יובש בעור הוא בעיה שיש לכולם. ואנשים שגרים באזורים יבשים בעולם, או שבמשפחתם עור יבש הוא בעיה נפוצה, סובלים יותר מכולם.

כמה עובדות על אקזמה

אקזמה, הידועה גם כאטופיק דרמטיטיס, מקושרת בדרך כלל עם עור יבש; למעשה, אקזמה היא בעיית העור המגרד הנפוצה ביותר אצל ילדים. בדרך כלל היא מופיעה בינקות, אבל עשויה גם להתחיל כשהילד עדיין פעוט או בגיל הגן. אקזמה – כתמים אדומים וקשקשיים בעור שמגרדים מאוד–, מופיעה בדרך כלל אצל ילדים עם היסטוריה משפחתית של אקזמה או תגובות אלרגיות אחרות, כולל אסתמה וקדחת השחת. על פי רוב, האקזמה מופיעה אצל רוב התינוקות בפנים, ברגליים ובידיים. אצל פעוטות או ילדים בגיל הגן, היא בדרך כלל מופיעה בקפלי הברכיים והמרפקים. תחושת הגירוד עלולה להיות חמורה למדי, ולעיתים קרובות אף מפריעה לשנתם של הילדים. הגירוד גם מחריף את המצב, מפני שכאשר הילד מגרד את העור המגורה, שטח העור האדום והמגרד גדל, וכתוצאה מכך עלול להיווצר זיהום משני חיידקי או נגיפי. 

טיפול בעור יבש ואקזמה של תינוקות

אמבטיה

הטיפול החשוב ביותר (שהוא גם אמצעי מניעה) לעור יבש ואקזמה הוא להקפיד שהעור יקבל מספיק לחות. רחצו את ילדכם בכל יום במים פושרים במשך 10 דקות לכל היותר, ואחר כך מרחו שכבה עבה של קרם לחות על עורו הלח.

שמרו על לחות

משחות המעניקות לחות רבה לעור הן משחות שמנוניות כגון וזלין וקרמים סמיכים. הקרמים היעילים ביותר נמכרים בשפופרות; אם אפשר לשפוך את הקרם מתוך בקבוק, הוא לא יהיה יעיל. אמבטיות ארוכות עלולות לייבש את העור ולהחמיר את המצב. ילדים עם אקזמה מטופלים לרוב במשחות סטרואידיות, שאפשר לקבל עבורן מרשם מרופא ילדים או רופא עור. משחות אלה מסייעות להפחית את הדלקת והגירוד, ופועלות היטב כשמשתמשים בהן בשילוב עם קרם לחות.

שיטות יעילות נוספות

לעור יבש ואקזמה: שימוש במכשיר לפליטת אדים בחדרו של הילד, הימנעות מהלבשתו בבגדי צמר וסיבים סינתטיים, ושימוש בחומרי ניקוי וסבונים נטולי בושם. אמנם לפי שעה אין תרופה לאקזמה, אבל המחקר למציאת תרופות חדשות, יעילות ובטוחות לשימוש, נמשך. יתרה מכך, אצל כ-60 אחוזים מהתינוקות האקזמה נעלמת עד גיל שלוש, ואצל 85 עד 90 אחוזים מהם האקזמה נעלמת בגיל ההתבגרות.

בעיות דומות

אצל אנשים הסובלים מאקזמה, עלולות להופיע בעיות נוספות הקשורות ליובש בעור.

  • איכתיוזיס וולגריס (קשקשת העור) סוג של קשקשת בצורת מצולעים, שמופיעה בדרך כלל על השוקיים. דומה לשלולית בוץ שהתייבשה ונסדקה.

  • קרטוזיס פילאריס היא בעיית עור נפוצה שמתאפיינת בבליטות עור נוקשות (מזכירות נייר זכוכית) על החלק החיצוני העליון של הזרועות והירכיים, ואצל פעוטות, על הלחיים. שתי הבעיות הללו נוטות להחריף בחורף ובקיץ חל שיפור קל.

  • פיטיריאזיס אלבה ("אקזמה לבנה") מתאפיינת בנקודות לבנות על עור הלחיים, ובדרך כלל בולטת לקראת סוף הקיץ, מפני שהאזורים הנגועים פחות שזופים מהעור סביבם. נקודות לבנות עלולות להיווצר לאחר החלמה מאקזמה קלה, שגורמת למחסור זמני בפיגמנט בעור.

טיפול בכל הבעיות הנ"ל כולל בעיקר שמירה על לחות כראוי. התייעצו עם הרופא/ה של ילדכם באשר לפתרון המתאים לו ביותר. כל הבעיות האלה עשויות להשתפר ככל שילדכם יתבגר, אבל לעיתים הן נמשכות עד גיל הבגרות.