודים בארץ ובעולם, במיוחד בזכות הפעילות שאפשר לעשות ביחד עם ההורים: שימוש בשמות של מאכלים, צפייה בתמונות מרהיבות ושימוש במגע.

מעשה בחמישה בלונים

מבין ספרי ילדים מומלצים, שכתבה הסופרת המוערכת מרים רות, 'מעשה בחמישה בלונים' הוא אחד הידועים! הספר מציג חמישה ילדים המתמודדים גם עם אכזבה ופרידה ממשהו אהוב. אמא של רותי מחלקת לכל אחד מהילדים בלון בצבע אחר. בכל שלב בסיפור, מתפוצץ בלון אחר. הבלון האחרון, שצבעו אדום, עף ברוח, בזמן שכל חמשת הילדים נפרדים ממנו לשלום יחד.

הנסיך הקטן

מתוך סיפורי ילדים, ספר הקאלט המפורסם שכתב הסופר הצרפתי אנטואן דה סנט - אכזופרי הפך לשם דבר בארץ ובעולם. העלילה הדמיונית מציגה מפגש של מבוגר עם הילד הפנימי שלו, המגולם על ידי נסיך קטן. הנסיך מגיע מאסטרואיד בו הוא מתגורר. לפני הנחיתה על כדור הארץ, הוא מבקר בכוכבי לכת רבים ומכיר את תושביהם, מבוגרים המגלמים סגנונות נפוצים של המין האנושי. לקראת חזרתו הביתה, עומד הנסיך הקטן להיפגש שוב עם הורד שהשאיר לפני שיצא למסע. מדובר בסיפור פילוסופי, עם ערכים הומניסטיים, שעובר מדור לדור במשך יותר מ 75 שנים. הנסיך הקטן הוא סמל לפיתוח בר קיימא, לשלום עולמי ולזכויות של ילדים ברחבי העולם.

מיץ פטל

כשמדברים על ספרי ילדים, זהו אחד המוכרים והאהובים ביותר! "הבית של מיץ פטל עמד בקצה החורשה: היו לו וילונות צהובים, חלונות ירוקים ותריסים אדומים. החיות בחורשה שאלו: 'מי הוא מיץ פטל?' אבל אף חיה לא ידעה..." ספרה של חיה שנהב מציג ידידות מופלאה בין אריה וג'ירפה. במהלך ניסיונותיהם לגלות מיהו מיץ פטל (ספוילר למי שלא קרא - ארנב) הם מבינים את חשיבותן של שיתוף פעולה ונאמנות בין חברים.

דירה להשכיר

הסופרת הנפלאה לאה גולדברג, מפליאה לספר על בית בו גרים חמישה דיירים  - תרנגולת, קוקייה, חתולה וסנאית. יום אחד עוזב הדייר החמישי ואל הדירה הפנויה מגיעות חיות שבמקום לבחון את טיב הדירה  - מתלוננות על כל אחד מהשכנים. הדייר ששכר את הדירה הפנויה קיבל באהבה את המגרעות של שכניו והפך אותם ליתרונות וזהו המסר החשוב של הסיפור.

אלו הם רק חלק ממגוון רחב של ספרי ילדים מומלצים, אותם ניתן למצוא בחנויות הספרים, אצל חברים ובספריות ברחבי הערים.