בני שלוש הם יצורים מרתקים. הפנטזיה, הדמיון והניסיונות שלהם להיות אחראים על עצמם עושים אותם מיוחדים מאוד.

משחק בכאילו

משחק בכאילו הפך לדרך חיים, שבה כל חפץ, אדם ואירוע הופכים למשהו אחר בדרך נפלאה.

ילדכם בן השלוש מתחיל עכשיו להמציא סיפורים כדי להסביר התרחשויות מסוימות בחיים שלו והוא גילה את כוחן של המילים לגרום לדברים לקרות.

חברים דמיוניים, שעומדים לרשותו בכל שעות היום, הם תוספות טבעיות ובריאות לבני הבית. אל תתייחסו אליהם יותר מדי, משום שהם נעלמים או הופכים לחשובים מדי אם מתייחסים אליהם יותר מדי.

בן השלוש אינו יכול לשקר בשלב זה, אך הוא עשוי לשחזר את המציאות באופן יצירתי כדי שתתאים לדברים כפי שהיה רוצה שיהיו. הוא חושב שהמילים שלו יכולות ליצור מציאות מועדפת וכי ניתן להתכחש למציאות לחלוטין.

משחקים עם אחרים

המשחק בגיל זה אמור להיות שיתופי ואינטראקטיבי מאוד. ההזדמנות שתעניקו לבן השלוש שלכם לשחק עם ילדים אחרים ולפתור סכסוכים איתם היא כנראה החלק החיוני ביותר בתמיכה שמקבלים מההורים בגיל זה.

תפקידה של השגרה

בני שלוש תלויים ביכולת לצפות דברים מראש, וזה חלק מהניסיון שלהם להבין את עולמם ולשלוט בו. אם יום אחד יהיה שונה מקודמו, רוב הסיכויים שהילד יהיה עצבני ובכיין. השמירה על סדר יום קבוע כל יום עוזרת להם לדעת מה יקרה הלאה, וכך מספקת להם תחושה של שליטה.

בני שלוש מאמצים טקסים כדי לשמור על תחושת אחידות ושליטה בעולם שלהם. השתדלו לכבד את הטקסים האלה, בהנחה שהם לא מאוד מפריעים לתוכניות שלכם.

מילים מקסימות

מקסים לשמוע את בן השלוש שלכם מדבר. אלה סיפורים פנטסטיים השאובים מהניסיון ומהדמיון, ומלאים בעובדות מעטות ובפרשנות מרובה. ילד בגיל זה לעולם אינו מאט את קצב הדיבור בגלל מחסור באוצר מילים, כך שמילים חסרות משמעות מופיעות בשיחה באופן קבוע, הגורמות לכם לראות את העולם באופן שונה. מזרקות מים, למשל, הופכות ל"משפרצות" ורכב שטח הופך "לאוטו-קופסה". תיהנו מכל ‘הטעויות' האלה משום שבקרוב מאוד אוצר המילים שלו יתרחב והמילים המומצאות ייעלמו.

תנו לילד בן השלוש לתרגל חיבור משפטים ולשחזר אירועים. הוא לא יבין מטפורות, בדיחות או משחקי מילים, אז כדאי להיזהר עם אלה משום שהם עלולים להתפרש אצלו כמשהו מפחיד. אדם "רותח" מזעם, מחשב ש"קרס" או יום ש"הידרדר" מצטיירים בראשו של ילד בן שלוש כמראות מוזרים ולא הגיוניים. שימו לב למבטים מבולבלים והבהירו את הדברים לילד המילולי שלכם. אפשר לעזור לילד על ידי הקראת ספרים קצת יותר מורכבים בגיל זה. חפשו ספרים עם משפטים קצרים המורכבים מהרבה שמות פעולה, תארים ושמות עצם המופיעים עם תמונות מתאימות ועם סיפור בעל משמעות.

הקניית משמעת לבן השלוש

פירושה של משמעת בשלב זה היא ליצור קשר ברור בין עשיית משהו רע להשלכות המעשה, כמו לומר לילד לנקות את הבלגאן שהוא עשה או לקחת לו צעצוע שהוא זרק.

אם הילד בן השלוש עושה משהו רע, חשוב שתתמודדו עם זה מיד, משום שאתם עשויים לזכור את זה מאוחר יותר, אך הילד לא

והחשוב ביותר, תיהנו מהקסם של גיל שלוש והתפעלו מהעבודה הקשה הנדרשת כדי לסדר את עולמו.

ייתכן שיעניין אתכם לקרוא גם: