תינוקך הוא אדם קטן יחיד במינו, והייחוד הזה מתבטא גם במועד שבו הוא מתחיל לזחול - אם מוקדם או מאוחר. כל תינוק מתפתח בדרכו, ואין כאן נכון או לא נכון. כאשר סקרנותו של תינוקך גוברת לגבי העולם שסביבו והוא מפתח את השרירים הדרושים לזחילה, הוא די מהר מתחיל לעמוד על ארבע. למעשה, יש תינוקות שבכלל מדלגים על הזחילה ומתחילים להיעמד על רגליהם, ואז מתחילים ללכת על ידי משיכת הגוף למעלה והישענות על חפצים כבדים יותר כמו כיסאות ושולחנות.

סימנים לכך שתינוקך מוכן לזחול, ושלבי הזחילה:

בדרך כלל אפשר לצפות לשלבים הבאים בזחילה:

1. התינוק גורר את עצמו קדימה או אחורה, או בשני הכיוונים.

2. התינוק מתחיל לזחול על הבטן, קומנדו סטייל.

3. התינוק נעמד על ארבע ואף מזנק קדימה.

4. התינוק נכנס למצב זחילה מלא.

כדאי לעודד את התינוק לזחול על ידי השכבתו על הבטן, זה יחזק את השרירים שהוא צריך לזחילה. עד מהרה תינוקך יתחיל לעשות שכיבות שמיכה קטנות, תנועות 'שחייה' על הבטן, או נדנודים קדימה ואחורה. אלה הם סימנים קלאסיים שתינוקך מכין את עצמו לזחילה.

סגנונות זחילה

כל התינוקות הזוחלים שונים וסגנון הזחילה של תינוקך ודאי יהיה ייחודי ומיוחד בדיוק כמותו. הנה כמה סגנונות זחילה טיפוסיים:

· הקלאסי: הנעת זרוע אחת ורגל נגדית במקביל.

· הגורר: גרירת הישבן על הרצפה.

· הסרטן: דחיפת הגוף קדימה בברך אחת כפופה והשנייה ישרה.

· חילה לאחור: זכרו, כל תנועה היא טובה.

· הקומנדו: שכיבה על הבטן והתקדמות על ידי הזרועות.

מתי מתחילים לזחול?

השאלה שהורים רבים שואלים היא 'מתי תינוקות מתחילים לזחול?'. התשובה לכך היא שהגיל שבו התינוק יתחיל לזחול תלוי בשלל גורמים, אך אם תינוקך לא זוחל בגיל 12 חודשים פלוס, או שהתקדמותו מדאיגה אותך, מומלץ מאוד לפנות לרופא הילדים. עד מהרה תינוקך יזחל בביטחון ויחקור כל דבר שקורה בבית. כדאי להיות ערוכים, אז היעזרו בעצות שלנו למיגון הבית.

מוזמנים לגלות עוד על אבני דרך התפתחותיות של התינוק שלכם במדריך 'התפתחות התינוק לפי חודשים'.

אתגר נוסף הוא הנחישות שתינוקך יפגין כשהוא חוקר ורוצה לשחק כל הזמן, גם בזמן שאמא או אבא רוצים להחליף לו חיתול. בדיוק כאן יכולים מכנסוני החיתול לעזור. עם מכנסוני חיתול ההחלפה לוקחת שניות ספורות, כך שהתינוק ישתחרר כעבור רגע קט לענייניו ולכיף ללא הפסקה.