זחילה היא אבן דרך מרגשת בהתפתחות. יש הרבה דברים שאפשר לעשות כדי לעודד את תינוקך לזחול וליהנות יחד אתו עד שיתקדם אל השלב הבא- צעדים ראשונים.

קדימה זחל!

רוב התינוקות מתחילים לזחול בגיל 7 עד 10 חודשים, אך זה יכול לקרות גם מאוחר יותר. אחד הדברים הטובים ביותר שעוזרים להתכונן לזחילה הוא להשכיב את התינוק על הבטן בהשגחת מבוגר. תנוחה זו עוזרת לתינוק לחזק את שרירי פלג הגוף העליון, הגב והצוואר שנדרשים כדי להתחיל לזחול. מרבית התינוקות מתחילים לשכב על הבטן לפרקי זמן קצרים החל מגיל חודש. רבים מהם לא ממש אוהבים את זה בהתחלה, אך כדאי מאוד לנסות להשכיב אותם לפרקי זמן קצרים של דקה או שתיים על משטח יציב וחלק. כשתינוקך שוכב על בטנו ואז מרים את מבטו ומנסה להושיט יד לצעצוע או לפנים של אבא או אמא, זה מעין מיני-אימון שעוזר לו להתחזק ובסופו של דבר להתחיל לזחול. מרגע שתינוקך מתחיל לזחול, כל תנועה היא תנועה טובה בשבילו. יש סגנונות זחילה רבים [סגנונות ושלבי הזחילה] מפני שלכל תינוק יש תנועות ומהלכים שהוא ממציא כדי לנוע קדימה. זה נפלא לצפות בקטנטן כשהוא יוצא להרפתקאות חדשות, ואל תשכחו לצלם!

משחקים מהנים עם תינוקך הזוחל

יש משחקים נהדרים שמאפשרים לכם ליהנות מזמן איכות משותף על הרצפה עם תינוק שלומד לזחול. המשחקים מאפשרים לתינוק לצבור ביטחון בזחילה על ארבע וגם אתם ההורים יכולים להשתעשע קצת. • תינוקות אוהבים את השתקפותם במראה (מי לא?) אז אפשר להניח מראה מול התינוק, כל עוד היא בטיחותית. הוא ינסה להושיט יד ולאחוז בה, וכשירחיקו אותה ממנו הוא ינסה לזחול אליה. • אפשר לקחת אחד מהצעצועים המתגלגלים שהוא אוהב, כמו כדור או רכבת צעצוע, ולהניח אותו ממש מעט מעבר להישג ידו. כשהצעצוע יתגלגל הלאה התינוק יהיה נחוש לרדוף אחריו בזחילה עד שיזכה בו. • הנה רעיון למשחק קטן. המשחק זה אתם ...! שמנסים לרוץ אחרי התינוק ברחבי הבית. הוא יתגלגל מצחוק ויברח מכם בזחילה. • שבו על הרצפה וגלגלו כדור אל התינוק והרחק ממנו. כך הוא ילמד להחליף את כיוון הזחילה שלו. • הניחו חפצים על הרצפה, כמו בועות מפלסטיק, אריזות קלקר, ניירות עטיפה ובדים. זה יעודד את התינוק לזחול כדי לגלות את הצלילים והמרקמים השונים של כל חומר.

החלפת חיתול לתינוק זוחל

כשהתינוק מתחיל לזחול, האתגר שלכם הוא איך לעמוד בקצב שלו. בשביל דברים בסיסיים כמו החלפת חיתול, צריך לרדוף אחריו בכל רחבי הבית .מכנסוני חיתול יאפשרו לכם להחליף חיתול בקלי קלות, כדי שהקטנטן יוכל להיות נקי ולצאת שוב לשיטוטיו.