כשהתינוק מגיע מוקדם מהצפוי וצריך לשהות זמן ממושך בבית החולים, הגיוני שיהיו שאלות רבות. סוזן דיקסון, רופאה להתפתחות הילד, עונה על כמה מהשאלות והחששות הנפוצים ביותר בקרב הורים לפגים.

השחרור מבית החולים

ש: מתי פגים משתחררים מבית החולים? אילו שקלולים נכנסים בהחלטה זו?

ת: תינוקות קטנים הולכים הביתה בדרך כלל שבועיים עד ארבעה שבועות לפני זמן הלידה המשוער שלהם, אך קיימים מספר חריגים.

גורמים רבים תורמים להחלטה האם לשחרר פג מבית החולים. הנשימה של התינוק, קצב הלב וחום הגוף חייבים להיות יציבים וסדירים כשהתינוק נמצא בעריסה רגילה. אם התינוק נמצא במעקב לאפניאה (דום נשימה) או לברדיקרדיה (קצב לב איטי), אתם חייבים לדעת כיצד להשתמש במוניטור ולהגיב להתראות. בדיקת שמיעה, בדיקת עיניים ובדיקות אחרות צריכות להתבצע לפני שהתינוק יוצא מבית החולים. התינוק צריך לעלות במשקל בצורה יציבה, לכן צריך שתהיה אפשרות להאכיל אותו בכל אמצעי שיידרש: הנקה, בקבוק או שילוב של כמה מהשיטות.

ביקורי בית

ש: האם כדאי לקבל מבקרים כשהתינוק מגיע הביתה?

ת: בהתחשב בגודל התינוק ובמידת העדינות שלו, אולי יהיה צורך להגביל את כמות האורחים או לבקש שלא יבואו בשלב זה. מצב שבו תינוק קטן מאוד שהה בבית החולים במשך שבועות ידרוש תקופת הסגר ללא מבקרים, ומצב של תינוק שמשקלו בלידה היה נמוך מאוד כנראה ידרוש כמות ביקורים מוגבלת במהלך השנה הראשונה או יותר.

הגבלת הביקורים יכולה להצטייר כפעולה קשוחה, בעיקר לאור העובדה שאתם רוצים לחלוק את האושר החדש שנפל בחלקכם בצורת תינוק קטנטן. עם זאת, היא חשובה ועוזרת לתינוק להימנע כמה שיותר מחשיפה לחיידקים מסוכנים. מישהו עם שיעול או צינון יכול לסכן תינוק המחלים ממחלת ריאות, מצב רפואי נפוץ בקרב פגים. מגע עם רופאים או עם בני משפחה החולים מעט אינו מזיק, אך זאת משום שהם חולקים את אותה סביבה עם התינוק. הגבלת מספר המבקרים מפחיתה גם את הסיכון לגירוי יתר. יותר מדי העברות מיד ליד, דיבורים וקפיצות יכולים להלחיץ ולהבהיל את התינוק. הקפידו לתכנן זמן משותף, רק למשפחה, כדי ללמוד להכיר את הילד.

ביקורי מעקב

ש: מתי אפשר להפסיק לקחת את התינוק לביקורי מעקב במרפאה או אצל הרופא/ה?

ת: בעיות למידה או הבנה מסוימות אינן מופיעות אצל הילד עד שהוא מגיע לגיל בית-ספר. חשוב להמשיך ללכת למרפאה עד לרגע שבו אורזים קופסת אוכל!

זכרו שהביקורים האלה הם מקור חשוב לתמיכה וגם לקבלת מידע חשוב.

החלטות יום-הולדת

ש: האם כדאי לנו לחגוג יום הולדת לתינוק ביום הלידה הממשי או ביום הלידה המשוער?

ת: התאריך שבו התינוק הגיע לעולם הוא התאריך החוקי שלו, אך ייתכן שההתפתחות שלו תתאים יותר ל"גיל המתוקן" (הגיל שתוקן לפי מספר השבועות שהקדימו את תאריך הלידה המשוער). למה לא לחגוג את שני התאריכים? יהיה לכם הרבה מה לחגוג כשתיזכרו בכל מה שעברתם!

שאר בני המשפחה

ש: מה לגבי הילדים הגדולים יותר? התינוק החדש דורש את מלוא תשומת הלב.

ת: התינוק העדין והחלש אכן דורש טיפול וערנות מיוחדים, ולתת מענה גם על הצרכים של הילדים הגדולים יותר הופך ללא פשוט. נסו לשתף גם את הילדים הגדולים במתרחש מתחילת הדרך. הם יעריכו תיאורים פשוטים של מה שקורה, הסברים ברורים לרגשות הסוערים והמשתנים והצעות לעזרה שהם יכולים לתרום. מראה של תינוק שברירי בפגייה יכול לערער כל אחד, לכן עד שיגיע הזמן לפי דעתכם, כדאי לערב בינתיים את האחים הגדולים רק בשליחת ציורים או תמונות לתינוק או בבחירת צעצועים או בגדים קטנים. ברגע שהמצב הבריאותי של התינוק ישתפר והוא כבר לא ייתמך במכשירים רבים כל כך, הביאו את האחים לביקור - בתנאי שהם בריאים. בבית, דאגו לשתף את האחים והאחיות בזמן הטיפול שאתם מעניקים לתינוק, למשל, בזמן האמבטיה או החלפת החיתול.

הקדישו מדי יום זמן איכות לכל אחד מהילדים האחרים, ולא משנה משך הזמן. בקשו ממישהו אחר לשמור על התינוק, אם הדבר אפשרי, בזמן שאתם מעניקים תשומת לב אישית לכל ילד.

רגרסיות בהתנהגות, כגון הרטבת מכנסיים, בעיות שינה או התקפי זעם רבים יותר הם מצבים מעייפים אך רגילים לחלוטין. הילדים הגדולים יותר מנסים להסתגל לנסיבות המשתנות, בדיוק כמוכם. גם אל תצפו מהם לאהוב את התינוק יותר מדי - מנקודת המבט שלהם, התינוק לא כיפי והוא עושה הרבה צרות!

סיכונים עתידיים

ש: האם גם התינוק הבא שלי יהיה פג?

ת: זה תלוי בסיבה להגעה המוקדמת של התינוק הזה. נשים צעירות מאוד, נשים מעל גיל 35 ונשים עם הריון של תאומים הן בעלות סיכון גבוה ללידה מוקדמת.

אם לא ידוע על גורמי סיכון כלשהם ללידה מוקדמת, מלבד העובדה שהתינוק הזה נולד בלידה מוקדמת, יש סיכוי של יותר מ-80% שתאריך הלידה של התינוק הבא יהיה קרוב יותר לתאריך הלידה המשוער.