A331_2

בדיקות הריון – המדריך המלא

מהרגע שגילית שאת בהריון ההתרגשות לא מפסיקה, תחושות חדשות בגוף ובנפש מאשרות שיש בתוכך יצור חי (ובועט! שיהיה בריא). לכולם מסביבך יש עצות וידע ופתאום את מתחילה לשמוע שמות חדשים של בדיקות דם ובדיקות גנטיות שעד עכשיו היו שייכות למה שהגדרת כ"מידע לא רלוונטי". את לא חייבת לעבור את כל בדיקות ההריון שקיימות כיום, אבל כדי לעזור לך להחליט אגדנו עבורך את כל סוגי בדיקות הריון.


בדיקות הריון – מה באמת נחוץ?
כמובן שנפלא לדעת הכל, אבל לא כל בדיקה נחוצה ולא בכל בעיה את נמצאת בקבוצת הסיכון. כדי לעזור לך להחליט אילו בדיקות לעבור, איגדנו עבורך רשימה הכוללת את בדיקות הרשות (הנעשות באופן פרטי ואין המלצה חד-משמעית לבצען למעט במקרים חריגים) ואת הבדיקות המומלצות על ידי משרד הבריאות לחלק מהאוכלוסייה.

סקר מחלות גנטיות
סקר מחלות גנטיות הינו שם כולל לקבוצת נרחבת של בדיקות החיוניות לזיהוי מחלות תורשתיות. סקר המחלות הגנטיות מאפשר לך לדעת אם את או בן זוגך מצויים בסיכון ללידת עובר עם מחלה תורשתית. מתוך כל הקבוצה, מומלץ לבצע את הבדיקות הרלוונטיות לכם לפי המוצא, בהתאם לייעוץ גנטי של רופא הנשים או של מכון מומחה. הבדיקות מבוצעות פעם בחיים, על ידך או על ידי בן זוגך והינן פטורות מתשלום במסגרת קופות החולים והמכונים הפרטיים.

בדיקת טאי זקס 
מומלצת לזוגות ממוצא אשכנזי או צפון אפריקאי, גם אם רק אחד מבני הזוג ממוצא זה.
טאי זקס הינה מחלה חשוכת מרפא, המתפרצת בשנה הראשונה לחיי הילוד וגורמת לנזק מוחי, ולמוות בקרב ילדים בגילאי 3 – 4 שנים. כדי לזהות סיכוי לנשאות הטאי זקס,  נבדק תחילה אחד מבני הזוג ובמידה ונמצא נשא ייבדק גם בן הזוג השני. אם שני בני הזוג הם נשאי טאי זקס, תיבדק נשאות או מחלה אצל העובר באמצעות דיקור מי שפיר. בדיקת הטאי זקס ממומנת על ידי משרד הבריאות ומבוצעת פעם בחיים. כדאי לברר עם רופא הנשים לגבי העיתוי המתאים להיבדק והיכן מתבצעת הבדיקה. 
 
בדיקות נוספות שיבוצעו עם תחילת ההריון

בתחילת ההריון תתבקשי לעבור סדרת בדיקות הריון החיוניות לגילוי ראשוני של גורמי סיכון לתחלואה עוברית ולהפלות מוקדמות. בכלל זה תבצעי ספירת דם, סוג הדם, סקירת נוגדנים, נוגדנים לאדמת, VDRL , נוגדנים להפטיטיס B,C , נוגדנים להרפס,CMV , טוקסופלזמוזיס,EBV , וכן בדיקות שתן - כללית ותרבית. 

לפני ההריון ועד לשבוע ה-17 
המפגשים הראשונים עם תינוקך

שבוע 5-12: בדיקת אולטראסאונד ראשונית ופתיחת כרטיס אישה הרה
בבדיקת הריון מרגשת זו תשמעי לראשונה את דופק העובר שבבטנך. בבדיקת אולטראסאונד זו ייקבעו גם מיקום שק ההריון, מספר העוברים, אורך הראש והעכוז, ומצב הרחם. בדיקת האולטראסאונד נעשית בדרך כלל באופן וגינלי ויש לתאם תור לבדיקה עם רופא הנשים. בשבוע זה, תכריזי באופן רשמי על הריונך, עם פתיחת כרטיס אישה הרה בתחנה לבריאות המשפחה. הכרטיס כולל פרטים דמוגרפיים ומשפחתיים, מחלות רקע, בדיקות גנטיות רלבנטיות, בדיקת שתן, לחץ דם ומשקל.

שבוע 9/10-12: בדיקת סיסי שילייה 
מומלצת לנשים הנמנות בקבוצות סיכון למחלות כרומוזומליות 

בבדיקה זו מבצעים דיקור של שק מי השפיר תחת אולטראסאונד, הבדיקה מקבילה לבדיקת דיקור מי שפיר אך מאפשרת גילוי מוקדם יותר של מחלות כרומוזומליות ומטאבוליות. החיסרון הינו אחוז הפלות גבוה יותר מאשר בבדיקת מי שפיר, למרות שהבדיקה מבוצעת בבתי החולים הציבוריים והפרטיים על ידי רופאים מיומנים.  

שבוע 10-14: שקיפות עורפית 
בדיקת הריון מומלצת וממומנת על ידי קופות החולים לנשים בהריון עם תאומים 

שקיפות עורפית היא בדיקת אולטראסאונד, הבודקת את עובי העורף לשם זיהוי ראשוני של תסמונת דאון והפרעות כרומוזומליות. מהימנות תוצאות הבדיקה כ- 70% ומומלץ לבצעה אצל רופא נשים המתמחה באולטראסאונד. הבדיקה מיותרת עבור נשים שעברו דיקור מי שפיר.

בדיקת דם המשלימה את בדיקת השקיפות העורפית עוזרת לגלות כ-85% מהעוברים המצויים בסיכון לתסמונת דאון. הבדיקה נעשית במכונים הגנטיים והפרטיים והיא מיותרת עבור נשים שעברו או שמתכננות לעבור דיקור מי שפיר.

הגעת לשליש השני... 

שבוע  14-16: סקירת מערכות מוקדמת 

אולי לא תזהי אותו בהתחלה, אבל בסקירה זו, המבוצעת על ידי גינקולוגים מומחים בהדמיית אולטראסאונד, תוכלי לראשונה לראות את העובר, ובחלק מהמקומות- גם בהדמיה תלת מימדית. בבדיקה, הנעשית בשיטה הוגינלית או בשיטה משולבת וגינלית- בטנית, תגלי את מספר העוברים ומינם, תקבלי תמונה עדכנית של פעולת לב העובר, סקירה אנטומית ראשונית, מיקום השלייה וגיל ההריון. סקירת מערכות מוקדמת חשובה במיוחד שכן היא מסייעת באבחון של כ-90% מהמומים המבניים המתגלים אצל העובר בסקירה המאוחרת, כמו  סימנים לאנומליות כרומוזומליות או לחוסר התפתחות מוחית וממצאים בגינם מומלץ לערוך דיקור מי שפיר גם לפני גיל 35. יתרון הסקירה הוא גילוי מוקדם המאפשר לבצע הפסקת הריון בגרדה ולא בלידה מוקדמת. 

שבוע 16-20
התגעגעת אל העובר הקטן? את מוזמנת לבצע בדיקת אולטראסאונד למעקב אחר דופק העובר וגובה קרקעית הרחם.

תבחין משולש ("חלבון עוברי")   
תבחין משולש היא בדיקת דם המבוצעת בכל קופות החולים לגילוי רמות גבוהות של חלבון עוברי המעידות על מומים במערכת העצבים. כ- 70% ממקרי תסמונת דאון מאובחנים בבדיקה זו. יתכן ותשלחי, בהתאם לממצאים לסקירת מערכות מורחבת או לדיקור מי שפיר אותו מומלץ לבצע כאשר הסיכון המשולב לתסמונת דאון הוא 1:500 או יותר. 
בהריון מרובה עוברים יעילות הבדיקה מתמעטת ולכן מומלץ לבצע גם שקיפות עורפית.

דיקור מי שפיר-
מומלצת לנשים מעל גיל 35  או בהתאם לסיכון בבדיקת ה"חלבון עוברי"

שמה של הבדיקה מפחיד, אך חשיבותה עצומה וברוב המקרים היא אינה כואבת ואינה מזיקה. בבדיקה תוחדר מחט דרך דופן הרחם אל תוך שק מי השפיר, על ידי רופאים מיומנים בדיקורי מי שפיר, הנעזרים באולטאסאונד. הבדיקה מאתרת מומים גנטיים וכרומוזומליים, כשהשכיח ביניהם הוא תסמונת דאון. כמו כן, נבדקות בדיקור מי השפיר בעיות התפתחותיות, מחלות או  נשאות של מחלות תורשתיות ו/או חשד להתחלות במחלות וירליות שעלולות לגרום לפגמים בעובר- לדוגמהCMV . שיעור ההפלות עקב דיקור מי שפיר הינו בין רבע לחצי אחוז. 
אם את בעלת סוג דם RH שלילי תצטרכי לקבל זריקת אנטי D לאחר הדיקור. 

שבוע 20-22 
מעקב בתחנה לבריאות המשפחה 

בשבועות אלו תעברי בדיקת מדדים כמו: משקל, לחץ- דם, בדיקת שתן כללית וכו'.

בדיקת דם לסוכר - מומלץ לכל הנשים ההרות
בדיקת דם לסוכר, הנעשית בקופת החולים, היא בדיקת סינון לסוכרת הריון. במהלך הבדיקה, תידרשי לשתות 50 גרם גלוקוז, אין צורך לצום לפני. במידה ושעה לאחר הבדיקה, רמת הסוכר בדם תעלה על 140 mg, יהיה עליך לבצע בדיקת העמסת סוכר.

שבוע 24-28 
העמסת סוכר - מומלץ לכל הנשים ההרות

העמסת סוכר היא בדיקת דם המבוצעת בקופת החולים, בה את נדרשת לשתות 100mg  סוכר, לאחר צום של 8 שעות. תוצאת הבדיקה יכולה לרמז על "סוכרת הריונית" אך אינה מצביעה על כך בהכרח. לצורך אבחון סוכרת הריונית, תידרשי לבצע בדיקות נוספות ובמידה וגילו אצלך סוכרת, תטופלי במרפאות המתמחות בהריון בסיכון גבוה.  

שבוע 20-28 
סקירת מערכות מאוחרת / מורחבת – בדיקת הריון מומלצת וממומנת עבור נשים שבסקירתן הרגילה נתגלה חשד לפגם בעובר. 
סקירת מערכות מאוחרת היא בדיקת אולטראסאונד בטנית, המבוצעת בכל קופות החולים על ידי גינקולוגיים המתמחים באולטראסאונד. הבדיקה סוקרת את כל אברי העובר, מאתרת בעיות בהתפתחות ומזהה את מספר העוברים, מיקום השיליה, מצג העובר, פעולת הלב, נפח הנוזל וגיל ההריון.

שבוע 28 להריון 
חיסון אנטי 
D - מומלץ לבעלות סוג דם עם RH שלילי 
זריקה זן תינתן לך באופן שגרתי בשבוע ה- 28 או באם יש חשד למגע הדם שלך עם דם עוברך, למשל: בדימומים במהלך ההריון או לאחר דיקור מי שפיר. לפני הזריקה, יהיה עליך לבצע סקר נוגדנים. החיסון ניתן גם לאחר הלידה בהתאם לסוג הדם של תינוקך. אם גם את וגם בן זוגך בעליRH שלילי אין צורך בחיסון.

שליש שלישי ואחרון. כבר מרגישה אותו מגיע?  

משבוע 28 ועד ללידה 
מעקב בתחנה לבריאות המשפחה

בשבוע זה תעברי בדיקות אולטראסאונד להערכת גודל העובר, מצג העובר והתפתחותו וכן בדיקות למדידת לחץ דם, ספירת דם וזיהוי רעלת הריון. כמו כן, תעברי הכנה לקראת מועד ואופן הלידה. 

שבוע 32 ו- 36  
מעקב צמיחה – מומלץ 

עברת כבר כמעט את כל בדיקות ההריון האפשריות, כעת נותרו לך רק כמה בדיקות אולטראסאונד אחרונות המבוצעות במסגרת מעקב ההריון. בבדיקות אלו יעריכו את משקל ומצג העובר, קצב צמיחתו, מיקום השלייה וכמות המים. בהתאם לממצאים, תקבלי מועד משוער לידה ותתכונני לשיטת הלידה. למשל: במקרים של שליית פתח יתחיל דיאלוג בנוגע ללידה קיסרית, במקרים בהם העובר במצג עכוז יתוכננו ניסיון להיפוך או ניתוח קיסרי וכוי'.

שבוע 40 
ניטור עובר וצירים

הגעת לתאריך הלידה המשוער ועדיין אין כל סימן ללידה? ניתן לבצע ניטור עובר וצירים. עליך להגיע לקופת החולים כל שלושה ימים במהלך השבוע ה-40 להריון, שם תחוברי למוניטור עוברי במשך כעשרים דקות, המוניטור רושם את קצב הלב של עוברך ואת הפעילות הרחמית אשר לעיתים אינה מורגשת בשלב זה בו התינוק דחוק אל בטנך ואינו נהנה מהמרחב שהיה לו קודם לבעוט.  

שבוע 41 
הפניה לחדר לידה 

אם עדיין לא ילדת בשבוע זה, התייעצי עם רופא הנשים שלך ופני לחדר הלידה בבית החולים בו את מעוניינת ללדת. במקרים מסוימים מומלץ אף לקבל זירוז לידה כדי להימנע מסיבוכים של הריון עודף.

אנו מאחלים לך לידה נעימה ומזמינים אותך לקרא עוד מאמרים באתר זה, על צמיחה בריאה של תינוקות, לאורך כל שלבי התפתחותם.

בנוסף אולי תאהבו את: