אין אין אין חגיגה, בלי מתנות לגיל שנה. אז אילו משחקים לגיל שנה אפשר לקנות? האם מדובר בהכרח בנושא מגדרי? האם כדאי שהמתנה תתאים למצבו של הילד בזמן הנתון, או שעדיף לרכוש משהו שישמש אותו בעוד כמה חודשים? האם כדאי לרכוש צעצועים לגיל שנה המסייעים בהתפתחות, או שעדיף לבחור משהו שהילד באמת אוהב? ואולי כדאי ללכת אתו לחנות ושהוא יחליט?

מתנות לגיל שנה – מאיפה מתחילים

מתחילים מהסוף... הסתכלו על הילד שלכם, ועל פי היכרותכם הקצרה נסו לאפיין את מי שהוא ברגע הזה. האם הוא אוהב להוציא את הסירים והמחבתות ולהפוך אותם לכלי נגינה? יכול להיות שבכל פעם שאתם קוראים ספר, הוא מנסה להבין מה קורה שם בין הדפים? אולי הוא פשוט אוהב לשכב או לשבת ולבהות? מתנה לילד בן שנה צריכה להיות מתאימה לאופיו של הילד, צרכי הבשלות שלו ושלב ההתפתחות בו הוא נמצא.

בחירת מתנות לגיל שנה היא ציון דרך חשוב. בעידן הדיגיטלי בו חשוב לשמור על פשטות, במיוחד שמדובר בילדים קטנים. הזול במקרה הזו, הוא לא בהכרח היקר ותתפלאו לגלות, איך כדור אחד קטן וצבעוני, יכול לשמח את הילד שלכם, לפעמים, הרבה יותר מצעצוע ראוותני.

משחקים לגיל שנה – צעצועי התפתחות

קודם כל, חשוב לדעת שבגיל זה, האריזה חשובה לא פחות מהצעצוע עצמו. עצם פעולת פתיחת המתנה, וההתעסקות שהיא דורשת, יכולה להפוך למשחק ולאפשר לפעוט רגעים של הנאה.

בואו נדבר רגע על התוכן... כשאתם בוחרים צעצוע שיהפוך לאמצעי נוסף בהתפתחות של ילדכם, חשוב שתתייחסו לכמה דברים חשובים:

  • הילד בשלב הזה יכול לחקור באמצעות הידיים שלו, ולכן חשוב לבחור מתנות לגיל שנה, שיהיו מורכבות ממגוון רחב של מרקמים, כדוגמת כדורי הפלא או התיבות העשויות מעץ, המאפשרים להפעיל (כמעט) את כל החושים.

  • העדיפו מתנות לגיל שנה, שיאפשרו לפעוטות חופש פעולה, ולא יכילו הוראות מפורטות וקפדניות.

  • בחרו בצעצועים שניתן להשתמש בהם במגוון דרכים. פעוטות אוהבים לפרק, להרכיב בחזרה, לשלוף, לשים, להוסיף, לבנות. צעצועים שיאפשרו לפעוט ורסטיליות, יעודדו את הרצון שלו לחקור ויכולים גם להשפיע על התפתחותם.

  • נסו למצוא גם צעצועים לגיל שנה, המעודדים חיפוש פתרונות לבעיות.

  • משחקים בגיל שנה, יכולים לתת לילד הזדמנות לתרגל מיומנויות חדשות שוב ושוב. צעצועים שנותנים לילדים הזדמנות להבין משהו בעצמם - או עם אימון קטן - לבנות את כישורי החשיבה הלוגיים שלהם, ולעזור להם להפוך לפתרון בעיות מתמשך. משחקים אליו יכולים גם לסייע לילדים לפתח מיומנויות במרחב (להבין איך הדברים משתלבים יחדיו), להתנסות בתיאום עין-יד, ומיומנויות מוטוריות עדינות, תוך שימוש בשרירים הקטנים בידיים ובאצבעות). לדוגמא: מיון צורות, משחק עם בלוקים או כוסות בגדלים ובצבעים שונים, בניית מגדל קוביות ועוד.

מתנות לגיל שנה שיעודדו את הדמיון

חפשו משחקים לגיל שנה, שיכולים לעורר את דמיונו של הילד, וגם לעזור לו לפתור בעיות ומיומנויות, ולפתח חשיבה לוגית – לדוגמה: חיות צעצוע מפלסטיק ודמויות פעולה, בתי בובות ידידותיים לילדים, כלי רכב מעץ או חיות פרווה.

נסו לשלב בין דמיון למציאות. הפעוט יכול להבין כיצד מתנהלים אובייקטים בעולם. מסיבה הא גם ירצה לשחק עם הדברים "האמיתיים" שלכם, כמו השלט של הטלוויזיה. רכשו לו מתנות לגיל שנה, שיאפשרו לו להרגיש קצת יותר גדול. צעצועים מסוג זה, יכולים לסייע לפעוט ללמוד על פתרון בעיות, ללמוד איך הדברים משתלבים יחד, ולפתח מיומנויות מוטוריות עדינות (שימוש בשרירים הקטנים בידיים ובאצבעות). דוגמאות: כלים מפלסטיק ומזון, מפתחות צעצוע, בגדים, כלי נגינה, מטאטא ומברשות.

מתנות לגיל שנה המעודדות פעילות פיזית

משחקים לגיל שנה שיעודדו את הפעוט להיות פעיל, יכולים לחזק אותו, ולאפשר לו להרגיש טוב יותר עם גופו. חפשו צעצועים המסייעים לילד לתרגל מיומנויות פיזיות קיימות, ולפתח חדשות, כגון: כדורים בצורות ובגדלים שונים, תלת אופניים, הליכון לתינוק, שולחן פעילות לתינוק, ערכת באולינג, מתקן כדורסל בגודל מתאים וצעצועי משיכה.

ספרים, אמנות ויצירה

ילדים בני שנה יכולים כבר להתאמן בדיבור ואף לזהות חרוזים, ולכן חשוב לתת להם מענה ראוי, גם כשאתם בוחרים מתנות לגיל שנה. ספרים, אותיות מגנטיות, וציוד אמנותי כמו עפרונות צבע המתאימים לגיל שנה ואביזרים יצירתיים נוספים, יכולים לעזור לילדכם לפתח מוקדם מיומנויות קריאה וכתיבה.

מתנות לגיל שנה – שוויון ומגדר

רשתות צעצועים ברחבי העולם וגם חנויות מסוימות בארץ, טוענות שחלוקת החנות לצבע כחול עם צעצועים המיועדים לבנים, ולוורוד – עם צעצועים המיועדים לבנות, כבר פחות רלוונטית. חנויות אלו מציעות אזורים המחולקים למרחבים על פי תחומי עניין, גילאים והחומרים ממנו עשויים הצעצועים. רגע לפני שאתם יוצאים למסע רכישת מתנות לגיל שנה, נסו לחשוב מה מתאים לכם יותר, ונסו אף לשלב בין כל סוגי החנויות.

צעצועים לגיל שנה - DIY

אם יש לכם זמן, ואתם חושבים שאתם יצירתיים, למה שלא תכינו את המתנה בעצמכם? מתנות תוצרת בית הנן בעלות משמעות רבה. זה אומר, שכך יש לכם הזדמנות להעביר את זמנכם בחשיבה ויצירה, עבור הפעוט שאתם כל כך אוהבים. הכנת בגדים לבובה מבדים שיש בבית, הפיכת סוודר ישן לסט חמוד של חותלות, או יצירת משחק בו הילדים יכניסו אטבים (גדולים המותאמים לגיל שנה) לקופסה יפה שתעטרו כראות עינכם, דבר שיכול לעזור להם גם לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות תוך כדי שחרור פריטים לקופסה. קשטו תיבת אחסון לצעצועים שוב, תוך שימוש במרקמים שונים, באמצעותם תוכלו ללמד את הפעוט הרבה דברים.

זכרו כי גם אם מדובר בפעוטות בני שנה, מסע משותף בארץ הצעצועים, יכול להיות גם אפשרות נהדרת. כל חנות קטנה, יכולה להיראות להם כמו לונה פארק של אפשרויות.

עומדים לחגוג מסיבת יום הולדת שנה? יש לנו בשבילכם מגוון משחקים להדפסה בלחיצה.

המון מזל טוב!