A320_2

מתי לגמול מחיתולים - טיפים שימושיים לגמילה

רוב הילדים אמנם מייחלים לרגע בו יוכלו ללכת לשירותים בעצמם, אך ההרטבות הבלתי נמנעות עלולות לתסכל אותם. התמרון בשטח האפור שבין החיתולים והתחתונים יכול להיות קשה גם עבורכם.

קבלו טיפים שיעזרו להפוך את הגמילה מהחיתולים לקלה ככל האפשר עבור כל המעורבים.

חכו שילדכם יהיה מוכן

הניסיון לגמול מחיתולים ילד שאינו מוכן לכך עלול להאריך את התהליך. נסו להימנע מלהתחיל בגמילה כשיש שינויים גדולים אחרים בחייו של ילדכם, כמו מחלה, גירושין, מוות במשפחה (אפילו של חיית מחמד) או מעבר דירה.

לאט לאט

על מנת להתחיל בתהליך, ייתכן שתרצו לשים סיר לילה על רצפת השירותים למשך מספר ימים. אמרו לילדכם שהאסלה הקטנה מיועדת לו והגדולה היא של הגדולים. כמה ימים לאחר מכן תנו לו לשבת על הסיר (אפשר בבגדיו). לאחר מספר ימים נוספים החלו לשאול את ילדכם מספר פעמים בכל יום האם אפשר להסיר לו את החיתול כך שיוכל לשבת על המושב המיוחד שלו.

השיגו את הציוד המתאים

על סיר הלילה להיות נמוך מספיק כך ששתי רגליו של הילד יוכלו לעמוד היטב על הקרקע. אל תתפתו לקנות אביזר שמסיט את השתן לסיר (מגנים שמתחברים לקדמת הסיר כדי למנוע מהשתן של הבנים לברוח החוצה). הם נראים כמו רעיון מצוין, אבל עלולים להכאיב לילד שלא ישב על המושב בצורה נכונה, והדבר האחרון שתרצו הוא שהבן שלכם יקשר את ההליכה לשירותים עם כאב.

אל תורידו את המים בנוכחותו של ילדכם, לפחות בהתחלה

יש ילדים שמרותקים לעניין ורוצים להוריד את המים שוב ושוב ושוב, אך יש ילדים שחשים אימה וחושבים שחלק מהם נשאב לתוך האסלה.

כדאי להוריד למינימום או לבטל כליל את כמות הנוזלים שהוא שותה כשעה לפני שעת השינה.

זה יגביר את הסיכויים שילדכם יתעורר יבש, מה שייתן לו יותר ביטחון.

למדו לזהות את הסימנים

כשאתם רואים שהוא מצמיד ברכיים ומקפץ, חפשו את השירותים במהירות.

היו חיוביים, אך לא יותר מדי חיוביים

אם תתלהבו יותר מדי מתוכן החיתול זה יגרום לפעוט להאמין שהוא ייצר משהו בעל ערך, וזה עלול לגרום לו לרצות לשמור את המשהו הזה לעצמו (ואפילו בתוך גופו).

זה יכול להיות כיף

בנים שנמצאים בשלבים הראשונים לגמילה מהחיתולים גרועים בלכוון לסיר. אפשר להפוך את מתן השתן לפעילות מהנה עבור בנכם ולמלכלכת פחות עבורכם, אם תשימו דגני בוקר עגולים או מטרות אחרות במים, או שתוסיפו קצת צבע מאכל כחול (שהופך לירוק כשהשתן הצהוב פוגע בו).

אל תדאגו לגבי הגמילה הלילית עדיין.

חכו לפחות עד שילדכם מתעורר עם ישבן יבש באופן קבוע אחרי התנומות ולפעמים גם בבוקר. שליטה לילית בשלפוחית מגיעה בדרך כלל רק כשנה לאחר שהושגה שליטה ביום.

תתאמו את הגישה שלכם עם מטפלים אחרים

חוץ ממקרים של שינויים משמעותיים בחיים, ברגע שהתחלתם את תהליך הגמילה מהחיתולים אי אפשר לחזור אחורה. כדאי ליידע את כל הגננות והמטפלים במה שאתם עושים בבית, ולבקש מהם לעשות אותו הדבר.

אל תענישו כחלק מתהליך הגמילה.

בלתי אפשרי להכריח את הילד ללכת לשירותים אם הוא לא מוכן לכך או לא רוצה. ילדים שמרגישים שלוחצים עליהם מנסים לפעמים להשיג שליטה מחדש במצב על ידי כך שהם מסרבים לצאת מחיתולים, או בכך שהם לא עושים את צרכיהם. זה עלול להוביל לעצירות או לבעיות אחרות שיצטרכו טיפול של שרופא/ת הילדים.

היו עקביים וסבלניים: תופתעו לגלות עד כמה מהר הקטנטן שלכם ירכוש את המיומנות החדשה הזו!

בנוסף אולי תאהבו את: