אחרי שעברת את התהליך המטלטל, המעייף והמרגש של הלידה, הגעת לרגע המיוחל ופגשת את התינוק החדש שלך. כעת כל מה שאת רוצה לעשות זה להחזיק אותו בזרועותייך ולהביט בו, וכמובן, לאחר מכן - לישון ולאגור מחדש את הכוחות שאיבדת בתהליך. החדשות הטובות הן שבקרוב יהיה לך המון זמן לבלות עם הקטנצ'יק ולחזק את הקשר ביניכם - זה יקרה במהלך החופשה. זמן לישון, אם כבר העלנו את הנושא - לא בטוח שיהיה לך כמו שקיווית. המשיכי לקרוא כדי לדעת הכל על זכויותיך במהלך חופשת הלידה וגם בסיומה, האם ניתן לקבל הארכת חופשת לידה ללא תשלום? האם קיים הבדל בין שכירה לעצמאית? מה קורה כשמדובר בלידה מרובת עוברים? ומה עם חופשת לידה לגבר?

מהי חופשת לידה? ואיך עושים חישוב חופשת לידה?

חופשת לידה היא חופשה מהעבודה, לה את זכאית בעקבות הלידה שעברת או שתעברי בקרוב. את בטח רוצה לדעת, כמה זמן אורכת חופשת לידה. חישוב חופשת לידה תלוי במשך הזמן בו את נמצאת במקום העבודה שלך: אורך החופשה לעובדת שנמצאת מעל שנה באותו מקום העבודה הוא 26 שבועות, שרק חלקם בתשלום. עובדת שנמצאת פחות מ-12 חודשים אצל מעסיק מסוים, זכאית לחופשת לידה של 15 שבועות, חלקם או כולם בתשלום. ישנם קריטריונים נוספים המשפיעים על אורך החופשה, כדוגמת כמות התינוקות שנולדו ומספר ימי האשפוז (שלך או של התינוק). תוכלי להשתמש במחשבון חופשת לידה, כדי  לדעת, מה אורך חופשת הלידה שלך. מגוון רחב של מחשבונים, ניתן למצוא ברשת.

מתי לוקחים חופשת לידה?

חופשת הלידה שלך מתחילה מרגע הלידה. ישנם מצבים מסוימים שמאפשרים מימוש הארכת חופשת לידה וקבלת דמי לידה נוספים: במקרה של לידה רב-עוברית - לידת תאומים, שלישיה (או יותר!), תהיי זכאית לבצע הארכת חופשת הלידה ב3 שבועות או יותר, בהתאם למספר התינוק שילדת בלידה אחת. במידה ואת או התינוק תצטרכו להתאשפז בבית החולים במשך 15 ימים או יותר, תוכלי להאריך את משך החופשה בהתאם.

הארכת חופשת לידה ללא תשלום

על פי חוק עבודת נשים, את יכולה לזכות בהארכת חופשת לידה ללא תשלום (חל"ת), מיד אחרי תום חופשת הלידה שלך. החוק גם מגן עליך בתוקפה זו וגם אחריה וקובע כי, המעביד לא יכול לפטר אותך בתקופת החל"ת וגם 60 יום אחריה, אלא אם הוא מקבל היתר של משרד העבודה.

מה עם חופשת לידה לפני הלידה?

האם אפשר לקחת חופשת לידה מוקדמת? בהחלט! את החופשה ניתן לנצל גם טרם הלידה, כמעין חופשת לידה מוקדמת. אם תרצי, תוכלי לחלק את חופשת הלידה כך שחלקה ינוצל לפני יום הלידה המשוער. אם באפשרותך לקחת שבעה שבועות או פחות מתוך החופשה, בעודך בשבועות הריון מתקדמים.

גם אם התינוק או את, אושפזתם במהלך חופשת הלידה, את יכולה לפצל את החופשה. ישנם מקרים בהם בן הזוג ראשי לצאת לחל"ת כפי שנפרט בהמשך.

צבירת ימי חופשה בחופשת לידה, וזכויות נוספות שמגיעות לך

במהלך חופשת הלידה, את זכאית לצבור את רוב הזכויות הסוציאליות שלך וגם לשמור על הוותק. במהלך החופשה את זכאית לצבור ימי חופש, לקבל דמי הבראה וגם להמשיך ולצבור וותק עבור ימי מחלה ופיצויי פיטורים. לעומת זאת, צבירת החופשה השנתית תתבסס על מספר ימי העבודה שהיו בפועל במהלך השנה.

חופשת לידה לתאומים - ארוכה יותר ומגיע לך גם יותר כסף

חופשת לידה לתאומים ארוכה יותר ב-3 שבועות וזה אומר, חופשת לידה של 29 שבועות. אם ילדת שלישייה, תוכלי להאריך את חופשת הלידה ב-6 שבועות.

ומה עם מענק לידה לתאומים? אם נולדו לך תאומים או שלישייה (וגם יותר) את זכאית לסכומים גבוהים יותר. אם נולדו לך תאומים תקבלי מענק בסך 8,915 ₪. אם מדובר על שלישייה, תקבלי מענק בסך 13,373 ₪. אם הילדים נולדו בתהליך של פונדקאות, ומדובר בלידות סמוכות, ייתכן וגם אז מגיע לך סכום גבוה יותר, דבר אותו את מוזמנת לבדוק עם נציג הביטוח הלאומי.

מהן הזכויות שלי כעובדת עצמאית?

חופשת לידה לעצמאית דומה לחופשת לידה של שכירה, עם כמה שינויים הנוגעים לסכום המענקים שאת אמורה לקבל.

מענק לידה לעצמאית - כעצמאית, את זכאית לקבל מענק לידה באותו אופן שמקבלת עובדת שכירה.

דמי לידה לעצמאית - השוני בא לידי ביטוי בחישוב דמי לידה לעצמאית. במידה ואכן צברת את תקופת האכשרה הנדרשת והפסקת לעבוד לאחר הלידה, את זכאית גם כן לקבל דמי לידה. אבל, בניגוד לעובדת שכירה, שדמי הלידה שלה מחושבים על בסיס חודשי, דמי לידה לעצמאית מחושבים על בסיס שנתי. אצל עצמאיות, נערכת בדיקה סופית של סכום דמי הלידה, בהתאם למגוון פרמטרים, כדוגמת ירידה בהכנסות לקראת הלידה, דבר שעלול לגרוע מהסכום הסופי.  חשוב שתתייעצי עם רואה/ת חשבון או עורך/ת דין אם את בהריון ועובדת עצמאית.

חופשת לידה לגבר

במידה ותהית אם קיים דבר כזה חופשת לידה לאב - התשובה היא... כן! בן הזוג שלך יוכל לחלוק עמך את החופשה במידה ותחליטי לקצר אותה, כך שיחליף אותך למשך הזמן שנותר, כל עוד לא מדובר על השבועות שמיד לאחר הלידה. אם תרצו, תוכלו לקחת חופשה באותו הזמן, בתנאי שתוותרי על תשלום השבוע האחרון של דמי הלידה שלך. מצב נוסף שמאפשר חופשת לידה לגבר הוא כאשר בן הזוג מטפל בתינוק, בזמן בו היולדת אינה מסוגלת לטפל בו (בשל מחלה או נכות).

הורים לתאומים? החל מחודש אוגוסט 2018 זכאי אב לתאומים (או יותר), לקבל חופשת לידה לגבר, נוספת לזו של האישה, בת כמה ימים עד שבועיים, כל עוד מתוכם ישנם 7 ימים רצופים.

מי משלם עבור חופשת לידה לגבר? הביטוח הלאומי משלם דמי לידה, כפיצוי על אובדן שכרו בזמן שהוא מטפל בתינוק או בתינוקות.

מהם דמי לידה?

במהלך חופשת הלידה, את זכאית לקבלת תשלום דמי הלידה בהתאם לתקופה שבה שילמת דמי ביטוח לאומי. מאחר שבמהלך החופשה אינך מגיעה לעבודה, דמי הלידה למעשה מחליפים את ההכנסה והשכר שתאבדי בתקופה זו.

במידה ואת עובדת כשכירה, חישוב דמי לידה תלוי בגובה המשכורת שלך במהלך החודשים שקדמו לחודש בו יצאת לחופשת לידה. אם את עובדת כעצמאית, דמי הלידה יחושבו לפי ההכנסה שהיוותה יסוד לדמי הביטוח בחודשים טרם יציאתך לחופשה, דבר שיעשה בשני שלבים, כמפורט באתר של הביטוח הלאומי. במידה וילדת תאומים, שלישייה או יותר, את זכאית גם לקבל דמי לידה נוספים.

חשוב שתגישי את טופס קבלת דמי לידה לביטוח הלאומי, בזמן, כדי לקבל את כספך. תביעת דמי לידה, ניתן להגיש במהלך ההריון, ורק 9 שבועות מתאריך הלידה המשוער שלך.

תביעת דמי לידה מוגשת באופן אוטומטית במקרים הבאים, ורק אם ילדת בבית החולים:

 • את עצמאית

 • המעסיק מעביר את התביעה ישירות לביטוח הלאומי

 • קיבלת דמי אבטלה עד חודש לפני הלידה

 • קיבלת קצבה לשמירת היריון עד ללידה

זכאות לדמי לידה

ישנם כמה תנאים שחייבים להתקיים, כדי שתוכלי לקבל את דמי הלידה:

 • היילוד חי - אלא אם חווית לידה שקטה החל משבוע 22, או שהתינוק נפטר לאחר הלידה

 • הפסקת לעבוד במשך ההריון או לאחר הלידה

 • צברת תקופת אכשרה במהלכה הועברו התשלומים לביטוח לאומי

תוך כמה זמן מקבלים דמי לידה?

את דמי הלידה תקבלי במהלך חופשת הלידה, ישירות לחשבון הבנק שלך, כפי שרשמת בבית החולים לאחר הלידה או לחשבון הבנק אליו מועברת קצבת הילדים.

מהו מענק לידה?

למרות שהמונחים עלולים לבלבל, דמי לידה ומענק לידה הם שני דברים שונים. מענק לידה הוא סכום כספי שאת מקבלת תוך חודש מיום הלידה, במטרה לסייע לך בהוצאות הראשונות לאחר הלידה. סכום המענק משתנה לפי כמות הילודים (לידה מרובת ילדים מזכה במענק גבוה יותר) ולפי מספרם במשפחה - ילד ראשון מזכה במענק גבוה יותר מילד שני או שלישי. ישנם גם תנאי זכאות למענק לידה, כגון: תושבות ולידת התינוק בארץ.

סכום מענק הלידה שתקבלי נקבע בהתאם למספר הילדים במשפחה (מעודכן לתאריך- 01.01.2020):

 • ילד ראשון יזכה אותך במענק של 1,783 ש"ח

 • עבור הילד השני תקבלי 802 ש"ח

 • החל מהילד השלישי, הרביעי וכך הלאה, תזכי למענק של 535 ש"ח

במידה ועברת הריון מרובה עוברים, המספרים מעט מתשנים (לטובתך):

 • לידת תאומים מזכה אותך במענק של 8,915 ש"ח

 • אם ילדת שלישייה, תקבלי מענק של 13,373 ש"ח

מהי קצבת לידה?

קצבת לידה הקרויה גם קצבת לידה רב עוברית, מוענקת למי שנולדו לה שלושה ילדים או יותר, בלידה אחת. במידה ומדובר בלידות סמוכות במסגרת תהליך פונדקאות, גם אז ייתכן ואת זכאית לקבל המענק, בהתאם לטבלה שמפרסם הביטוח הלאומי, המעודכנת לתאריך 1.1.20

שיעור קצבת לידה למי שילדה 3 ילדים ומעלה:

מספר הילדיםחודש 1 עד 3חודש 4 עד 6חודש 7 עד 9חודש 10 עד 12חודש 13 עד 20
שלושה ילדים11,411 ש"ח8,915 ש"ח7,132 ש"ח5,349 ש"ח3,120 ש"ח
ארבעה ילדים15,156 ש"ח12,035 ש"ח9,807 ש"ח6,686 ש"ח3,923 ש"ח
חמישה ילדים22,288 ש"ח17,830 ש"ח13,373 ש"ח8,915 ש"ח5,082 ש"ח

הטבלה מעודכנת לתאריך 1.1.20

מהי קצבת ילדים?

המדינה (ביטוח לאומי) מנסה לסייע לכל משפחה בגידול הילדים, ולכן מעניקה קצבה קבוע, מדי חודש, עבור כל ילד. החל משנת 2017, נפתחה עבור כל ילד גם תכנית חסכון. מדי חודש מפקיד הביטוח הלאומי 51 ₪ לטובת כל ילד, וההורים יכולים להקצות 51 ₪ נוספים, מתוך קצבת הילדים שהם מקבלים. בנוסף למענה לשאלה: מהי קצבת ילדים, חשוב שתדעו גם כמה מגיע לכם. סכום קצבת הילדים נקבע לפי: מספר הילדים, תאריך הלידה של כל אחד והזכאות של אחד מההורים לקצבה מהביטוח הלאומי. את הסכום המדויק תוכלי לחשב ב'מחשבון' של הביטוח הלאומי.

מה עושים בחופשת הלידה?

את משך החופשה תבלי עם תינוקך החדש, ולכן רוב הפעילויות שיעסיקו אותך במהלכה הן כאלה שניתן לבצע ביחד. זה זמן מצוין ליהנות עם התינוק ולהציג אותו לעולם: צאי לטייל עם העגלה בפארק הקרוב או בקניון, היפגשי עם חברות ומשפחה והתכונני להמון מבטים מתמוגגים של אנשים, כשיפגשו את הקטנצ'יק שלך לראשונה.

חופשת הלידה היא גם הזמן שלך להתאושש, וגם להכיר את התינוק טוב יותר, במיוחד במהלך משכב הלידה - 6 השבועות אחרי הלידה, שמהווים גם הם חלק מחופשת הלידה. קראי עוד גם על החזרה לעבודה אחרי חופשת הלידה.

לידה נעימה!