כשליש מכל הפעוטות חווים סוג כלשהו של פגיעת שיניים, בדרך כלל בין גילאי 18 ו-40 חודשים. להלן דברים שיש לעשות כשהילד שלך מקבל מכה בשיניים.

נוקאאוט

אם שן חלב נפגעת ונופלת לחלוטין, רוב הסיכויים שאין באפשרות רופא/ת השיניים לשתול אותה מחדש. לעומתן, את השיניים הקבועות ניתן להשתיל מחדש בתוך שעתיים לאחר הפגיעה.

מה עושים

בכל מקרה של נפילת שן, יש ללחוץ היטב על החור ללא הפסקה. אם הדימום לא עוצר לאחר 10 דקות, יש ללכת לרופא/ת השיניים או לחדר המיון. ברגע שעצר הדימום, יש לתת לילד תרופה להקלה על הכאב.

שבר חלקי

אם השן יצאה חלקית מהחניכיים או שיש סדק לאורך השן, או שגוש של בשר אדמדם (מוך השן) מבצבץ החוצה, יש לפנות לרופא/ת השיניים מיד. אם השן רק זזה קצת, ילדך כנראה יוכל לדחוף את השן בחזרה למקום עם הלשון שלו. אם השן נדחפה לתוך החניכיים (פלשה) אך לא נשברה ואין דימום, כדאי לבקר אצל רופא/ת השיניים ביום למחרת.

עקירה

אחרי כל פגיעה בשיניים, שיני חלב נוטות לשנות את צבען במהלך תקופה של מספר שבועות. פירוש הדבר הוא שפנים השן מת ויתכן שיש לעקור אותה.

בעיות חניכיים

אם ילדך נחתך או נפצע בחניכיים או בשפתיים, יש להפעיל לחץ תוך קירור המקום עם שקית קטנה של קרח או עם שלגון. אם החתך גדול יותר משישה מילימטרים או שחותך את גבול השפתיים, יש לקחת את הקטנטן לרופא/ה. על הרופא/ה לוודא שהחתך יחלים כראוי. לא לדאוג אם ילדך נחתך בלשון ויוצא הרבה דם. בלשון יש אספקה טובה של דם, וזה אמנם מראה לא נעים, אך לרוב היא מתאחה בעצמה.

הלאה הריקבון!

שיני חלב אינן קבועות, אך עדיין יש לטפל בהן. פגיעה בשיני החלב עלולה לפגוע בהתפתחות השיניים הקבועות מתחת לחניכיים ולעכב את זמן הופעתן.

טיפ:

כדאי לקבוע תור לרופא/ת השיניים לפני שהתינוק שלך מתחיל ממש לרוץ ולהתרוצץ. רופאי ילדים ורופאי שיניים ממליצים להגיע לביקור ראשון זה עד יום ההולדת הראשון שלו.