פסק זמן הוא זמן במהלכו הילד מורחק ממצב בעייתי או מפיתוי. זו הזדמנות עבורו להירגע, להתעשת ולזכור מה מצופה ממנו.

כך הופכים את פסק הזמן לכלי יעיל

הביאו בחשבון את גילו של ילדכם

ילדים בגילאי 18-24 חודשים עד בערך גיל 5. אף על פי שכל ילד שונה, ילדים קטנים יותר שלא ממש יבינו "את העניין" וילדים גדולים יותר בדרך כלל מחייבים שימוש בדרכים מתוחכמות יותר כדי ללמדם איך להתנהג כמו שצריך.

הקפידו על הכללים

במהלך פסק הזמן, הילד אינו מקבל את הזכות לדבר עם הוריו או עם המטפל. פסק זמן נועד להיות צורה קלה של בידוד והרחקה שאומרת למעשה, "כשאתה מתנהג ככה, אתה לא יכול להיות חלק ממה שקורה".

קבעו חוקיות

זה דורש השקעת זמן, שמרבית ההורים מאמינים שהיא משתלמת. קביעה מחדש של ציפיות הילד היא משימה קשה יותר מאשר לעשות זאת נכון בפעם הראשונה, אך פעולה זו עדיין שווה את הזמן ואת האנרגיות המושקעים.

הכנת מקום לפסק זמן

הניחו כיסא במקום בטוח אך משעמם, כגון פינה בחדר האוכל או אזור כניסה שמשתמשים בו לעתים רחוקות. ודאו שהמקום מרוחק מהמטפל/ת או מההורים ומ"זירת הפשע". כשנמצאים במרכז העניינים, קיימות הזדמנויות רבות מדי לסיבוך הבעיה על ידי התנהגות מתגרה.

הימנעו משימוש בחדרו של הילד. זה יכול ליצור אסוציאציות שליליות למקום שאמור לשמש מקלט בטוח עבורו. חדר השינה גם בדרך כלל מכיל יותר מדי הסחות דעת.

ודאו שהמיקום בו מתבצע פסק הזמן הוא מקום בטוח בו אפשר להשאיר את הילד לבד ללא השגחה. מקומות כמו במעלה גרם מדרגות, ליד חפצים שבירים וליד דלת שיכולה להיפתח בקלות הם בהחלט לא המקומות המתאימים.

איך מבצעים זאת

בפעם הראשונה תזהירו

לאחר שתי אזהרות לגבי התנהגות אסורה, הכריזו רק, "טוב, הגיע הזמן לפסק זמן". לא יותר מזה. הרימו את הילד והושיבו אותו בכיסא פסק הזמן.

הפעילו טיימר

משך הזמן צריך להיות דקה אחת לכל שנה בחייו של הילד.

היו תקיפים והחלטיים

אם הילד קם מהכיסא, פשוט החזירו אותו לכיסא והפעילו את הטיימר מחדש. אל תאמרו שום דבר ואל תיכנעו. 

לסלוח ולשכוח

כשהטיימר מצלצל אמרו, "זהו, נגמר", תנו לו חיבוק והשאירו את הדברים כך. אל תזכירו שוב את הנושא. תנו לו משהו חדש לעשות, חלופה חיובית לפעילות האסורה.

מלכודות נפוצות

לדבר יותר מדי

זה רק מבלבל את הילד, מוסיף למתח הקיים ומעצבן את כולם. משפט פשוט המתאר מה הוא עשה לא בסדר מיד לאחר ביצוע ה"פשע", ולאחריו המשפט "הגיע הזמן לפסק זמן", הם כל מה שדרוש.

תוצאות הפוכות

אם פסק הזמן מוביל לתשומת לב רבה יותר לילד מאשר כשהוא מתנהג יפה, הוא ימשיך למשוך את תשומת הלב שלכם בעזרת אותה התנהגות מתגרה.

ההורה נסער יותר מדי

עצרו שנייה כדי להירגע. לכו שוב לילד, ציינו את הסיבה לפסק הזמן ושימו אותו בפסק זמן. הקפידו לשמור תרחיש זה למקרים של “פשעים” חמורים ולא להפוך שיטת ענישה זו להרגל.

אי מתן תגמול על התנהגות טובה.

אחת השיטות היא "לתפוס אותו על חם" כשהוא מתנהג יפה. זה קשה משום שכאשר ההתנהגות הפסולה מחמירה, יש נטייה טבעית להרחיק את הילד ואפילו לנסות להתעלם ממנו.

נסיבות מיוחדות

התנהגות

אם הילד שלכם נרעש או חולה, הוא לא ילמד מפסק הזמן. בקרב ילדים שחוו פרידות רציניות רבות, פסק הזמן רק מעלה רגשות כואבים, אשר מבטלים את ההזדמנות ללמידה.

גיל התפתחותי

ילדים בעלי עיכוב בהתפתחות או בעלי כישורים קוגניטיביים מתקדמים ידרשו התייחסות בהתאם לגיל ההתפתחותי שלהם ולא לפי הגיל הכרונולוגי שלהם.

מבזבזים יום שלם בפסקי זמן?

אם אתם רואים שילדכם מתגרה במיוחד, ייתכן שזה משום שהוא חווה מתח או לחץ, או פשוט משום שהוא משועמם. בדקו עם עצמכם אם אתם מקרינים לחץ ' הילד יתנהג בפרובוקטיביות כדי להוציא אתכם מהמצב הזה, גם אם זה אומר להסתכן בכעס מצדכם.