חג הפורים פותח בפני הילדים עולם מופלא של דמיון ומשחק שבו הם יכולים להיות כל מה שרק יחלמו עליו, ולו ליום אחד: נסיכת דיסני קסומה, פיראט אמיץ, וונדר וומן מעוררת השראה או אפילו גיבור על. בנוסף לחוויה המהנה, תחפושות תורמות גם להתפתחות הקוגניטיבית של הילדים, לפיתוח כישורי שפה ודמיון.

אבל למרות הרצון להפוך את פורים לחג מהנה עבור כולם, ישנם ילדים שנבהלים מאוד מהיום הזה – עבורם זהו חג שבו כולם פתאום משתנים, שמים מסיכות ונראים בלתי מוכרים. לפעוטות ולילדים קטנים מצב כזה יכול להביא לבכי ואפילו לחרדה.

מדוע זה קורה?

על גיל שנתיים ילדים שואבים את הביטחון שלהם מהסביבה המוכרת והיציבה. פעוטות עדיין לא יודעים להבחין בין דמיון לבין מציאות, ולכן כל שינוי קטן, אפילו תספורת שונה, עלול לעורר בהם פחד וחרדה. בפורים התופעה מתעצמת, מכיוון שהם אינם מסוגלים לזהות את סבתא לדוגמא מאחורי המסיכה של המכשפה המפחידה. התופעה לא שמורה רק לחג פורים או לארץ ישראל - בכל רחבי העולם ישנם ילדים שמפחדים מתחפושות ומסיכות: כמו למשל בליל כל הקדושים בארה"ב, פסטיבל המסיכות בוונציה, ופסטיבלים אחרים.

בנוסף, גם התחפושת שלו עצמו יכולה להפחיד את הילד. בשלבים מאוד מוקדמים התינוק עדיין לא מזהה את עצמו במראה, ולכן הדמות הזרה הנשקפת אליו יכולה ממש להרתיע אותו. גם כאשר הפעוט לומד לזהות את עצמו במראה, הוא לא תמיד יודע להכיל שינויים שחלים במראה שלו. הדבר יכול לערער את בטחונו ולפעמים הוא פשוט ינסה להסיר את התחפושת.

טיפים לבחירת תחפושות לפעוטות

  • דבר ראשון שכדאי לשים לב אליו בבחירת תחפושות לילדים ובייחוד לפעוטות הוא נוחות התחפושות. כדאי לוודא שהתחפושת לא מגרדת או מציקה, שקל לפתוח אותה לצורך החלפת חיתול, ושקל לזוז בה, עבור ילדים גדולים יותר.

  • כדאי להרגיל את הילד בהדרגה לתחפושת ולא לנסות אותה לראשונה בבוקר החג. לתת לפעוט לשחק איתה קודם, למשש ולהרגיש, ורק לאחר מכן לנסות בהדרגה להלביש.

  • לשים לב גם לתחפושת שלכם, ההורים, כשאתם ליד הילדים - אפשר לבחור בתחפושת חלקית או אביזרים, ולהימנע ממסיכות או הרבה איפור על הפנים, כדי שהפעוטות יוכלו עדיין לזהות אתכם בקלות.

  • מומלץ לשלב את הפעוט בשלב הבחירה או ההכנה של התחפושת. לתת לו לבחור בדים או צבעים לתחפושת או להראות תמונות.

  • חשוב לגלות רגישות. יש להיות ערים לילד. אם הוא מראה סימנים של פחד ומצוקה – להסיר את התחפושת ולא לגרום לו למצוקה. אחרי הכל, תמיד אפשר לנסות שוב בשנה הבאה.

והכי חשוב – להישאר אופטימיים. גם ילדים שלא רצו להתחפש בשנה הזו, יוכלו להתלהב מאוד בשנה הבאה מרעיון התחפושת ומהאפשרות להפוך ליום אחד לספיידרמן או למואנה.