גן ילדים הוא מסגרת חינוכית פורמלית יומית עבור ילדים, אשר מקדימה את בית הספר. גן ילדים עבור הגיל הרך נקרא לעתים פעוטון.

עצמאות וכישורים חברתיים

מטרת הגן היא לתת לילד תחושה של עצמאות מחוץ לבית, ללמד את הילד לנהל קשרים עם ילדים אחרים ולעודד אותו לתקשר עם מבוגרים שאינם בני המשפחה. אף על פי שגני ילדים מתמקדים בעיקר בכישורים החברתיים, גן טוב נותן גם אפשרות לחקור דברים חדשים וללמוד במסגרת קבוצתית. ההורים צריכים לראות אצל הילד התפתחות של הכישורים החברתיים, העצמאות והבגרות והתרגשות מלמידה ומגילוי דברים חדשים.

איך בוחרים גן ילדים “טוב”

גנים טובים נותנים לילד הרבה חופש לחקור פעילויות שונות; הם מעודדים תחושה של ריגוש בגילוי דברים חדשים ומציעים חוויה המתמקדת בילד. גנים שמנסים להקנות "כישורים אקדמיים" ושבהם הצוות החינוכי מכוון ומנהל הכול רק מדכאים את המוטיבציה ללמוד. השיטה שלהם לא כל כך מוצלחת, משום שבשלב זה, ילדים עדיין אינם מוכנים להכשרה פורמלית בקריאה ובכתיבה. גן איכותי מקדם התפתחות, ביטחון עצמי ושליטה עצמית.

בררו פרטים על המקום

ייתכן שתצטרכו לבקר מספר פעמים בכל גן עד שתוכלו להיות בטוחים שאתם נרשמים למקום הנכון עבור הילד ועבורכם. חשבו אם אתם מרגישים בנוח עם השקפת העולם, עם הגישה, עם המדיניות ועם צוות העובדים במקום, בעיקר עם מנהלת הגן. בררו גם פרטים יותר ספציפיים. כדאי לבקש המלצות, אך לא רק מהורים מרוצים: צרו קשר עם הורים שעזבו את הגן כדי לגלות את הסיבה לכך.

הביאו בחשבון את הדברים הבאים:

 • מספר מצומצם של ילדים בכל קבוצה רצוי שילדים בני שנתיים ושלוש יהיו בקבוצות של פחות משמונה ילדים. ילדים בני ארבע יכולים להיות בקבוצות של עד 20 ילדים אם ישנה סייעת לגננת. יחס של 1:7 בין הילדים למטפלים הוא יחס אופטימלי בגילאים צעירים אלה.

 • הכשרה מיוחדת הגננות צריכות להיות בעלות הכשרה מיוחדת בתחום התפתחות הגיל הרך, ורצוי שלמנהלות הגן יהיה תואר ראשון או שני בתחום זה.

 • יציבות מקומות טובים שומרים על אנשי הצוות שלהם, לכן כדאי לשאול על תחלופת העובדים במקום. תחלופה של יותר מ-33 אחוזים בשנה בדרך כלל מעידה על כך שמשהו לא בסדר - בשכר, במורל או בשניהם. אם מתחלפת גננת כל שישה חודשים, כדאי לברר למה זה קורה.

 • בטיחות בגנים טובים, הכיתות ואזורי המשחק עומדים בכל תקנות הבריאות והבטיחות. התבוננו בילדים בזמן המשחק בתוך המבנה ובחוץ כדי לראות אם קיימות סכנות כלשהן.

 • מבנה באופן אידיאלי, תהיה לגננת תכנית לימודים הכוללת הזדמנויות ללמוד ולחקור, שאותה היא תוכל להציג. יהיה בגן לוח זמנים יומי כמו גם הערכת ההסתגלות וההתקדמות של כל ילד.

 • האקלים החברתי תדמיינו איך אתם הייתם מרגישים שם בתור ילדים, ואיך הגננת עוזרת לילדים להתגבר על המעבר הקשה בתחילת היום. צפו כיצד מנוהל נושא המשמעת. שימו לב אם השיטה מתאימה לגישה שלכם או אם היא נתפסת בעיניכם כמתירנית מדי או קשוחה מדי. צפו בהתמודדות הצוות עם ויכוחים ומריבות בין ילדים.

שאלות שכדאי לשאול

 • האם מותר להורים לקפוץ לבקר בכל עת ולהתבונן במתרחש? התשובה צריכה להיות כן, ללא ספק.

 • האם הגן פועל ברישיון? מדובר בדרישה מינימלית. מרבית הגנים הטובים גם יוכלו להציג תעודת הסמכה.

 • מהן אפשרויות התשלום? האם ניתן לעזור בגן כדי לקבל הנחה? מהו הקנס על איחור בתשלום? האם מקבלים הנחה על תשלום מראש?

 • מהן שעות הפעילות של הגן? האם קיימת אפשרות של יום לימודים ארוך/צהרון? אם כן, מה קורה באותן שעות ומי אחראי? מהי תוספת המחיר?

 • מה קורה אם מאחרים לאסוף את הילד?

 • מה לגבי גמילה מחיתולים? איך מטפלים במצב שבו בורח לילד?

 • מה הציפיות מההורים מבחינת התנדבות? האם נתבקש להביא חטיפים, ציוד או אוכל על בסיס קבוע?

אם הילד שלכם מסוגל להשתתף בפעילות הגן וליהנות ממנה, זה משום שנתתם לו אהבה, תמיכה וביטחון להתקדם לשלב הבא. קצת זמן בנפרד יעשה טוב לכולכם ויעשיר את הילד.