כאבי בטן מהווים אמנם תלונה שכיחה בקרב ילדים, – זו הסיבה לחמישה עד עשרה אחוזים מכל הביקורים אצל הרופא/ה או בחדר מיון, – אך רק לעתים נדירות מסתבר שהם מהווים סיבה לדאגה.

לרוב, כאבי בטן נגרמים על ידי זיהום נגיפי ונעלמים בתוך מספר ימים. מחקר מאוניברסיטת אינדיאנה הראה שרק לילד או שניים מתוך מאה ילדים היו בעיות חמורות עד כדי כך שדרשו טיפול מסוים או ניתוח.

חפשו את הסימנים

ישנם מספר סימנים שיש לפנות בעקבותיהם לשירותי הבריאות שלכם כדי שיעזרו להבין את המצב. באופן מוזר למדי, עוצמת הכאב היא לא בהכרח הבעיה החשובה ביותר. גזים שכלואים בלולאה במעי עלולים לגרום לילד לצרוח בפתאומיות בלי שתצליחו לנחמו, תוך התפתלות על הרצפה, אך ללא חום או הקאות וזה עובר כשהוא נרגע באמבטיה חמה. סימנים מדאיגים לכך שעלולות להיות בעיות חמורות יותר:

  • דפוס של כאב מתגבר במשך מספר שעות שגורם לילד לסרב לעמוד ישר, לתת לך לגעת לו בבטן או לזוז;

  • כאב בטן המלווה בחום גבוה;

  • הקאות, במיוחד של חומר חום, ירוק או צהוב או של דם;

  • בטן נפוחה ומתוחה, שבולטת יותר מהרגיל עבור הפעוט שלכם;

  • כאב בעת מתן שתן;

  • דם או מוגלה בשתן או שתן בצבע חום כהה, ו-

  • דם בצואה, צואה כהה שנראית כמו ריבת פטל שחור, או מוגלה בצואה.

אם יש לילדכם אחד מהתסמינים שצוינו לעיל או יותר, יש לפנות על כך לשירותי הבריאות שלכם באופן מידי.

כאבי בטן נשנים

אם כאבי הבטן הנשנים גורמים לילד להתעורר בלילה ומלווים בירידה במשקל, זה עשוי להצביע על דלקת או זיהום כרוניים במעי.

תלונות חוזרות ונשנות שעולות רק במצבים מלחיצים (כמו הגעה לבית ספר או גן חדש או יציאה לטיול) ושאינן מלוות בתסמינים אחרים, מהוות דרך לבטא מתח. מה שדורש בחינה זה הילד והמצב, לא הבטן.

כאב ופריחה

כאב בטן המלווה בפריחה על הישבן ו/או על הרגליים, הדומה לשטף דם, יכול להיגרם מתסמונת בשם ארגמנת ע"ש שונליין-הנוך. יכול להיות שמעולם לא שמעתם עליה, אבל היא שכיחה באופן מפתיע. איש לא יודע לבטח מה גורם לתסמונת, אך נראה שהיא קשורה לזיהום חיידקי או נגיפי. דלקת של כלי הדם הקטנים עשויה להוביל לדימום בעור, כמו גם במעיים ובכליות. המחלה אינה מסכנת חיים, אך רצוי שתהיה השגחה קפדנית של רופא/ת הילדים שלכם במשך כמה ימים.

רגישות למזון

רגישות למזון, במיוחד אי-סבילות ללקטוז, עלולה לגרום להתכווצויות ולגזים. פעמים רבות (אך לא תמיד) קיימת היסטוריה משפחתית של בעיות בעיכול חלב. אם ישנו חשד שזאת הבעיה, הורידו את החלב ואת מוצרי החלב (או את המזון שאחראי לכך לדעתכם) מהתזונה למשך שבוע. אם התסמינים יחלפו, השיבו את המזון בשנית. אם התסמינים יחזרו כשהחלב חזר לתזונה, שוחחו עם הרופא/ה שלכם בנוגע להתאמת התזונה של ילדכם כך שלא תכלול חלב, אך תספק מספיק סידן.

גורמים לא שכיחים לכאבי בטן

דלקת גרון

ייתכן שתופתעו לגלות שדלקת גרון עשויה להופיע לא עם כאב גרון, אלא עם חום וכאב בטן. לעתים נראה שהילד חולה בדלקת התוספתן, אך במקום זאת מאובחן כחולה בזיהום של חיידק הסטרפטוקוקוס.

זיהומים בדרכי השתן ודלקת ריאות

זיהום בדלקת השתן ודלקת ריאות עשויים לגרום לפעמים לכאבי בטן גם הם. רופאי הילדים בודקים את דגימות השתן וצילומי רנטגן של החזה, אם הם לא משוכנעים שכאב הבטן אכן בבטן. יש לשים לב לתלונות נוספות שמגיעות על אזורים נוספים, גם אם הדאגה העיקרית היא לגבי הבטן.

בטחו באינטואיציה שלכם

אם נראה לכם שילדכם חולה ממש, פנו לשירותי הבריאות שלכם, גם אם אין משהו מסוים שאתם יכולים להצביע עליו.