שמות לבנות מהתנך, הנם חלק בלתי נפרד ממגוון שמות יפים ובעלי משמעות לבנות. ישנם עשרות שמות מיוחדים לבנות מהתנך, כל אחד בעל משמעות מהתורה וערכים של יהדות ומסורת. שמות מהתנ"ך לבנות יהיו תמיד שזורים בתרבות היהודית וחלק בלתי נפרד מאתנו, כעם. ישנם שמות לבנות מהתנך המוזכרים פעם אחת ואחרים, אף יותר. בחירת שם לתינוקת שלכם, מתוך מגוון רחב של שמות לבנות עם משמעות מהתורה, מאפשרת להעניק לה שם יפה, משמעותי ומיוחד.

מחולל השמות שלנו כולל מגוון עצום של שמות לבנות, כולל שמות נוספים לבנות מהתנך. מתוך הרשימה בחרנו 12 שמות תנכיים לבנות, מיוחדים ויפים, כל אחד בעל משמעות וחיבור למסורת וליהדות. ישנם שמות גם עם פירושים ממקורות שונים, כולל 'האקדמיה ללשון העברית' ושל עמותת 'עיתים', הפועלת למען מפגש חיובי ומשמעותי של כל אדם עם החיים היהודיים.

להלן 12 שמות לבנות מהתנך, מתוך מגוון רחב של שמות, גם אותם תוכלו למצוא במחולל השמות שלנו:

1. תמר

השם תמר מוזכר פעמיים בתורה: תמר הייתה בתו של דוד המלך ואחותו היפה של אבשלום (שמואל ב' – פסוקים י"ג). בספר בראשית מוזכרת תמר - כלתו של יהודה, שילדה את התאומים פרץ זרח (בראשית ל"ח), ואשתו של ער בנו.

ישנם מקורות אשר מעניקים משמעות לכל אות בשם:

ת  - פותחת את השם עם תמימות, רגישות וטוב לב.

מ - מחזקת עם אומץ, רוחניות וחכמה.

ר – מסיימת את השם עם יכולת חשיבה וביטוי וחריצות.

'האקדמיה ללשון העברית' מתייחסת לשם תמר כאחד מהשמות מהתנ"ך לבנות, שם המוזכר במזמור צב בספר תהילים, המציג את סגולותיו של עץ התמר: "צַדִּיק כַּתָּמָר יִפְרָח, כְּאֶרֶז בַּלְּבָנוֹן יִשְׂגֶּה" (פסוק יג). בנוסף להיותו עץ גבוה וזקוף, דמותו של הצדיק נמשלת לעץ התמר שיש בו פרי/טעם ואין בו ריח, באותו אופן חלק מעם ישראל יש בו תורה אך אין בו מעשים טובים.

כלי שימושי לתקופת ההריון

כלי שמות לתינוקות

מחולל שמות לתינוקות

סינון לפי מגדר:

בת

בן

יוניסקס

סינון לפי נושא:

טבע

מהמקורות

בינלאומיים

מיוחדים

2. אביגיל

אשת נבל הכרמלי, אותה נשא לאישה דוד המלך, לאחר מות נבל (שמואל א'-כה'). נאמר עליה כי היא טובת שכל ויפת תואר.

על פי עמותת 'עיתים' השם אביגיל מורכב משתי מילים: 'אב' ו'גיל', המסמלים שילוב של כובד ראש ושמחה.

הנומרולוגיה מייחסת לשם אביגיל תכונות של רגישות, אינטואיציה טובה, דמיון, הימנעות מוויכוחים, כמיהה אחר שלום והזדקקות מתמדת לחום ואהבה.

3. יעל

גם השם יעל נמנה עם שמות לבנות מהתנך. יעל הייתה אשת חבר הקיני, שהרגה את סיסרא -  שר צבאו של יבין מלך כנען, באמצעות יתד האוהל. כך הושיעה את ישראל מידו (שופטים ד').

על פי 'האקדמיה ללשון העברית', השם יעל, נמנה עם 10 השמות המובילים לבנות כבר כמה עשורים. ב'שירת דבורה', זוכה יעל לברכה ככתוב: "תְּבֹרַךְ מִנָּשִׁים יָעֵל אֵשֶׁת חֶבֶר הַקֵּינִי, מִנָּשִׁים בָּאֹהֶל תְּבֹרָךְ" (שופטים ה/ כד).

בנומרולוגיה השם יעל מבטא רגישות, יכולת הקשבה, דיפלומטיות, כריזמה, רוחניות ורצון לטפל ולעזור.

4. דבורה

דבורה הייתה המינקת של רבקה (בראשית ל"ה). בנוסף מוזכר שמה של דבורה הנביאה (שופטים ד'), שהייתה 'אשת לפידות' אשר שפטה את ישראל בעת ההיא, וחזתה את ישועת ישראל במלחמה נגד סיסרא. המקורות מתארים את  דבורה המקראית הנביאה, כדמות אסרטיבית, שופטת ומנהיגה שנהגה לקבל החלטות נבונות והובילה את עם ישראל לניצחונות. המשמעות המשויכת לשם דבורה היא: מנהיגות, אומץ וסדר.

בנומרולוגיה מייצג השם דבורה יצירתיות, יכולת הבעה, טוב לב ועזרה לחלשים, אצילות ויכולת לסלוח.

5. רחל

רחל אמנו, אשת יעקוב אבינו (בראשית כ"ט), הייתה יפת תואר ויפת מראה. רחל הייתה אחת מארבע האמהות של עם ישראל – שמה של כל אחת, נמנה עם שמות לבנות מהתנך.

לשם רחל משויכת במקורות המשמעות של פרפקציוניזם, טוב לב, יופי וצניעות.

רחל המשוררת, ששיריה הפכו לחלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית, היא מהבולטות במשוררות השזורות בהיסטוריה והתרבות הישראלית. שיריה המיוחדים הולחנו ומושמעים עד היום.

6. אבישג

אבישג השונמית שירתה את דוד המלך באחרית ימיו והייתה יפת מראה (מלכים א', פסוק א'). יש הטוענים כי האותיות הסופיות של השם אבישג - שג, מרמזות על הצלחה ושגשוג.

על פי מקורות שונים מוזכר השם אבישג כסמל לעצמאות, חשhבה אנליטית והצלחה. גם הנומרולוגיה מייחסת לשם זה תכונות כמו: שאפתנות, חתירה להשגת יעדים, אומץ לב ויצירתיות.

7. אסתר

אסתר המלכה הייתה גיבורה מקראית ואחת מתוך שבע נביאות של היהודים, שהצילה את מרדכי היהודי ואת עם ישראל מהגזרות של המן הרשע, כמפורט במגילת אסתר. כחלק מתכונותיה הטובות מוזכרות גם חוכמתה, יופייה והכריזמה שאפיינה אותה. אסתר היא שמספרת למלך אחשוורוש כי המן מתכוון להשמיד אותה ואת העם היהודי, דבר שמוביל לתלייה של המן ולמנוי מרדכי במקומו.

אסתר הוא צמח נוי זקוף וגבוה, הפורח ברחבי ארץ ישראל ופורח זמן ממושך, כחצי שנה ויותר.

8. נעמי

אשת אלימלך. השניים גרו בבית לחם ועברו לשדה מואב בשל רעב בארץ. נעמי חזרה לארץ, לאחר מות בעלה ושני ילדיה. תכונות אופי המיוחסות לשם נעמי בקבלה הנן אדיבות, וחברותיות. 'האקדמיה ללשון העברית', מסבירה כי השם נעמי נגזר למעשה משם העצם נעם או בלי ניקוד נועם, שהנו שורש המילים: נעים ונעימות המסמלות עדינות, רכות ושלווה.

9. רות

רות הייתה כלתה הנוכרייה והמואבייה של נעמי (שמוזכרת במגילת רות). לאחר מות בניה של נעמי, נישאה רות לבועז. שניהם הפכו להוריו של דוד המלך. היותה של רות נדיבה וחרוצה מעניק לשם משמעות מיוחדת, גם בשל הקשר בין הדמות למקורות היהודים. תכונת אופי נוספת המיוחסת לשם זה היא יצירתיות, ולפי הקבלה גם מנהיגות ומשפחתיות.

10. יהודית

אשת עשיו, בת בארי החיתי (בראשית כ"ו). על פי המקורות השונים, השם יהודית מדגיש את הזהות לדת היהודית ואף רומז על הכרת תודה. גם לפי הקבלה מסמל השם את הקשר לעם היהודי ושורשיו, קדושה וחיבור לדת ולמסורת.

11. אלישבע

בת עמינדב ואשת אהרון, אחיו של משה רבנו (שמות ו').

עמותת 'עיתים' מספרת כי המספר 7 בתרבות היהודית הנו בעל ערך סמלי רב, המתייחס למחזוריות של הטבע, שלמות שנחשבת לקדושה. כך גם השבת, המצוינת ביום השביעי ושנת השמיטה המצוינת מדי 7 שנים. הנומרולוגיה מייחסת לשם אלישבע תכונות אופי כמו יושר וצדק, שאפתנות, יצירתיות, פעלתנות, בטחון עצמי וחריצות.

12. דינה

אשת יעקוב אבינו וביתו של לבן החותן של יעקוב (בראשית כ"ט).

על פי עמותת 'עיתים', השם דינה נגזר מהמילה 'דין', שמשמעותה צדק. על-פי המדרש, דינה נולדה מתוך רחמי לאה על אחותה רחל. לאה חששה כי אם ייוולד לה בן נוסף, רחל העקרה תדע שמספר בניה של לאה, יהיו כמספר בני השפחות. אחרי לידת של בתה של לאה דינה, ילדה רחל את בנה הראשון - יוסף. לאה חשבה כי בכך שנולדה לבה בת נעשה צדק עם אחותה ולכן קראה לה דינה. על פי הנומרולוגיה, תכונות אופי המיוחסות לשם הנן: משפחתיות ויצירתיות ועל פי הקבלה, חוש צדק ואכפתיות.

בחירת שם לתינוקת אותה אתם עומדים לפגוש בקרוב, היא דבר מאתגר ומרגש. ישנם כל כך הרבה שמות לבנות, חלקם תאהבו ואחרים קצת פחות. כל הורה לגופו. אחד המקורות היחודים לשמות של בנות הם שמות תנכיים, בעלי ערך מוסף ומשמעות ייחודית. במאמר זה הצגנו לכם 12 שמות לבנות מהתנך, מתוך מגוון רחב של שמות עבריים לבנות ושמות תנכיים - כולם שמות יפיפיים ומיוחדים, הקשורים למסורת וליהדות. מוזמנים להיכנס למחולל השמות שלנו, שם תוכלו למצוא רשימת שמות לבנות, כולל שמות מהתנ"ך לבנות הנוספים ל-12 השמות המוזכרים כאן. אם אתם מחפשים משהו קצת אחר, תוכלו לחפש שמות במאמר על שמות יוניסקס לבנים ובנות. במידה ויש לכם תאומיקס (תאומים בן ובת), תוכלו למצוא רעיונות במחולל השמות או במאמר שלנו בנושא שמות של בנים גם שם לקטן. אם אתם מעוניינים במשהו עם ניחוח של חו"ל מוזמנים להכנס למאמר שלנו בנושא 'שמות בינלאומיים לבנות' ולאסוף גם משם מספר אפשרויות.

בהצלחה והמון מזל טוב!