ההתרגשות בשיאה! התינוק שלכם עומד ללכת בפעם הראשונה למסגרת של משפחתון, גן ילדים או מעון, ואתם עם רגשות מעורבים. מצד אחד מדובר בשלב נוסף בהתפתחות ובדרך לעצמאות. יחד עם זאת...אתם כבר מתגעגעים. קבלו מאתנו את כל המידע בנושא וגם טיפים איך בוחרים גן ילדים...

גני ילדים - סוגי מסגרות

גני ילדים - סוג המסגרת בה תבחרו קשורה קודם כל, לגילו של הילד. אחרי שווידאתם מהי המסגרת המתאימה לכם, ומהו ההיצע בכל הקשור למסגרת של גן ילדים, חשוב על מה חשוב להסתכל כשבוחנים גן ילדים לראשונה. הבחירה במסגרת של פעוטון, גן פרטי או גן עירייה תלויה בכם, בהתאם למצבכם הכלכלי, לסוג הגנים שבאזורכם ולאופי הילד.

משפחתון או פעוטון

משפחתון או פעוטון היא בדרך כלל מסגרת קטנה בה נמצאים 5-8 תינוקות, מתאימה לקטנטנים, בגילאי חצי שנה עד שנתיים (בערך). כך יכול כל אחד מהילדים, לקבל מענה לצרכים שתינוק קטן אמור לקבל, החל מיחס אישי, מזון מיוחד, בקבוק שאוב או עם תמ"ל ושנת בוקר וצהריים.

גן ילדים פרטי

גן ילדים פרטי מיועד לכמות גדולה יותר של ילדים בגילאי חצי שנה עד ארבע. אופי הגן תלוי במנהל/ת הגן, שגם קובע/ת את תמהיל הצוות, המיקום, סדר היום ועוד נושאים, עליהם נדון בהמשך. בדרך כלל מחולק הגן לכמה קבוצות גיל, במטרה לתת מענה לצרכים של תינוקות, פעוטות וילדים בנפרד.

החל משנת הלימודים (תשע"ו 2016) נכנס לתוקפו חוק חינוך חובה חינם לגילאי 3-4. בפועל זה אומר שכל ילד יכול כבר בגיל שלוש, ללמוד במסגרת של גן עירייה או גן פרטי בעל רישיון הפעלה, ולעיתים גם מסובסד.

גן עירייה

החל מגיל 3 ומעלה ועל פי חוק חינוך חובה חינם, זכאי כל אזרח במדינה לרשום את ילדו למסגרת של גן עירייה, על פי אזור מגוריו. גן עירייה מחולק לשלוש רמות, על פי גיל הילד: טרום טרום חובה, טרום חובה וחובה. משרד החינוך הוא שקובע את מספר הילדים המקסימלי בכל גן ואת כמות אנשי ונשות הצוות, כולל הגננת והסייעות.

גן ילדים משולב

גן ילדים משולב הוא גן הקולט מילדים השייכים לחינוך ה'רגיל' וילדים עם צרכים מיוחדים עם מוגבלויות ברמות שונות.

גן ילדים אנתרופוסופי

גן ילדים אנתרופוסופי הוא גן ילדים שפועל על פי שיטת וולדורף, הטוענת כי כל ילד זכאי להתייחסות על פי אופיו, הייחודיות שלו ויכולותיו.

קיימים גני ילדים נוספים, החל מגן ירוק, גן ילדים מוזיקלי, גן ילדים מונטסורי, גן ילדים זורם, גן ילדים דו לשוני, גן אמהות ועוד.

איך בוחרים גן?

את עומדת לחזור לעבודה בתום חופשת הלידה והגיע הרגע למצוא מסגרת מתאימה לקטן שלך. בחירת גן ממגוון גני ילדים, הנה נושא משמעותי וחשוב להתפתחותו של הילד והתנהלות חייו, במהלך השנים הבאות. כשמנסים לענות על השאלה: 'איך בוחרים גן'? חשוב לקחת כמה פרמטרים בחשבון, לפני שאנחנו בוחרים במסגרת בה ישהו ילדנו.

קיבצנו עבורכם ההורים, מידע וטיפים המתייחסים לשאלה: 'איך בוחרים גן?'

 • אין הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני - כשאתם נכנסים לאזור הגן לראשונה, תוכלו להרגיש את האווירה: האם היא מזמינה, חמה, רגועה או מלחיצה ושלילית. חשוב שתהיו בטוחים ותרגישו, כי מדובר במקום בטוח ונוח, המציע חום ואהבה בשילוב גבולות, בדיוק כמו בהורות.

 • הצוות - חשוב לוודא כי מנהל/ת גן הילדים והצוות כולו, נהנים לעבוד עם הילדים ומשרים הרגשה של ביטחון בשלווה ובנועם. וודאו שאין תחלופה גדולה של הצוות, שצעקות אינן פתרון ושקיימת אווירה של סבלנות, הכלה, העצמה ומתן משוב חיובי וביקרות בונה.

 • סדר יום - נסו לברר מהו סדר היום של הילדים. האם לכל קבוצת גיל יש סדר יום מובנה ועקבי, המותאם לצרכים שלהם? הפעוטות זקוקים עדיין לבקבוק ולשינה מרובה, לעומת הגדולים יותר, שמחפשים פעילויות ואתגרים שונים.

 • קבוצות גיל - מהם הגילאים הנמצאים בגן, ובאילו קבוצות הם מסודרים, גם מבחינת מיקום המתחמים במרחב. גם אם ישנן פעילויות משותפות, חשוב שלכל קבוצה תהיה תכנית חינוך המותאמת לה.

 • מצלמות או לא להיות - האמנם? הנושא שנוי במחלוקת והדעות, לכאן ולכאן. חשוב שתבדקו מה הכי מתאים לאורח חייכם ולילד הפרטי שלכם.

 • נהלי הגן - חשוב שתקבלו מידע על המדיניות והנהלים בגן, ותוודאו שהם אכן מתאימים להשקפת עולמכם ולערכים של המשפחה. המדיניות אמורה להיות ממוקדת בילדים ובמשפחה, תוך גילוי רגישות לרקע התרבותי והחברתי שלכם, אורח החיים והאופן בו אתם מגדלים את ילדכם.

 • מיקום גן הילדים ושעות פעילות - מתי נפתח הגן ומתי עליכם לאסוף את הילד? האם הדבר תואם את שעות העבודה שלכם. היכן ממוקדם הגן? האם בקרבת מקום, או שמדובר בנסיעה ארוכה.

 • נוהל חופשות - במידה ומדובר במסגרת של גן עירייה, ימי ושעות החופשה תואמות את המועדים של משרד החינוך. גני ילדים פרטים, משפחתונים ופעוטונים – הדבר תלוי במנהלת הגן ואז, כדאי ומומלץ לבדוק.

 • תזונה - ישנן מסגרות שמנהלות מטבח ביתי ואחרות, רוכשות את ארוחות הצהריים מגורמים פרטיים או מחברות קייטרינג שונות. שימו לב מהו אופן ההזנה. האם מדובר באוכל טרי ומבושלאו במאכלים מטוגנים או מעובדים? האם הילד מקבל את כל אבות המזון, במסגרת כל אחת מהארוחות? מהו הנוהל לגבי דברי מתיקה? במידה והתינוק שלכם מתחיל את הטעימות הראשונות שלו גם בגן, חשוב שתכירו את הנושא.

 • היגיינה - האם גן הילדים נקי? כיצד מריחים השירותים? האם הם מצוידים בסבון, טישו ומטליות לחות? מהם המועדים בהם מחליפים לילדים חיתול? מהו הנוהל במקרה של גמילה והחלפת בגדים, והאם ישנו מסר ברור בכל הקשור לשטיפת הידיים לפני האוכל, אחרי השימוש בשירותים ועוד.

 • בטיחות - היכן ממוקם המטבח, האם ישנם שערים שמונעים מהילדים כניסה לאזור? האם ישנו מנעול על שער הכניסה, הדלתות והחלונות שמונע מהילדים לצאת מטווח הראייה של צוות הגן?

 • כמה ערכות עזרה ראשונה ישנן בגן, וכל כמה זמן עובר הצוות קורס עזרה ראשונה וריענון בנושא? היכן מאוחסנים חומרי הניקוי, באיזה מצב נמצא הציוד בתוך הגן ובחצר?

 • כמה זה עולה – למרות ואף על פי שקיים חוק חינוך חובה/חינם, במקרים רבים עלולים לגבות מכם תשלומים נוספים כגון: תשלומי חובה (ביטוח עבור תאונות אישיות), פעילויות העשרה, הזנה ועוד. בגנים הפרטים – השמים הם הגבול, אלא אם מדובר בגן פרטי שקיבל הכרה ממשרד החינוך ובעקבות כך נחשב לגן מסובסד.

 • מענה לילדים עם צרכים מיוחדים - כיצד תומך הגן בילדים עם צרכים מיוחדים? כמה פתוח צוות הגן לקבל סייעת או גננת משלבת? כיצד הם נערכים במקרה של ילד אלרגי? ילד חולה אפילפסיה? ילד עם צליאק? ילד עם לקות למידה?

לעיתים היינו רוצים להיות זבוב על הקיר, כדי לדעת מה קורה במסגרת גני ילדים ברגע האמת. עד שנצליח לעשות זאת, חשוב שנהיה ערים לכל שינוי אצל הילד ולעיתים גם נעשה ביקורות פתע בגן והכי חשוב, נקשיב לאינטואיציה ולתחושות הבטן שלנו.

בהצלחה!