בין אם אתם עומדים לצאת לחופשה המשפחתית שדחיתם כל כך הרבה זמן, או שאולי אתם מתכוננים לצאת לסידורים רבים כשילדיכם נגררים מאחור - הגיוני שתרגישו קצת מוצפים ותתהו אם לא יהיה קל ופשוט יותר להישאר בבית.

הורים לפעמים חושבים שברגע שהצליחו לסדר את חייהם כך שיכללו ילד, לא יהיה הרבה יותר קשה אם יתווספו ילדים נוספים. אך הלוגיסטיקה של היציאות מהבית והנסיעות עם יותר מילד אחד עשויה להיות מאתגרת בלשון המעטה. כדי שהנסיעות יתאפשרו ואף יהיו מהנות, יש להיעזר בתכנון קפדני מראש, בטיפת מזל, בהרבה סבלנות ובכובע מלא שפנים. אם תחשבו על הטיול כהרפתקה, כך יחשבו עליו גם הילדים. אם תוכלו להפוך את הטיולים למהנים, הילדים יתנגדו פחות לסגירתם במכונית.

הקצאת זמן מספיק לנסיעה היא מרכיב חשוב בהפחתת הלחץ. אם המטלה לוקחת בדרך כלל שעה אחת עם ילד אחד, תכננו יציאה של לפחות שעתיים עבור אותה המטלה עם שני ילדים או יותר. ובכל לשון של בקשה, אל תסרבו אם מציעים לכם עזרה ביציאה מהבית. העזרה הזאת יכולה להקל מאוד.

קחו בחשבון שטיולים משפחתיים ואף סידורים קטנים הם הזדמנויות ללמידה: למידה על המקומות בהם תבקרו ולמידה של שיעורים חברתיים חשובים, כגון שיתוף, לחכות בתור וסבלנות. הטיולים הללו כוללים בילוי ביחד כמשפחה ויכולים ליצור זיכרונות משפחתיים נהדרים.

כדי שהטיול יהיה מהנה ונטול לחץ ככל שניתן, עקבו אחר קווי המנחה הבאים.

קחו בחשבון את הגיל ואת השלב ההתפתחותי של ילדיכם

לפעוטות, לדוגמה, יש טווח קשב קצר והם לומדים על ידי נגיעה בכל דבר. לכן, כשהולכים לקניות בסופר עדיף לקחת איתכם את הילדים הגדולים יותר ולהשאיר את התינוק או הפעוט בבית עם ההורה השני או עם שמרטף. אם חייבים לקחת את כל הילדים איתכם לסופר, הקפידו להכין רשימת קניות כדי שתוכלו לעבור בין המדפים מהר יותר. הביאו איתכם צעצוע כדי להעסיק את הילד הקטן ביותר ולמנוע ממנו לחטוף פריטים מהקופה. אף פעם אין להשאיר ילדים לבד במכונית, אפילו אם נדמה לכם שאתם רק צריכים כמה דברים ושתחזרו מהר. לנסיעות ארוכות יותר עם כל המשפחה, הילדים הקטנים יצטרכו יותר צעצועים או אובייקטים שיסיחו את דעתם, בזמן שהילדים הגדולים יותר יכולים לבלות זמן רב יותר עם פחות פעילויות.

לתכנן מראש

פעילויות/סידורים ספונטניים אמנם יכולים להיות מהנים, אבל שינויים בשגרה עלולים להקשות על ילדים, במיוחד על פעוטות ועל ילדים בגיל הגן. ספרו להם מראש ושתפו אותם בתכנון ככל שניתן. לנסיעות ארוכות יותר, ההורים יארזו את חפציהם של הילדים הקטנים יותר, אך יש לעודד את הילדים הגדולים יותר לארוז תיק לעצמם ולהציע להם אילו בגדים וצעצועים כדאי לקחת. נסו לארוז כמה שאפשר יום לפני הנסיעה כדי לצמצמם את הלחץ של הרגע האחרון. יש לעודד ילדים בגיל בית הספר ללמוד על המקומות בהם אתם מתכננים לבקר, כולל התבוננות במפות, למידת תחזית מזג האוויר וכו'.

יש לנקוט אמצעי זהירות כדי למנוע מחלות

ישיבה בשדות תעופה או בתחנות רכבת צפופות, או אפילו להיות סגורים ביחד ברכב עם עצירות במקומות ציבוריים, עלולים להוות מקור למחלות רבות. אפשר לצמצם את התפשטות החיידקים בעזרת שטיפת ידיים תכופה ויסודית מתי שאפשר או שימוש בג'ל לחיטוי ידיים. מוצצים, טבעות נשיכה או צעצועים שנופלים על הרצפה או שנוגעים בהם אנשים, יש לשטוף או לנקות עם ג'ל לחיטוי לעתים קרובות. הנקה עשויה גם היא למנוע מחלות.

נסיעה בלילה

לצורך נסיעות מכונית ארוכות, יש משפחות שמציעות לנסוע בלילה או לצאת באמצע הלילה מתוך תקווה שהילדים ישנו חלק ניכר מהדרך.

לא לשכוח את הפריט המנחם

בדקו כמה פעמים שיש לכם את המוצץ (קחו כמה) או את השמיכה האהובה עבור הילדים שצריכים אותם.

ארגנו מראש את כל הדברים הבלתי-מתכלים

זה כולל בגדים עבור כל אחד מהילדים כמו גם צעצועים וספרים, עגלת טיולים, תיק לחיתולים, תיקי גב, מושבי בטיחות לרכב, וכד'.

עודדו את הילדים לעזור בבחירת משחקים, ספרים וצעצועים לדרך.

אפשר לכלול תקליטורי די.וי.די, דיסקים עם מוזיקה (תמיד טוב כשיש שירים שניתן לשיר איתם), או ספרים מוקלטים; אפשר גם לשאול רבים מאלה מהספריות המקומיות. החליפו בין הפעילויות במהלך הטיול כדי להקטין את השעמום.

הכנת קופסאות טיולים

אם יש ברכב שלכם מספיק מקום, הביאו קופסת נעליים עבור כל ילד ומלאו אותה בחומרי פעילות המתאימים לגילו, כגון ספרי פעילות או צביעה עם צבעי עיפרון או טושים, מדבקות, בובות נייר וכד', אל תרשו להשתמש במספריים במכונית, מכיוון שזה עלול להיות מסוכן במקרה של עצירה פתאומית.

יש לכלול משחקי למידה או פעילויות למידה קלות

אפשר לשאול את הילדים הקטנים יותר אילו צבעים הם רואים או לבקש מהם לספור את המשאיות. ילדים גדולים יותר ירצו אולי לצייר תמונה של מה שהם רואים בדרך.

קחו מספיק חטיפים בריאים ומשקאות וקצת כלי אוכל מפלסטיק.

זה חוסך זמן וכסף ויכול לצמצם את המריבות על מקומות וזמני העצירה לארוחות. הרשו לילדים לעזור בבחירת האוכל. יש לנסות לתכנן את הארוחות כדי שהטיול לא יהפוך לתירוץ לאכילה סביב השעון.

יש לבצע עצירות לעתים קרובות

השתמשו בהפסקות אלה לביקור בשירותים ולחילוץ עצמות והוצאת אנרגיה. אפילו 10 עד 15 דקות של ריצה, זריקת כדור או קפיצה בחבל יכולות להפוך את השעות הבאות לנסבלות. אם זה בדרך שלכם, ייתכן שתרצו לחפש מראש פארק לאומי בו אפשר לטייל קצת או למצוא גן משחקים.

נהיגה בטוחה

תמיד יש לחגור חגורות בטיחות ולהקפיד שהפעוטות/ הילדים יהיו קשורים במושבי בטיחות לרכב או במושבי הגבהה. נהיגה יכולה להיות מלחיצה ויתכן שתצטרכו לעצור בצד אם הרעש/הריבים/העייפות ישפיעו על בטיחות הנהיגה.

עם תכנון טוב וקצת מזל ייתכן שתצליחו להפוך את הטיול המשפחתי לחוויה מהנה ובלתי נשכחת לכולם.

ואם אתם מתכננים את הטיול לחו"ל, אל תשכחו לוודא שלכולם יש דרכוןלא בטוחים איך? . הכנו לכם מדריך פשוט בנושא הוצאת דרכון לתינוק או לילד