החלפת חיתול לתינוק היא דבר אותו תעשו לא מעט, בדומה להאכלה, הרדמה ופעילויות נוספות שיהפכו לחלק בלתי נפרד מהשגרה החדשה שלכם. זה אומנם דורש לא מעט תרגול ויחד עם זאת, ברגע שתלמדו איך מחליפים חיתול לתינוק ותבינו כל כמה זמן צריך להחליף חיתול לתינוק, זה יהפוך לשגרה מבורכת ואפילו לזמן איכות מהנה.

מוזמנים לקרוא את המדריך המפורט שלנו, המסביר איך מחליפים חיתול לתינוק שלב אחר שלב, וגם ללמוד על השוני (גם אם קטן) בין החלפת חיתול לתינוק לבין החלפת חיתול לתינוקת. כמו כן, מסביר המדריך על החלפת חיתול לפעוט, שהופך להיות נייד ופעיל יותר.

איך מחליפים חיתול לתינוק - צעדים ראשונים...

בראש ובראשונה, לפני החלפת חיתול לתינוק, חשוב שתוודאו כי יש לכם את כל מה שאתם צריכים. ברגע שאתם מוכנים עם כל הציוד בהישג יד, אפשר להתחיל. חשוב לזכור להניח את ידכם על התינוק, כל עוד הוא שוכב על משטח ההחתלה או על השידה, במטרה למנוע נפילות וחבלות.

איך להחליף חיתול לתינוק בכמה צעדים פשוטים:

 1. הניחו את תינוקכם על גבו והסירו את החיתול המשומש. הרימו את רגלי התינוק בזהירות, ומשכו את החיתול אליכם. כעת, גלגלו את החיתול, קפלו אותו פנימה וסגרו את הצדדים הרכים הגמישים עם הסרט הדביק, כדי לאטום את החבילה. כעת זרקו את החיתול המשומש לפח חיתולים, לפח רגיל או שתניחו בצד כדי לזרוק אותו מאוחר יותר. מומלץ לאחסן את החיתול המשומש בשקית ניילון, במטרה לשמור על היגיינה ולהפחתת ריחות.

 2. נקו את אזור החיתול של התינוק בעדינות. וודאו כי אתם מנקים גם באזור שבין קפלי העור. ניתן להשתמש במגבונים עדינים כדוגמת מגבוני פמפרס® סנסטיב™ או במטלית רחצה. זכרו לנגב מהחלק הקדמי לאחורי.

 3. טפלו נכון בתפרחת חיתולים. במידה ומתפתחת פריחה באזור החיתול, מרחו משחה או קרם החתלה לטיפול באזור הפגוע. מוזמנים לקרוא עוד במדריך שלנו בנושא 'תפרחת חיתולים'.

 4. הלבשת החיתול החדש. הרימו בזהירות את רגלי התינוק ואת פלג גופו התחתון, אחזו באזור הקרסוליים והחליקו את החיתול הנקי. זכרו כי הציורים או הסימנים הצבעוניים אמורים להיות בחזית, מולכם. בשלב הבא, מישכו את החלק הקדמי של החיתול כלפי מעלה, בין רגלי התינוק והניחו אותו על בטנו.

 5. הרימו את לשוניות הצד הגמישות בצד שמאל ובצד ימין, והדביקו את הסרט הדביק הנמתח שנמצא על כל לשונית, במרכז. וודאו כי אינכם מהדקים את החיתול חזק או חלש מדי. במידה ואתם מצליחים להעביר בנוחות שתי אצבעות בין החיתול לבטן התינוק, סימן שהחיתול מולבש כראוי. בנוסף, חשוב להדביק את לשוניות הצד הגמישות בצורה סימטרית. חשוב גם לסדר את מגני הרגליים, במטרה למנוע נזילות.

לאחר שסיימתם, שטפו ידיים ונקו את אזור החלפת החיתול, כולל את משטח ההחתלה ואת השידה.

איך מחליפים חיתול לבן?

מוזמנים לעקוב אחרי השלבים המפורטים מעלה, כדי ללמוד על החלפת חיתול לתינוק. מומלץ לכסות את איבר המין עם החיתול עצמו או בעזרת חיתול בד במהלך ההחתלה, במטרה למנוע שפריצים לכל הכיוונים, שעלולים להרטיב אתכם או לפגוע בקיר. טיפ נוסף מתייחס למיקום איבר המין של התינוק. וודאו שהוא מופנה כלפי מטה לפני סגירת החיתול, פעולה שיכולה לעזור במניעת נזילות.

איך מחליפים חיתול לבת?

כאמור, שלבי החלפת החיתול מוזכרים בתחילת המאמר. כשמדובר בילדה, חשוב מאוד להקפיד על ניגוב מקדימה לאחור. פעולה זו יכולה לעזור להפחית את הסיכון להתפתחות זיהום כדוגמת דלקת בדרכי השתן, תופעה שכיחה אצל בנות. זכרו לנקות בעדינות וביסודיות גם בין קפלי העור.

כיצד מחליפים חיתול לפעוט, שלא מפסיק לזוז?

ככל שהתינוק גדל, ייתכן שתגלו כי פעולת החלפת החיתול הופכת למשימה מאתגרת במיוחד, בזמן שהקטנטן שלכם מנסה לזוז או להתהפך. אחרי הכל, יש לו כל כך הרבה מה לעשות ולגלות. החלפת חיתול מבחינתו, יכולה להפריע לכל פעילות מהנה ומעניינת.

אתם מוזמנים להשתמש במכנסונים של פמפרס® עם רצועות מותן גמישות, שיסייעו לכם בפעולת החלפת החיתול לפעוט. המכנסונים מאפשרים הלבשה קלה במשיכה אחת מעלה, והסרה קלה על ידי קריעת הרצועות. כשאתם מחליפים את החיתול או המכנסונים של ילדכם, ייתכן שתרצו לתאר לו או לה, מה אתם עושים. זה יכול לעזור לכם לעשות הכנה לקראת שלב הגמילה מחיתולים. ניתן גם לזרוק את הצואה מהחיתול לאסלה או לסיר, אל מול עיניי הילד, במטרה לאפשר לו להבין את הקשר בין עשיית צרכים לבין הסיר או השירותים.

החלפת חיתול לתינוק - הציוד הדרוש

כאמור, כדי שהחלפת חיתול לתינוק תהיה יעילה ונעימה, חשוב להכין את כל הציוד מראש. אחרי שהבנו איך מחליפים חיתול לתינוק, לפניכם רשימה אותה מומלץ אף להדפיס, לגזור ולשמור, שתוכל לשמש אתכם לפני כל החתלה. אולי בהמשך אפילו תזכרו את כולה בע"פ:

 • חיתולים

 • מגבונים

 • קרם החתלה, משחה או וזלין

 • משטח החתלה

 • מגבת או שמיכה

 • בגדים להחלפה

 • פח חיתולים או פח רגיל ושקית ניילון לאחסון החיתול המשומש

במידה ותרצו, תוכלו לבחור עמדת החלפת חיתול באחד האזורים בבית. זו יכולה להיות שידת ההחתלה בחדר התינוק, על מיטת ההורים או בפינה בסלון. כל מקום אותו תבחרו, חשוב שיהיה מצויד בכל הדרוש. ניתן גם להכין מבעוד מועד סלסלה ובה לאחסן את כל הפריטים, פתרון שיאפשר לכם ניידות. כאמור, כשכל הציוד בהישג יד, תוכלו לשמור על בטיחותו של התינוק ולא תצטרכו להוריד ממנו את העיניים והידיים.

כל כמה זמן צריך להחליף חיתול לתינוק?

שאלת מיליון הדולר היא: 'כל כמה זמן להחליף חיתול'? מומחים ממליצים להחליף את החיתול של התינוק אחרי כל פעם בה יש לו יציאה, ולעתים קרובות בין לבין, כדי להבטיח שהחיתול לא רטוב לאורך זמן. החלפת חיתול לתינוק גם תלויה בגילו והאם הוא יונק, מוזן מבקבוק או אוכל מוצקים, כמו גם גורמים אחרים כמו בעיות בעיכול. בהתאם לכך, תקבע גם תדירות הצואה, שיכולה להופיע אחרי כל ארוחה, פעם ביום ואפילו פעם בשבוע, ובדרך כלל זה נורמלי. כשמדובר בהטלת שתן, הקטנטן שלכם עשוי לעשות זאת מדי שעה עד שלוש שעות, או רק שש פעמים ביום.

זכרו כי הרך הנולד יזדקק בדרך כלל ל-10 החלפות חיתול ביום, בתחילת הדרך...

גם אם אתם לא ממש מתחברים לנושא של החלפת חיתול, תשמחו לדעת שהתינוק או התינוקת שלכם מרגישים נינוחים כאשר החיתול יבש ונעים. אחד הדברים שיכולים למנוע נזילות ודליפות הוא בחירת המידה הנכונה של החיתול, בהתאם לגילו ולמבנה גופו של הילד. מידע רלוונטי בנושא ועוד, ניתן למצוא במדריך שלנו, שמסביר בצורה ברורה ויעילה איך לבחור מידת חיתול נכונה. החדשות הטובות הן, כי גם אם בהתחלה זה נראה קצת מורכב ומאתגר, עם הזמן החלפת חיתול לתינוק תהיה קלה יותר ויותר ולפני שתשימו לב, זה ייגמר. מדובר גם בזמן איכות שלכם עם התינוק, שיכול להשתלב בצורה נהדרת עם טקס השינה, עם הקימה בבוקר או עם כל אחת מהפעילויות שאתם עושים יחד במהלך היום.

בהצלחה!