A53_2

עצירות אצל פעוטות: דרכים לטיפול בעצירות

עצירות היא הוצאה כואבת של צואה קשה בתדירות נמוכה, והיא מהווה בעיה שכיחה שמשפיעה על שלושה אחוזים מילדי גיל הגן ועל כאחוז עד שני אחוזים מהילדים בגיל בית הספר. יציאת צואה פעם בכמה ימים היא תקינה, אם זהו הדפוס הרגיל של ילדך. למעשה, 96 אחוזים מהילדים בגילאי שלוש עד ארבע מגוונים מאוד בדפוסי היציאות שלהם: בין שלוש ביום ועד שלוש בשבוע.

מה גורם לעצירות?

הגורם המקורי לעצירות יכול להיות כל אחד מהדברים הבאים:

  • תזונה. לא מספיק מזונות עשירים בסיבים.
  • התנהגות. יתכן שילדך ניסה להשיג שליטה ביציאות שלו במהלך התקופה בה התחלתם את הגמילה מהחיתולים.
  • תגובה לכאב. יציאה מכאיבה אחת של צואה עלולה לגרום לילדך לפחד מהיציאות הבאות ולהחזיק אותן בפנים.

לא משנה מהו הגורם המקורי - הצואה יושבת ברקטום, גדלה ומתקשה. כל יציאה מכאיבה והבעיה מתחילה להתקבע כאשר הילד ממאן להירגע ולתת לטבע לעשות את שלו.

בריחת צואה

כאשר העצירות נמשכת זמן מסוים, לעתים דולפת החוצה צואה רכה שעוקפת את החומר הישן והקשה. עלולות להופיע על התחתונים של הילד מריחות של צואה חצי-נוזלית או מה שנראה כמו שלשול. מצב דמוי-שלשול זה, הנקרא "בריחת צואה", אינו מהווה יציאה של ממש ואף לא נמצא בשליטתו של הילד. עם זאת, זה סימן לכך שצריך לעשות משהו, במיוחד אם ההכתמות משפיעות על ילדך מבחינה חברתית.

איך לטפל בעצירות?

מכיוון שיש בעיות גופניות ורפואיות שיכולות לכלול עצירות, כדאי להתייעץ עם רופא/ת הילדים כדי לשלול את הדברים האלה. הילד שלך כנראה לא יאלץ לעבור בדיקות רבות. הבדיקה תכלול בעיקר מעבר של הרופא/ה על ההיסטוריה של הבעיה, מדידת הגובה והמשקל של ילדך ועריכת בדיקה גופנית כללית. יתכן יהיה רצון של הרופא/ה שלך לבדוק את הרקטום באצבע, אך אם הדבר יעשה בעדינות זה לא צריך להיות טראומתי או כואב.

לחנך מחדש את המעיים

הצעד הראשון הוא לעזור לצואה הקשה לצאת. יש לכך מגוון אפשרויות. יתכן שהתחלת הטיפול של רופא/ת הילדים שלכם תהיה נר גליצרין פשוט, או המלצה לשימוש בתכשיר חוקן לילדים. כדי לשמור על צואה רכה, יתכן וינתן לילדך חומר לריכוך צואה למשך מספר שבועות ואף חודשים. המטרה היא לחנך מחדש את המעיים: ליצור לוח זמנים סדיר של יציאות, כך שדפנות המעי המתוחות והעצלות ישובו להיות חזקות ומכווצות.

הוספת סיבים

יש לבחון את התזונה של ילדך. אם הילד שותה כמויות מופרזות של חלב או שנמנע מפירות, מירקות ומדגני בוקר או לחמים מחיטה מלאה, יתכן שהוא פשוט צורך מעט מידי סיבים בתזונה. יש להוסיף סיבים בכל דרך אפשרית: תפוחים ואגסים במקום בננות, חטיפי גרנולה במקום חטיפי שוקולד, עוגיות שיבולת שועל במקום עוגיות רגילות ולחם מחיטה מלאה במקום לחם לבן. טריק טוב נוסף להכניס קצת ירקות לתזונה שלו הוא להכין חטיפי ירקות טריים עם מטבל טעים. עבור אכלנים בררניים, יתכן שתקבלו המלצה מרופא/ת הילדים על תוסף סיבים תזונתיים.

להתמקד בחיזוקים

יש להימנע מלהעניש את הילד או לבטא חרדה או חוסר שביעות רצון ממנו כשרואים אותו מחזיק את הצרכים בפנים או כשהוא לא מסכים לנסות. במקום זאת, אפשר להכין סדרה של פרסים כאשר הוא כן עושה את צרכיו. התכווצויות בבטן וכמויות קטנות של דם עלולות להופיע כחלק מהעצירות ואינן צריכות להדאיג, אך יש להקפיד להיוועץ ברופא/ה באופן מיידי אם הבטן של ילדך מתנפחת בפתאומיות, אם הוא גם מקיא וגם יש לו עצירות, או אם יש כמות משמעותית של דם או כאב.

לבסוף, יש לזכור שעצירות היא בעיה שכיחה בקרב ילדים קטנים, במיוחד עבור הבררנים באוכל. שינוי התזונה של ילדך עשוי לפתור את הבעיה בקלות רבה יותר משחשבת!

בנוסף אולי תאהבו את: