יכול להיות שלא תשימו לב לכל שינוי קטן, אך הגוף הקטן והשכל של התינוק שלך גדלים ומתפתחים כל הזמן. כך תוכלו לעזור לתינוק שלכם להגיע לאירועים התפתחותיים חשובים במוטוריקה גסה (תנועות של קבוצות שרירים גדולים).

הושטת יד

אחד מהאירועים החשובים המוקדמים בהתפתחות המוטורית הוא הושטת יד. הקטנטן יתחיל כנראה לעבוד על זה בגיל ארבעה עד שבעה חודשים.

כיצד תוכלו לעזור

הפריחו בועות לכיוון התינוק ועודדו אותו לגעת בהן. הניחו צעצוע אהוב קצת מעבר להישג ידו.

ישיבה

תינוקות רבים מסוגלים לשבת עם תמיכה בסביבות גיל שישה חודשים, ועשויים להתקדם מהר מאוד לישיבה ללא תמיכה.

כיצד תוכלו לעזור

כשהתינוק מסוגל לשבת כמה רגעים מבלי ליפול, התחילו בכמה משחקים פשוטים כמו מחיאת כף או גלגול כדור. האימונים צריכים להיות קצרים – רק כמה דקות בכל פעם – ותמיד השארו בקרבה אליו. אפשר להשתמש בכרית בצורת חצי עיגול (כמו כרית הנקה) לתמיכה מסוימת.

זחילה

זה מתרחש בדרך כלל בגיל שבעה עד עשרה חודשים.

כיצד תוכלו לעזור

כשהתינוק מתחיל להניע את עצמו קדימה, עליכם לוודא שהאזור בו הוא מתנסה הוא בטוח ותחת השגחה. אפשר לנסות להניח שמיכה דקה מגולגלת מתחת לתינוק ולהדגים לו כיצד להתנדנד קדימה ואחורה על כפות הידיים והברכיים. התנדנדות היא השלב המקדים לזחילה; לפני שתשימו לב הוא כבר יתחיל לזחול בכל הבית!

עמידה

בגיל תשעה עד 11 חודשים, התינוק שלכם עשוי למשוך את עצמו לעמידה. בהדרגה ישתפר חוזק השרירים שלו, שיווי המשקל והקואורדינציה שלו, עד שהוא יהיה מסוגל לעמוד בלי תמיכה.

כיצד תוכלו לעזור

הקפידו לתת לתינוק מספיק זמן משחק ללא מגבלות על הרצפה בכל יום. כדאי להגביל את הזמן שהוא מבלה באביזרי ישיבה כמו מושבי תינוקות וטרמפולינות.

בחודשים הראשונים האלה התינוק שלך מפתח את הכישורים החיוניים ואת התנועות הדרושות לשליטה במיומנויות המורכבות של הליכה, ריצה, קפיצה וטיפוס. חשוב לעודד את התינוק ולאתגר אותו לעשות קצת יותר בכל יום. מהר מאוד הוא כבר ילך וירוץ!