כל ילד מתפתח בקצב שלו, לכן מוכנות לגן ומוכנות חברתית יכולות להתפתח כל אחת בקצב שונה. יש ילדים שמוכנים כבר בגיל 18 חודשים, בעוד שילדים אחרים צריכים להגיע לגיל שלוש או ארבע לפני שהם לוקחים תיק קטנטן או קופסת אוכל ויוצאים לדרך.

קחו בחשבון את הדברים הבאים:

  • האם הילד שלכם יכול לעבוד לבד? הוא אמור להיות מסוגל להתמקד ולסיים פאזל, ציור או בניית מגדל בכוחות עצמו ללא הנחיות ישירות או תמיכה של מבוגר. אם הוא אינו יכול לעשות זאת, נסו לעזור לו לפתח כישורים אלה בבית, והתאמנו על השלמת פעילות בת 5-10 דקות בלי שתהיו איתו בחדר.

  • האם הוא מסוגל לטפל בצרכיו באופן בסיסי? מרבית הגנים רוצים שהילדים ייגמלו מחיתולים לפני שהם מגיעים אליהם או לפחות שיראו סימנים חזקים של מוכנות לכך (אם הילד על סף גמילה, הדוגמה שילדים אחרים מהווים עבורו לרוב תעזור כתמריץ). האם הוא יכול לרחוץ ולייבש את ידיו בכוחות עצמו? האם הוא יכול לאכול חטיף בישיבה בשקט בכיסא או על הרצפה ללא השגחה מתמדת?

  • האם הוא יכול להשתתף בפעילויות קבוצתיות? למרות שמדובר במיומנות שתתפתח אצלו בגן, עליו להיות מוכן להתחיל. הוא צריך להיות מסוגל לשבת במעגל, להקשיב לגננת ולילדים האחרים ולהקשיב לסיפורים ולפעילויות המוצגים בקבוצה. תכניות המתקיימות בספרייה, קבוצות משחק ופעילויות מאורגנות עבור הורים הן דוגמאות למקומות בהם אפשר לבדוק אם הילד יכול להיות חלק מקבוצה.

  • האם הוא יכול להיפרד מכם למשך מספר שעות בכל פעם? אם הילד מוכן להישאר עם שמרטפים או מוכן ללכת למעון, יש סיכוי טוב שהוא יהיה מוכן להיפרד מכם בשביל חווית הגן, אף על פי שכל ילד זקוק לקצת תמיכה וזמן הסתגלות. עם זאת, אם ילדכם עדיין נצמד אליכם, צורח ולא מוכן להרפות, תצטרכו להרגיל אותו לפרידות לזמן קצר יותר בהתחלה. תצטרכו גם לעבוד בשיתוף עם הגן לפיתוח תכנית מעבר הדרגתית.

  • האם הוא יכול להתמודד עם לוח הזמנים של הגן? גני הילדים הם מקומות עמוסים בתעסוקה, הכוללת בדרך כלל פעילויות, זמן חטיף, משחקים בחוץ בשעות הבוקר וזמן שקט למנוחה בצהריים. אם הילד שלכם עדיין מנמנם בבקרים או אם יש לו בעיה לבצע פעילויות מסוימות בשעות הבוקר, הוא כנראה אינו מוכן לגן הילדים.

כל ילד הוא שונה; הם גדלים ומתפתחים בקצב שונה. אם הילד שלכם אינו מוכן לגן, חכו עד שזה יבוא כדי שתוכל להיות לו חוויה שמחה וחיובית כשהוא ילך לגן לראשונה.