העגלה היא הבית הנייד הקטן של תינוקך, וככזו היא אמורה גם לשמור על גופו הגדל וגם לאפשר לו מרחב ראיה לגירויים שבדרך. אז איך בוחרים עגלה לתינוק ומה חדש בתחום הבית הנייד של תינוקך? 

בנוסף להיותה הבית הנייד של תינוקך, עגלת התינוק היא גם השותפה החדשה שלך, בכל רגע מחוץ לבית. צריך לסמוך עליה שתתקפל מהר, שתעבור איתך מדרכות, שתטפס קומות ולבסוף שתדע את מקומה ברכב. לכן, עגלת תינוק צריכה להתאים לשניכם. הנה כמה טיפים שיעזרו לך לבחור את העגלה שהכי מתאימה לצרכים שלך.

עגלה לתינוק: מתחילים בחיפוש

מאיפה מתחילים? כדאי להתייעץ עם בני משפחה וחברים מנוסים ולקבל מושג כללי לגבי התכונות העיקריות הנדרשות מעגלת תינוק- נוחות, אחסון, קיפול ופתיחה, משקל, אסטטיקה וכו'. לאחר מכן כדאי לגשת לחנויות ולהתרשם באופן פיזי ומעשי מהעגלה – לפתוח ולקפל אותה, לנוע איתה ואם כבר אפשרי, גם להושיב בעגלה את תינוקך ולראות אם יש מבט של אישור בעיניו... רק אחרי שבדקת שהעגלה אכן מתאימה לצרכים ולסביבה שלך ניתן להתייחס גם לשיקולים של טעם אישי. 

כל היופי, זה שיהיה לשניכם נוח

איזה עולם נפלא ומגוון. כיום, יש כל כך הרבה סוגי עגלות תינוק, והלב ממש יוצא לדגמים המעוצבים, שאת חלקם כבר ראית לאורך ההריון. כדי לא להתפתות לעגלה מהממת, אך שאינה עונה להתפתחות תינוקך בשלוש השנים הבאות ולאורח חייך, עליך להבין אילו פונקציות הכרחיות לעגלה לתינוק בכלל ולעגלה האישית שלך בפרט. אל תתביישי לשאול את המוכר, כל מה שחשוב לך לדעת, אך בנוגע למפרט הטכני של העגלה לא כדאי להסתמך על אנשי המכירות בלבד אלא לעיין בקטלוג המוצר.

עגלה לתינוק – מה חשוב לבדוק?

שאלות של נוחות

 • היכן יעשה השימוש העיקרי בעגלה לתינוק? בבית במכונית, או בחוץ? 

 • כמה מקום באפשרותך להקצות לאחסון עגלת תינוק בבית? וכמה מקום יש ברכב? 

 • האם יהיה עליך לסחוב את העגלה במעלה מדרגות? או להשאיר אותה מחוץ לבית ללא השגחה? 

שאלות לבדיקה בחנות

 • האם העגלה מספקת הגנה מפני השמש ומפני רוחות וגשמים?

 • אם ניתן לרכוש את הדגם שבחרת מהתצוגה, בעלות נמוכה יותר?

 • בעגלת תאומים- האם רוחב העגלה מאפשר מעבר בדלת, במעלית וכו'? האם היא ניתנת לפיצול? כך, כשיוצאים לטיול משפחתי הסעת התאומים יכולה להתחלק בין שני אנשים

 • האם העגלה צרה מדי עבור התינוק או רחבה באופן שמקשה על הסעתה?

 • האם עגלה בעלת משקל מינימלי שתהיה נוחה לקיפול והסעה לא תפגע ביציבות באופן שעומס התיק הנלווה יכול לגרום לנטייתה למשל?

 • האם לעגלה יש מספר רב של ידיות? יש לכך יתרון מבחינת יציבות, ניווט וגם אפשרות להשתמש בהן כמתלים

סוגי עגלות תינוק

עגלת טיול משולבת המיועדת לשכיבה וגם לישיבה, כוללת עריסה להשכבה מלאה של התינוק על מזרון אחיד ומושב טיולון. מצב העריסה מתאים בעיקר לחצי השנה הראשונה בחייו של הפעוט, בשלב מאוחר יותר, כשהוא מתרומם לבד, ניתן להפוך את העגלה לתינוק לטיולון, שיסיע את תינוקך באותו אופן אך בישיבה. החיסרון בעגלה הוא שבשלב זה אין אפשרות להפוך את כיוון הנסיעה, התינוק ממשיך להתנייד כשפניו כלפיך ואינו מקבל גירויים מן החוץ (מצד שני, הוא יראה את החיוך שלך אליו). העגלות המשולבות הן בדרך כלל כבדות אך יציבות.

עגלת תינוק רב תכליתית המשלבת בין טיולון לסל קל שמותאם לתושבת ייעודית ברכב ובעגלה ומתפקד ככיסא בטיחות. משקלו המזערי של הסלקל הוא יתרון עצום כשצריך לעיתים קרובות לפרוק ולהרכיב אותו. העגלה הרב תכליתית מאבטחת את תינוקך במשך היום הדינאמי במעבר חלק מהרכב אל העגלה, אך מצד שני, מגבילה שינוי תנוחה של גופו הקטן, דבר שיכול לגרום לו לנזקים בגב. 

עגלת הטיולון מיועדת להסעת הפעוט בישיבה, או במצב של חצי שכיבה כאשר הרגליים בתנוחת ישיבה. קיימים שני סוגי טיולונים - הקלאסי, אשר תומך ביציבת הגב, וטיולון ה'מטריה' - שאינו תומך בגב משום שהוא עשוי יריעת בד הנמתחת על השילדה ומתקפלת בהתאם לגופו של התינוק. יתרונה של עגלת הטיולון הוא בקיפול הנוח החוסך במקום אחסון ובמשקל הנמוך המקל על הנשיאה, והמחיר הזול יותר יחסית.

חסרונות עגלת הטיולון הם בהתניידות חלקה פחות עקב גלגלי הגומי הקטנים, תנאי בטיחות נמוכים וחוסר התאמה למצב שכיבה. הטיולון פחות מתאים לתינוקות בני פחות מחצי שנה, הורים שבכל זאת מעוניינים בטיולון יכולים להשיג עגלה זמנית עד שילדם יגדל ומגיל חצי שנה ומעלה להסיע אותו בטיולון החדש בו בחרו. 

אביזרים נלווים לעגלות תינוק

כדי שהשימוש בעגלה לתינוק יהיה ממצה ומפנק, כדאי לדאוג שיהיו בה אביזרים נלווים בסיסיים, לדוגמה: סל תחתון שיכול להועיל מאוד כשיוצאים לקניות, סל אחורי בגב המושב, המאפשר נגישות לאביזרים קטנים לטיפול בתינוק, ומגשית אוכל בעלת שקע לכוס.

עגלה לתינוק: תקן ובטיחות

קודם כל, חשוב מאוד להתאים את העגלה לגיל הילד - לעגלות שנועדו לשימוש "מגיל אפס", תו תקן שונה המחייב שזווית משענת הגב תהיה מ-150 מעלות ומטה ועד 180 מעלות. טיולון שזווית משענת הגב שלו היא 150 מעלות ומעלה עד 100 מעלות, מתאים לשימוש מגיל חצי שנה ומעלה והתקן מחייב לציין זאת בהוראות השימוש.

בנוסף, מחייב התקן קיומם של מספר מרכיבים:

 • משענת גב קשיחה התומכת בגב

 • בלמים לפחות בשני גלגלים על אותו ציר נסיעה

 • בולמי זעזועים בגלגלים האחוריים לפחות

 • חגורת בטיחות בעלת 5 נקודות עיגון - רצועות כתפיים, מותניים ורצועת מפשעה. רצועת המותניים חייבת להיות מחוברות לשלדה

 • אמצעי בטיחות למניעת קיפול או קריסה פתאומית של העגלה

 • על גבי שילדת העגלה חייבים להופיע הפרטים הבאים: שם היבואן וכתובתו, דגם העגלה, ארץ הייצור, שנת הייצור ושם היצרן

 • על פי התקן, מומלץ שיהיה פגוש בקדמת העגלה למניעת נפילת הילד לפנים

אחריות - עגלות חדשות אמורות לכלול אחריות יצרן ויבואן. בדקו מה תוקף האחריות, היכן מתבצע התיקון במידת הצורך והאם ניתן לשלוח לשם את העגלה במשלוח ממומן או באמצעות סוכן של החברה. שמרו את האחריות גם למקרה שתרצו למכור את העגלה ליד שניה.

רוצה שהכל ייסע חלק? עליך לחשוב על איכות הגלגלים

העגלה עומדת בכל התקנים, התינוק שלך מעורסל היטב, הכל מוכן ליציאה לטיול ראשון, אבל... העגלה בקושי זזה. מתברר שלגודל הגלגל ואיכותו חשיבות רבה לשינוע העגלה. גלגלים גדולים מאפשרים טיפוס קליל מהכביש למדרכה אך דורשים תחזוקה הכוללת מילוי אויר, תיקון תקרים והחלפת גלגל מפעם לפעם. גלגלים קטנים עשויים גומי ואינם דורשים תחזוקה, אך תנועתם מסורבלת יותר. ישנן עגלות עם שילוב של גלגלים גדולים וקטנים להשגת רוב היתרונות.

עגלה לתינוק במחיר נגיש

לקנות עגלה חדשה לילד חדש זה מרגש ומפנק, אך לפעמים יש סביבך אנשים שממש מחפשים למי להעביר את העגלה (שהפכה למיותרת) ובכלל, כיום חנויות יד-שנייה באינטרנט מציעות מגוון עגלות תינוק טובות. בסופו של דבר גם אם העגלה שלך היא ירושה מבורכת וגם אם היא חדשה מהיצרן, חשוב לשים דגש על בטיחות העגלה ועמידתה בתקנים.

מלבד עגלה לתינוק, יש עוד המון שתצטרכו לארגן לפני שהקטן יגיע. כדי לעשות סדר בבלגאן ולעזור לכם להרכיב רשימת ציוד, הכוללת רק פריטים ומוצרים שאתם באמת צריכים, הכנו עבורכם רשימת קניות לתינוק, מקיפה ונוחה.

מחפשים גם מושב בטיחות לרכב? מוזמנים לקרוא את המאמר שלנו בנושא 'איך לבחור כסא בטיחות לתינוק'.

שתהיה לכם דרך צלחה.