זה אולי נראה לא הגיוני, אך מתוך הנרתיק, צר ואינטימי ככל שיהיה, ייוולד לך בעוד כתשעה חודשים תינוק. בוודאי אחד מהחששות הכי גדולים שלך בתור אמא לעתיד הוא מיום הלידה עצמו- במיוחד אם זו הלידה הראשונה שלך, רגע הלידה נראה מפחיד ומכאיב. אחת מהדרכים להקל על כך הינו עיסוי של אזור הפרינאום- אזור חיץ הנקבים, הרקמה המפרידה בין פי הטבעת לבין הנרתיק. אם את תוהה איך מתבצע עיסוי הפרינאום או איך עושים עיסוי פרינאום לבד, דעי שזה די פשוט ואף מועיל לקראת הלידה הצפויה.

מטרות עיסוי פרינאום

 1. מקטין את הסיכון ליצירת קרע בנרתיק בעת הלידה- במהלך הלידה מתרחב אזור פתח הנרתיק על מנת לעודד את יציאת התינוק אל אוויר העולם. לעיתים התרחבות זו אינה מספקת, וכאשר התינוק נדחף החוצה עלולים להיווצר קרעים באזור הנרתיק. העיסוי \ מסייע בהרחבת השרירים באזור זה ובירידת הסיכון ליצירת קרעים.

 2. מסייע בהרפיית השרירים במהלך הלידה- בלידה את צפויה לחוש מתיחה עצומה באזור החיץ. ככל שתתכונני אליה יותר טוב, כך העור באזור זה יהיה יותר גמיש ותעברי את הלידה בצורה יותר נעימה.

 3. הכנה מנטלית ורגשית ליולדת- העיסוי מדמה את התחושות אותן את עתידה לחוש במהלך הלידה. תני לעצמך הזדמנות להרגיש בצורה הקרובה ביותר את מה שיקרה לגופך במהלך הלידה הצפויה.

מה הזמן המתאים לביצוע עיסוי פרינאום?

על פי רוב, כדאי להתחיל לבצע את העיסוי לאחר השבוע ה-34 להריון. יש לבצע אותו בהדרגה- להתחיל מפעמיים בשבוע ולהמשיך עד חמש פעמים בשבוע.

משך עיסוי פרינאום הינו בין 5 ל-10 דקות ביום. לקראת הלידה חשוב להקפיד על עיסוי יומיומי. ככל שתקפידו יותר, כך רקמות הפרינאום יהיו רכות ומוכנות יותר למעבר של תינוקך.

איך עושים עיסוי פרינאום לבד?

אם תהית איך עושים עיסוי פרינאום לבד, תשמחי לגלות שבעזרת שלושה צעדים פשוטים תוכלי לבצע זאת בעצמך וללא כל בעיה:

 1. שמני את הבהונות של שתי ידייך. שמן שקדים הינו השמן המומלץ לעיסוי זה. חשוב שתמצאי תנוחה שתאפשר לך גישה נוחה לנרתיק - למשל, עמידה כשרגל אחת ניצבת על כיסא. מראה יכולה לעזור. ניתן להניח קומפרס חמים באזור הנרתיק להרפיית והרגעת האזור.

 2. החדירי את אצבעותייך בעדינות לתוך הנרתיק לעומק של כארבעה סנטימטרים, עד הפרק האמצעי של האצבע.

 3. פסקי את האצבעות בעדינות לצדדים וכלפי מטה, והחזיקי את המתיחה למשך דקה. תוך כדי לחץ קבוע, יש להניע את האצבעות בצורת U או ערסל ולחזור על הפעולה כמה פעמים, ואחר כך לשחרר. ניתן לחזור על הפעולה כמה פעמים עם הפסקות לשימון ולהרפיה.

האם בן הזוג יכול לבצע עבורי עיסוי פרינאום?

במידה ואת לא מצליחה לבצע את העיסוי בעצמך, ניתן לבקש עזרה מבן הזוג באופן הבא:

 1. בן הזוג צריך לשבת על כיסא, כך שהאישה שוכבת מולו עם רגליים מוגבהות על משענות הכיסא שלו.

 2. בן הזוג יכול לעסות את אזור הבטן התחתונה, בכדי לסייע לאשה להרפות את הגוף.

 3. בן הזוג משמן את שתי האצבעות המורות, ומחדיר אותן בעדינות אל תוך הנרתיק לעומק של כ-4 סנטימטרים, עד הפרק האמצעי של האצבע. יש לפסק בין האצבעות ולמתוח אתן מעט ובעדינות כלפי מטה ולצדדים, ולהחזיק את המתיחה למשך דקה.

 4. ניתן למתוח את העור עד שהאישה חשה צריבה קלה, ולהניע את האצבעות כלפי חוץ בצורת "U".

 5. ניתן לחזור על הוראות העיסוי כעשר פעמים, עם הפסקות לשימון והרפיה.

האם קיימת דרך אחרת לביצוע עיסוי באזור הפרינאום?

ניתן לבצע את העיסוי בצורה מכאנית, בעזרת מכשיר בשם אפי-נו. זהו בלון קטן המוחדר לנרתיק, ובעזרת משאבה ידנית קטנה ניתן לנפח אותו כך שתוכלי "ללדת" בלון בקוטר של 9 סנטימטרים.

איזה שמן מומלץ לעיסוי הפרינאום

השמן הפופולארי לשימוש בעת עיסוי הפרינאום הינו שמן שקדים. שמן שקדים ידוע בסגולותיו הרפואיות, ולכן הוא המומלץ ביותר. אם אין ברשותכם שמן שקדים, ניתן להשתמש גם בשמנים אחרים כמו שמן זית, שמן שומשום או שמן זרעי ענבים.

מטרת השימון הינה סיכוך האזור לקראת המתיחה הצפויה.

כללי זהירות בעת ביצוע עיסוי פרינאום

 • לרוקן את שלפוחית השתן.

 • לרחוץ את הידיים כראוי ולגזור ציפורניים ארוכות.

 • אין להחזיר שמן לבקבוק לאחר שכבר הוצאתם ממנו, מטעמי היגיינה.

 • יש להימנע מלגעת בפי הטבעת ולאחר מכן בנרתיק.

 • אין לעסות את החלק העליון של הנרתיק כדי לא לרכך אותו. חלק זה לא אמור להימתח, וקרע בו מהווה בעיה ודורש טיפול מתאים.

 • יש לבצע את העיסוי בהדרגה ולא בצורה חזקה מדי, שעלולה להוביל לצריבה או נפיחות. עם הזמן, אזור קרום החיץ יהיה רך יותר, וניתן יהיה להפעיל עליו יותר לחץ.

 • טרם העיסוי מומלץ לאכול יוגורט ביו וליטול כמוסות אצידופילוס, זאת בהתאם להמלצת הרוקח.

באילו מקרים לא מומלץ לבצע עיסוי פרינאום?

למרבה הצער, עיסוי פרינאום לא מהווה ערובה לכך שהפרינאום יישאר ללא פגע במהלך הלידה. עם זאת, יש בזה היגיון. בדיוק כמו תרגילי נשימה או הרפיה, גם עיסוי הפרינאום צריך להיות חלק מההכנה שלך ללידה.

האמור לעיל אינו מחליף ייעוץ רפואי של רופא/ת הנשים או המשפחה שלכם. התוכן והמידע במאמר זה, מבוססים על מקורות רפואיים וממשלתיים מהארץ ומהעולם, ואינם מחליפים ייעוץ רפואי או חוות דעת מקצועית של גורם רפואי מוסמך. יש להתייעץ תמיד עם אנשי מקצוע בתחום הרפואה לצורך אבחון וטיפול מלא.