אנשי רפואה רבים סוברים כיום ששותפות היא הסוג הטוב ביותר של מערכת יחסים. בעוד שהרופאים הם המומחים בכל הנוגע למידע רפואי, לאבחון ולטיפול, ההורים הם המומחים בכל הנוגע לילד שלהם. יחד, הם מקבלים החלטות טובות יותר. כשמדובר בילדים קטנים, החלטות אלה מתקבלות במרבית המקרים במהלך בדיקות תקופתיות וגם במהלך ביקורים בעקבות מחלה או בעיה אחרת.

בדיקות תקופתיות

בשירותי הבריאות קיימת תכנית עבור כל בדיקה תקופתית, אשר פותחה לפי צרכיו של ילד ממוצע. תכניות אלה מתאימות למרבית המשפחות. הביקור במרפאה או בטיפת חלב יכול להיות הרבה יותר יעיל כשההורים נוטלים בו חלק פעיל. הורים יכולים גם לעזור לעקוב אחר הגדילה של הילד ולציין כל חשש או מגמה מדאיגה. זכרו שאנשי המקצוע בודקים התפתחות תקינה, אך הם יכולים להקדיש זמן קצר בלבד לבדיקת התינוק שלכם. שתפו אותם אם אתם חושבים שיש סיבה לדאגה או בעיה בהתפתחות שהם לא הספיקו להבחין בה.

ביקורים בעקבות מחלה או בעיה אחרת

תפקידו של ההורה הוא לתת לרופא מידע מדויק לגבי מחלה או בעיה אחרת אצל התינוק. תפקיד הרופא/ה הוא לדעת את האפשרויות ולהסביר אותן למשפחה. יחד, אתם יכולים להסכים על דרך הפעולה הטובה ביותר. במקרה של דלקת באוזן, למשל, אפשר להחליט להשתמש או לא להשתמש באנטיביוטיקה, מתי לתת אותה, מה הדחיפות של מתן התרופה ואפילו מה לעשות אם תופיע שוב דלקת באוזן. הכול תלוי במה שהכי מתאים לילד הספציפי ולמשפחה הספציפית. המפתח הוא תמיד השותפות בין ההורים לרופאים.

שותפות לעתיד

בזמן בחירת רופא/ה עבור הילד, זכרו שאדם זה יהיה שותף להחלטות. השאיפה היא, כמובן, לבחור באנשי מקצוע שאיתם תוכלו להרגיש בנוח ושמכבדים אתכם כהורים.

מילת אזהרה:

ישנם רופאים שרגילים לנקוט בגישה מסורתית יותר, לכן כדאי לשאול מיד מה העמדה של הרופא/ה לגבי שותפות וקבלת החלטות משותפת.