A43_2

תפרחת חיתולים טיפול ופתרונות

אם שמת לב שאזור החיתול של התינוק שלך נראה קצת אדום או מגורה, יש סיכוי שזאת תפרחת חיתולים. אנחנו בפמפרס נמצאים כאן כדי לתמוך בך בהגנה על עור תינוקך, במניעת תפרחת חיתולים ובטיפול בה כדי לעזור לתינוקך להחלים במהירות האפשרית.

מהי תפרחת חיתולים?

תפרחת חיתולים היא צורה שכיחה של דלקת בעור שעשוי להיות אדום או גבשושי סביב אזור החיתול של תינוקך.

תסמיני תפרחת החיתולים

אם אזור החיתול של התינוק שלך נראה מגורה ואדום, רוב הסיכויים שמדובר בתפרחת חיתולים. העור עשוי גם להיות מעט נפוח וחם למגע. תפרחת החיתולים עשויה להיות קלה – כמה נקודות אדומות שמסתמרות באזור קטן – או נרחבת, עם בליטות אדומות ורגישות שמתפשטות לבטן ולירכיים של תינוקך.

.

אם לפריחה יש גם בליטות אדומותורודות סביב כתם אדום באזור החיתול או סביב הפה של התינוק, ייתכן כי הפריחה הפכה לתפרחת חיתולים פטרייתית, המחייבת טיפול באמצעות תרופה אנטיפטרייתית למריחה על העור.

מאחר שתינוקך אינו יכול להביע במלים מה בדיוק לא בסדר, הוא עשוי להביע את אי הנוחות שלו באמצעות בכי או אי שקט, במיוחד בזמן החלפת חיתולים, וייתכן שיופיע גם חוסר תיאבון.

תפרחת חיתולים טיפול ופתרונות

על מנת לטפל בתפרחת חיתולים, חשוב להחליף לתינוק את החיתול בתדירות גבוהה כדי להפחית את הלחות על העור.  להלן עוד כמה טיפים על הטיפול בישבן התינוק

  • כדאי לתת לתינוק להיות קצת בלי החיתול בכל יום, כדי לאוורר את העור.
  • לאחר שהייתה לתינוק יציאה, יש לנקות את ישבנו ביסודיות ולטפוח עליו עד לייבושו לפני ששמים לו חיתול.
  • יש למרוח שכבה עבה של משחה המכילה תחמוצת אבץ או וזלין, או משחה מומלצת על ידי הרופא/ה של תינוקך, כדי למנוע משתן להגיע לעור המגורה.
  • כדאי לחשוב האם שינית לאחרונה את התזונה של התינוק או משהו אחר בסביבתו שעשוי לגרום לפריחה.
  • יש להתקשר לרופא/ה אם הפריחה לא נעלמת לאחר מספר ימים, או אם מופיעות שלפוחיות או בליטות מלאות מוגלה.

מניעת תפרחת חיתולים

תפרחת חיתולים היא שכיחה למדי, אך להלן כמה טיפים למניעת פריחה בישבן של התינוק שלך

  • יש להקפיד להחליף לתינוק את החיתול ברגע שמתאפשר לאחר שהוא מרטיב או מלכלך.
  • יש לנקות את אזור ישבן התינוק ביסודיות לאחר כל יציאה ולהניח למקום להתייבש, תוך זהירות לא לשפשף את העור יותר מדי או חזק מדי.
  • למרוח על ישבן התינוק שכבה דקה של משחת הגנה או וזלין.
  • כאשר מלבישים חיתול נקי, יש להדק אותו בצורה שתהיה נוחה לתינוק, לא צמוד מדי ולא רופף מדי, ולהשאיר מקום לזרימת אוויר.
  • אם ילדך מקבל אנטיביוטיקה, או אם יש לו שלשול, יש להשגיח היטב על אזור החיתול ולהחליף את החיתול לעתים קרובות יותר.

מה עוד יכול לגרום לפריחה באזור החיתול מלבד תפרחת חיתולים?

מה שנראה לך כתפרחת חיתולים על ישבנו של ילדך עשוי בהחלט להיות מחלת עור קלה אחרת שמתרחשת בילדות. מסיבה זו, חשוב להכיר את ההבדל בין תפרחות חיתולים ובין תחלואים שכיחים אחרים, כך שיהיה אפשר לטפל בכל אחד מהם ביעילות. אימפטיגו, סבוריאה דרמטיטיס ופריחת חום הן המחלות שבדרך כלל טועים לחשוב שהן תפרחת חיתולים.

אימפטיגו

זיהום עור חיידקי מדבק שמופיע באזור החיתול ועל הפנים והידיים, עם פצעונים וגלדים בצבע דבש שנוצרים בהם שלפוחיות וגרד. מכיוון שהמחלה הזאת מדבקת, על כל בני המשפחה לרחוץ ידיים לעתים קרובות בסבון אנטיבקטריאלי כדי למנוע ממנה להתפשט. כשרואים סוג זה של פצע יש לפנות לרופא/ת המשפחה ותנתן כנראה משחה אנטיביוטית או אנטיביוטיקה לנטילה דרך הפה.

סבוריאה דרמטיטיס

מחלת עור שכיחה שעלולה להופיע אצל תינוקות בשנתם הראשונה. מדובר בכתמים עבים, קשיחים ואדומים המכוסים בקשקשים עבים בצבע לבן או צהוב, במפשעה, אברי המין והבטן התחתונה של תינוקך. לעתים כתמים מסוג זה מופיעים גם בקרקפת. אפשר לנסות למרוח על האזורים הנגועים משחת קורטיזון או הידרוקורטיזון שניתן לקנות ללא מרשם רופא ולשמור על ניקיונו של התינוק ועל היובש בעורו. אם הסבוריאה לא חולפת בהקדם, יש לפנות לרופא/ת הילדים לקבלת משחת קורטיזון חזקה יותר.

פריחת חום

חום ולחות יכולים להוביל לפריחת חום, הנגרמת כאשר זיעה מצטברת על העור ואין ביכולתה להתאדות. מצב זה פחות שכיח לאחר גיל שלושה חודשים והוא נראה כמו התפרצות אקנה, עם בליטות ורודות קטנות מאוד שיכולות להופיע בקפלי העור באזור החיתול, במיוחד במקומות בהם בטנת הניילון של החיתול או כיסוי החיתול נוגעים בעור. רטיבות ולחות הן הגורמים העיקריים לפריחת חום, לכן יש לוודא שילדך לא לבוש חם מדי ושעורו נשאר יבש. אם פריחת החום נראית חמורה, יש לפנות לרופא/ה.

בנוסף אולי תאהבו את: