המסע עוד מעט נגמר! הבטן שלכן גדלה מדי יום ככל שהעובר גדל ברחם.

כמעט הגיע הרגע לראות את התינוק, אך קודם צריך לעבור כמה כאבים חדשים לפני הלידה. המשקל הגבוה והלחץ המתגבר יוצרים מצבים של חוסר נוחות משלהם, כולל קוצר נשימה ובעיות בעיכול.

מכאובים אלה אמורים להיעלם לאחר הלידה, אך קיימים אמצעים שחשוב לנקוט עכשיו כדי להפוך את החודשים האחרונים של ההריון לקלים ככל האפשר.

קוצר נשימה

מאחר שהרחם שלכן גדל ומגיע לחלק הגבוה של הבטן, הוא לוחץ על הסרעפת ומקשה על נשימה רגילה. ודאי תגלו שקשה לכן גם לעלות במדרגות ללא קוצר בנשימה. הפתרון הטוב ביותר הוא להירגע ולהשתדל לא להעלות את חום הגוף יתר על המידה.

חלק מהנשים מתקשות לנשום גם בזמן השכיבה. אם זה קורה, נסו לישון בתנוחת חציישיבה כשאתן מוקפות בכריות לתמיכה. במהלך הטרימסטר האחרון, קוצר נשימה הוא תופעה טבעית כמעט בכל המקרים, אך אם אתן חוששות, פנו לרופא/ה.

צרבת וקלקול קיבה

שתי מחלות אלה הקשורות לקיבה מתרחשות בדרך כלל בטרימסטר השלישי. עבור נשים מסוימות, זו הפעם הראשונה שהן חוות בעיות עיכול, וזו הפתעה גמורה עבורן. למה עכשיו?

במהלך ההריון, כל מערכת העיכול מאטה. כתוצאה מכך, נרפים שרירי הקיבה והוושט (הצינור המוביל מהפה אל הבטן). תופעה זו מאפשרת לחומצות עיכול, אשר בדרך כלל נשארות בקיבה, לעלות למעלה במעלה הוושט ועד לפה. חומצות אלה גורמות לתחושה של צריבה בגרון (אמנם המונח הלועזי הוא heartburn, אך אין לתופעה זו שום קשר ללב). לאחר מכן נשארים עם טעם נורא בפה של מזון ישן ושל חומצות קיבה, וזה מה שנקרא קלקול קיבה.

כדי למנוע צרבת וקשיי עיכול נסו

  • לאכול ארוחות קטנות במרווחי זמן קצרים יותר ולאכול גם חטיף בין הארוחות. זה ימקד את פעילות חומצות הקיבה בעיכול במקום בעלייה חזרה לוושט.

  • להימנע ממאכלים שומניים.

  • להישאר בתנוחת ישיבה אחרי האוכל (כוח הכבידה עוזר!). ולא לאכול ארוחת ערב מיד לפני שהולכים לישון.

  • לעיסת מסטיק עוזרת להעלים כל טעם מר בפה.

לא לצרוך תרופות ללא מרשם, כגון נוגדי חומצה, מבלי להתייעץ תחילה ברופא/ה.

הטרימסטר השלישי מביא עמו חוסר נוחות כגון קוצר נשימה וקשיי עיכול בלתי צפויים. נקיטת הפעולות להפחתת חוסר הנוחות שהוזכרו מעלה תסייע להפוך את החודשים הנותרים לקלים יותר.

למידע נוסף: טרימסטר שלישי להריון- למה אוכל לצפות?