כחול לעומת ורוד. בשלב זה בחייו, הפעוט שלך בוודאי שמח לשחק במכוניות לא פחות מאשר בבובות. המודעות המגדרית שלו עדיין לא התפתחה. אבל כבר בחודשים הקרובים ניתן יהיה לראות התחלה של העדפות מגדריות - בצורה שהוא משחק, למשל, ובתגובות הרגשיות שלו למצבים שונים. באפשרותך להמשיך לקרוא כדי לדעת כיצד הילד שלכם מפתח את תחושת העצמי שלו.

בובות או מכוניות. הכול כיף עבור ילדך כעת. אבל אפילו בגיל צעיר זה, ייתכן כי יתחילו להופיע סימנים ברורים של התחלה של הזהות המינית. ילדך הקטן שם לב להבדלים בין המינים מוקדם מאד בחייו. כשהוא היה בן מספר חודשים בלבד, הייתה לו קטגוריה מנטאלית לאנשים כמו אימא – שיש להם קולות גבוהים, שדיים, פנים רכות וצרות והליכה מיוחדת – וקטגוריה אחרת לאנשים כמו אבא – בעלי קולות נמוכים, פנים דוקרניות, ידיים גדולות וחזקות וצורת הליכה שונה. אבל האבחנה הזאת לזכר ונקבה בשלב מוקדם זה, מבוססת אך ורק על מספר הבדלים ביולוגיים ברורים ולא על המשמעות האמיתית של להיות גבר או אישה – איך זה משפיע על ההתנהגות, הדברים שאנחנו אוהבים ואלה שאנחנו לא אוהבים, הבחירות שלנו בחיים וכו'. מין הוא חלק מהזהות החברתית שלנו, והתפתחות הזהות המינית נמשכת מספר שנים .

בניית הדימוי העצמי. בגיל שנתיים, בנים ובנות עדיין משחקים בצורה די דומה, ובדרך כלל לא משנה להם מה מינם של חברם למשחק. כעת, הדימוי העצמי של ילדך מבוסס בעיקר על איך שהוא תופס את מקומו במשפחה, הקשרים שיצר עם אחרים, והמחשבות והרגשות העכשווים שלו. אין לזה הרבה קשר לרעיון של בנות מול בנים. אבל נטיות מיניות מסוימות יתחילו להיות יותר מורגשות בחודשים הבאים. הרבה ילדות קטנות, במהלך השנה השלישית לחיים, מתחילות להראות התנהגות אימהית במשחקים שלהן ואוהבות לחקות את התנועות של אימן ואת התגובות שלה. בנים, מצד שני, יתחילו בהדרגה לשחק במשחקי ההתגוששות, המסמלים הביטים אנרגטיים ורועשים של התפקיד הגברי. אך מצבים אלה חולפים מהר וילדה קטנה שמשכיבה בובה בעריסה ושרה לבובה שלה במשך דקה, מתלהבת גם ממשחק עם מכוניות שמתנגשות ומבנית ערמה של מכוניות ורכבות. בכל מקרה, הנטיות המיניות מתפתחות. תוך מספר שנים הזהות המינית של ילדך תקבע את רב הבחירות שלו. לעת עתה, ניתן ליהנות מהעובדה שילדך הקטן עדיין אוהב את הצבע הורוד בדיוק כמו את הכחול, ולא משנה לו אם מזמינים בנים או בנות לשחק איתו!